Rynek
Wróć do RynekScreening raka szyjki macicy w rękach położnych
Pandemia przyspieszyła rozwój telemedycyny, ale z drugiej znacznie ograniczyła wykonywanie badań profilaktycznych. Tymczasem rak szyjki macicy nie odpoczywa w jej cieniu i nadal zbiera katastrofalne żniwo. Remedium są nowe technologie, które wkraczają do polskich gabinetów ginekologicznych oraz szpitali, oferując zupełnie nowe możliwości dla polskich pacjentek.
Nowatorskie metody w leczeniu choroby wieńcowej
Choroba niedokrwienna serca zwana też chorobą wieńcową jest uznana za jedną z najczęstszych schorzeń układu krążenia w krajach wysoko rozwiniętych. Zawał serca bardzo często staje się przyczyną zgonu. Narodowy Instytut Kardiologii wskazuje, że rocznie pojawia się ok. 250-300 nowych przypadków na 100 000 mieszkańców. Zapadalność na tę chorobę rośnie wraz z wiekiem i jest podobna dla obu płci w wieku starszym, jednak w przedziale wiekowym 40-55 lat wykazano, że częściej zapadają na nią mężczyźni.
Amantadyna w leczeniu Covid-19 - pierwsze polskie wyniki
Badanie kliniczne dotyczące stosowania amantadyny w leczeniu infekcji COVID-19 ruszyło w kwietniu 2021 roku, dotychczas wzięło w nim udział kilkudziesięciu pacjentów. U żadnego z nich nie zaobserwowano działań niepożądanych związanych z procedurą leczenia – powiedział w rozmowie z PAP, prof. Konrad Rejdak, kierownik Kliniki Neurologii SPSK Nr 4 w Lublinie. W ocenie eksperta opinie o toksycznym działaniu leku to czarny PR ponieważ amantadyna używana jest w medycynie od ponad 40 lat.
Terapia CAR-T refundowana od 1 września w ostrej białaczce limfoblastycznej z komórek B
Terapia CAR-T (tisagenlecleucel) we wskazaniu nawrotowa lub oporna na leczenie ostra białaczka limfoblastyczna z komórek B (r/r B-ALL) u dzieci i dorosłych do 25. r.ż. została umieszczona w projekcie obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia w sprawie wykazu leków refundowanych. Wykaz ma obowiązywać od 1 września 2021 r. CAR-T to przygotowywana indywidualnie, jednorazowa terapia genowo-komórkowa, która do walki z nowotworem wykorzystuje układ odpornościowy dzięki poddaniu modyfikacji genetycznej limfocytów T pacjenta. W wyniku tej ingerencji limfocyty zyskują dodatkowy receptor, tzw. chimerowy receptor antygenowy, wychwytujący i niszczący komórki nowotworu.
Transplantologia w LUX MED Onkologia - jest zgoda Ministerstwa Zdrowia
LUX MED Onkologia otrzymała pozwolenie od Ministra Zdrowia na pobieranie i przeszczepianie komórek krwiotwórczych. Wkrótce ołączy do grona wysokospecjalistycznych ośrodków prowadzących nowoczesne terapie transplantologiczne. Realizowane będą one w nowo powstającym Centrum Terapii Komórkowych (CTK), w oparciu o najwyższe międzynarodowe standardy.
Badania: Szczepionka przeciw gruźlicy może chronić seniorów przed COVID-19
Ochronne działanie przed COVID-19 starej szczepionki BCG, czyli przeciwko gruźlicy, w populacji osób starszych sugerują rezultaty badania opublikowanego w naukowym periodyku Science Advances. W świecie naukowym od lat toczy się dyskusja na temat tzw. nieswoistego efektu ochronnego tej szczepionki.
Testy do samokontroli jednym ze skutecznych narzędzi pozwalających na ograniczenie rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2
Samokontrola dzięki szerokiej dostępności testów antygenowych (ang. rapid antigen detection test, RADT) wykonywanych w warunkach domowych, staje się jednym z kluczowych elementów w powstrzymaniu pandemii koronawirusa. Dostępność testów, łatwe wykonanie, a także krótki czas oczekiwania na wyniki to ich najważniejsze zalety. Testy do samokontroli są również narzędziem, które pozwala, obok stosowanych dotychczas zasad profilaktyki (DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka) i szczepień, wzmacniać bezpieczeństwo społeczne.
Merck konsoliduje w Polsce swoją działalność life science
Merck, wiodąca firma naukowo-technologiczna, informuje, iż z początkiem lipca br. połączyła działalność handlową life science spółek Merck i Sigma-Aldrich, zmieniając jednocześnie nazwę docelowego podmiotu na Merck Life Science Sp. z o.o. W efekcie cały portfel life science, składający się z ponad 300 tys. produktów, jest dostępny w ramach jednej, a nie jak to było do tej pory, dwóch spółek. Merck kupił Sigma-Aldrich w 2015 roku, w ramach największej transakcji w ponad 350-letniej historii firmy.
Szybki test firmy nal von minden GmbH wykrywa wariant koronawirusa Delta
Wariant Delta rozprzestrzenia się coraz bardziej. „Aby go powstrzymać, musimy również teraz zadbać o to, aby nie zarażać innych koronawirusem” - informuje Federalne Ministerstwo Zdrowia (BMG) i radzi: „Przebadaj się”. Ważne jest, aby testy w pierwszej kolejności wykrywały zmutowany wirus koronawirusa. Szybki test firmy nal von minden GmbH niezawodnie wykrywa wariant Delta, jak pokazują ostatnie badania przeprowadzone przez firmę medyczno-techniczną z Moers.
Rak nie cofa się w pandemii – spadek profilaktyki onkologicznej i wzrost operacji da Vinci
Najnowsze badania dowodzą, że pandemia koronawirusa wstrzymała profilaktykę chorób onkologicznych. Prawie połowa pacjentów trafiła lub trafi na pierwsze wizyty do onkologa, chirurga onkologicznego lub radioterapeuty później niż powinna. Tymczasem, prognozuje się, że liczba zgonów z powodu chorób nowotworowych może wzrosnąć – w związku z epidemią COVID-19 – nawet o 20%. Równolegle rośnie liczba onkologicznych operacji w asyście robota da Vinci. Od początku pandemii liczba takich zabiegów wzrosła o 51%.
Pierwsze podanie CAR-T w Polsce u pacjenta ze szpiczakiem plazmocytowym – Janssen rozpoczyna badanie kliniczne III fazy w Polsce
W Klinice Hematologii i Chorób Rozrostowych Układu Krwiotwórczego w Poznaniu podano po raz pierwszy terapię CAR-T u pacjenta z opornym i nawrotowym szpiczakiem plazmocytowym. Cała procedura nadzorowana była przez prof. Lidię Gil i prof. Dominika Dytfelda. Jest to pierwsze w Polsce badanie skuteczności terapii CAR-T w leczeniu pacjentów z tym nowotworem krwi.
Prof. Maciej Banach nowym dyrektorem medycznym w firmie Nomi Biotech
Prof. dr hab. n.med. Maciej Banach, światowej sławy kardiolog i epidemiolog, dołącza do polsko-japońskiej firmy nutraceutycznej Nomi Biotech Corporation w roli Dyrektora ds. Medycznych. Prof. Banach będzie kierował badaniami klinicznymi oraz projektami badawczymi firmy, ściśle współpracując ze szpitalami, instytutami naukowymi oraz czołowymi lekarzami oraz naukowcami na całym świecie.