Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

16 organizacji pacjenckich w wykazie Rzecznika Praw Pacjenta

Już 16 organizacji, których cele statutowe obejmują działania na rzecz pacjentów i które spełniły wymogi formalne, zostały wpisane do rejestru Rzecznika Praw Pacjenta. RPP zachęca kolejne do składania wniosków o wpis do wykazu.

2023-05-08 09:32

Posiedzenie Rady Przejrzystości AOTMiT nr 18/2023 w dniu 08.05.2023 r. - aktualizacja

W poniedziałek 8 maja, podczas posiedzenia Rady Przejrzystości, AOTMIT przygotuje stanowiska m.in. w sprawie oceny szczepionki Tresiba, a także opinie w sprawie zalecanych technologii medycznych i działań przeprowadzanych w ramach programów profilaktyki uzależnień od tytoniu.

2023-05-05 15:36

Akademia Managera Ochrony Zdrowia – największa konferencja stworzona dla praktyków

2 dni, 8 paneli dyskusyjnych i czołowi praktycy związani z ochroną zdrowia w Polsce. Tak w skrócie zapowiada się tegoroczna edycja Akademii Managera Ochrony Zdrowia – konferencji stworzonej dla specjalistów związanych z branżą medyczną, którzy na co dzień zajmują się rozwojem i prawidłowym funkcjonowaniem placówek ratujących zdrowie i życie pacjentów. Wśród prelegentów tegorocznej, 8. już edycji pojawią się m.in.: Anna Rulkiewicz stojąca na czele grupy LUX MED, kardiolog lek. Agnieszka Graczyk Szuster i Dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego – dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka. Wydarzenie odbędzie się w dniach 11-12 maja w Warszawie.

2023-05-05 12:21

Nadciśnienie płucne wciąż zbyt późno diagnozowane

Opóźnienie rozpoznania zakrzepowo-zatorowego nadciśnienia płucnego (CTEPH) może wynosić nawet cztery lata. W przypadku tętniczego nadciśnienia płucnego (TNP) zwykle upływa kilka lub kilkanaście miesięcy, zanim pacjent uzyska prawidłowe rozpoznanie. 5 maja obchodzimy Światowy Dzień Nadciśnienia Płucnego.
2023-05-05 11:16

Zaburzenia lipidowe to problem ponad 60% populacji Polski

Hipercholesterolemia to wielki problem polskiego społeczeństwa. Nawet osoby po zawale serca nie przestrzegają zaleceń lekarzy. Jedynie 20 proc. z nich osiąga właściwy poziom tzw. złego cholesterolu (LDL) - alarmuje prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Przemysław Mitkowski.

2023-05-05 11:05

Nowe rozwiązania systemowe i kliniczne korzystne dla pacjentów z niewydolnością serca

Decyzje Ministerstwa Zdrowia w zakresie zwiększenia dostępności innowacyjnych terapii w niewydolności serca i przewlekłej chorobie nerek, powiększenie palety narzędzi diagnostycznych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej o oznaczenie peptydów natriuretycznych i echokardiografię a także wdrażane pilotażowe programy koordynowanej opieki kardiologicznej oraz Krajowa Sieć Kardiologiczna realnie poprawiają sytuację pacjentów z niewydolnością serca w Polsce – ocenia prof. Małgorzata Lelonek, kierownik Zakładu Kardiologii Nieinwazyjnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przewodnicząca Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

2023-05-05 09:59

Na niewydolność serca choruje milion osób w Polsce. Czym właściwie jest ta choroba?

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jakie objawy sygnalizują niewydolność serca? Czy można się przed nią uchronić? Jakich zaleceń należy przestrzegać w przypadku niewydolności serca? Z okazji Dni Świadomości Niewydolności Serca, dr. n. med. Krzysztof Kępa, kardiochirurg z American Heart of Poland, radzi jak zadbać o swoje serce.

2023-05-05 09:48

Gdańsk na niebiesko 5. maja w dniu Światowego Dnia Nadciśnienia Płucnego

Od 2012 roku 5 maja jest Światowym Dniem Nadciśnienia Płucnego, a maj jest miesiącem edukacji o tej chorobie. W ramach solidarności z osobami chorującymi i ich rodzinami, w piątek po zmroku na niebiesko podświetlona zostanie fontanna Neptuna oraz wiadukt w ciągu ul. Kościuszki.

2023-05-04 17:04

Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej: nadal potrzebujemy przyspieszenia w zapewnianiu dostępu do nowoczesnych technologii lekowych

Od 1 maja obowiązuje nowe obwieszczenie refundacyjne. Na listę leków refundowanych Minister Zdrowia wpisał kolejne cząsteczki stosowane w onkologii. To kontynuacja pozytywnego trendu, zmniejszającego lukę w dostępie do nowoczesnego i skutecznego leczenia dla polskich pacjentów cierpiących na nowotwory. Pomimo wielu pozytywnych zmian w ostatnich latach, nadal potrzebujemy przyspieszenia w zapewnianiu dostępu do nowoczesnych technologii lekowych w poszczególnych obszarach terapeutycznych.

2023-05-04 16:32

Zmiany w MSD Polska - nowy dyrektor zarządzający

Justin Gandy zastąpił Dimitriego Gitasa na stanowisku Dyrektora Zarządzającego MSD Polska. Były dyrektor objął tę samą funkcję w MSD w Szwajcarii. 

2023-05-04 14:44

Geny człowieka nie nadążają z adaptacją do współczesnej diety

Funkcjonowanie ludzkiego organizmu jest wynikiem ewolucji. Zwykle ludzki genom adaptuje się do zmian w środowisku tysiące lat, jednak tylko w ostatnich 50 lat życie człowieka, w tym jego dieta, zmieniło się tak radykalnie, że ogół populacji nie zdążył się jeszcze przystosować i nie radzi sobie z chorobami wynikającymi ze stylu życia - uważa prof. Carsten Carlberg.

2023-05-04 13:58

Polacy są świadomi zalet aktywności fizycznej, ale nie wprowadzają tej wiedzy w życie – wyniki raportu Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia”

Aż 67,4 proc. pracowników firm w Polsce nie stosuje się do zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczących aktywności fizycznej, wynika z raportu Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2022”. Co trzeci badany tłumaczy się brakiem czasu lub chęci, a co czwarty po prostu nie widzi takiej potrzeby.
2023-05-04 13:38