Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Nauka wpisana w DNA – drugi etap konkursu Nagroda Naukowa

25 kwietnia obchodzimy wielkie święto w dziedzinie nauk ścisłych – Światowy Dzień DNA. W ostatnich latach widoczny jest znaczący rozkwit badań genetycznych w krajowych ośrodkach, zwiększają się również inwestycje i możliwości rozwoju w obrębie tej dyscypliny. Jedną z nich jest konkurs „Nagroda Naukowa”, w ramach którego reprezentanci sześciu polskich ośrodków badawczych rywalizują o roczny staż badawczy w londyńskim Instytucie Badań nad Rakiem (ICR).
2023-04-25 09:45

Dogoterapia dla serca – czy posiadanie psa może poprawiać zdrowie?

Czy czworonożny przyjaciel może na co dzień mieć pozytywny wpływ na stan naszego życia i zdrowia? Okazuje się, że tak! O tym, jakie korzyści dla organizmu przynosi obecność psa w naszym życiu, a także o czym należy pamiętać, zanim zdecydujemy się na taki krok, mówią eksperci medycyny i weterynarii.
 
2023-04-24 15:19

Nawiązanie współpracy między Warszawskim Uniwersytetem Medycznym i firmą Boehringer Ingelheim

Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz firma Boehringer Ingelheim Sp. z o.o. podpisują list intencyjny, którego celem jest nawiązanie współpracy w zakresie organizacji wspólnego konkursu dla studentów.

2023-04-24 12:57

Pij wodę na zdrowie! – o wpływie nawodnienia na nasze serce i zdrowie

Coraz częściej, szczególnie w okresie letnim, w środkach masowego przekazu można usłyszeć jak ważne dla naszego zdrowia jest picie odpowiedniej ilości wody. Pomimo tego, wciąż około 75% osób nie stosuje się do tych zaleceń. Czy woda faktycznie ma tak ogromny wpływ na nasz organizm i czy istnieją sposoby by pamiętać o regularnym nawadnianiu się?
2023-04-24 11:35

Ochrona przed pneumokokami powinna być jak najszersza

Z hasłem „pneumokoki” spotkała się większość rodziców, bo szczepienia przeciwko tym bakteriom są obowiązkowe dla wszystkich dzieci od 2017 roku. Czy jednak wszyscy wiedzą co to za bakterie i jakie są konsekwencje zakażeń nimi wywołanych? Czy wszyscy rodzice wiedzą dlaczego ważne jest, aby chronić ich dzieci przed pneumokokami? I dlaczego ta ochrona powinna być jak najszersza? Fundacja Koalicja dla wcześniaka edukuje rodziców na temat pneumokoków w kampanii #dajbanapneumokokom.

2023-04-24 11:34

Przełomowe kroki w walce z malarią

Na całym świecie co dwie minuty jedno dziecko poniżej 5. roku życia umiera na skutek malarii, podaje Światowa Organizacja Zdrowia. To najczęściej występująca na świecie choroba zakaźna, zagrażająca nawet połowie całej światowej populacji. Czy w najbliższych dekadach będziemy świadkami wyeliminowania tego zagrożenia?

2023-04-24 11:06

Reforma opieki psychiatrycznej na zakręcie?

Centra zdrowia psychicznego to wizytówka reformy psychiatrii dla dorosłych. Środowisko CZP jest zaniepokojone - uważa, że reforma jest zagrożona. A niektóre centra mają obowiązek, który skutkuje bodaj najdroższymi świadczeniami w psychiatrii, przekraczającymi koszt 15 tysięcy zł na pacjenta. Tymczasem coraz więcej ludzi poszukuje pomocy.
2023-04-24 10:42

Rynek sztucznej inteligencji w diagnostyce może rosnąć nawet o 33 proc. rocznie

Sektor opieki zdrowotnej jest pod coraz większą presją, aby przyspieszyć wdrażanie technologii medycznych, które mają zwiększyć skuteczność i jakość świadczenia usług, a jednocześnie wspomóc optymalizację kosztów. Do najważniejszych obszarów, których rozwój przyczyni się do większej cyfryzacji opieki zdrowotnej, eksperci Siemens Financial Services zaliczają między innymi wykorzystanie sztucznej inteligencji w diagnostyce. Do 2030 roku globalna wartość takich rozwiązań ma wzrastać o jedną trzecią każdego roku (33 proc. CAGR), do niemal 13,3 miliarda dolarów. 

2023-04-24 09:59

Powstała aplikacja do wykrywania wznowy raka płuc

System zdalnego monitorowania pacjentów po zakończonym leczeniu onkologicznym powstał na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Aplikacja umożliwia szybsze wykrywanie wznów nowotworu płuc.
2023-04-21 13:28

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych z polipami nosa - obciążająca choroba młodych dorosłych

Ponad 88 proc. osób, które miały zabieg usuwania polipów z nosa, przyznało, że operacja nie przyniosła oczekiwanego i trwałego efektu - wynika z badania zaprezentowanego na konferencji z okazji Światowego Dnia Świadomości Przewlekłego Zapalenia Zatok Przynosowych z Polipami Nosa. Spotkanie zapoczątkowało kampanię pod hasłem „Masz to w nosie?”, która ma zwiększyć świadomość społeczną choroby.
2023-04-21 12:59

Jak współczesne leczenie odmieniło los chorych na hemofilię

Hemofilia jest nazywana królewską chorobą z uwagi na to, że występowała w rodach monarszych. Kiedyś była to fatalna diagnoza. Współczesne leczenie pozwala na normalne życie, ale podstawą jest dostęp pacjentów do prawidłowej terapii. Dlatego środowisko pacjentów, ich bliskich i lekarzy apelują o kontynuację Narodowego Programu Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne.
 
2023-04-21 12:20

Samorząd Województwa Dolnośląskiego stawia na profilaktykę zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Ogłoszono konkurs na realizatora programu profilaktycznego

Samorząd Województwa Dolnośląskiego ogłosił konkurs na realizatora programu polityki zdrowotnej na lata 2023-2025. Program dotyczy profilaktyki zaburzeń psychicznych, w tym depresji oraz zapobiegania samobójstwom dzieci i młodzieży. Budżet programu to 3,3 mln zł na lata 2023-2025. Programem objęte zostanie minimum 20 tys. dzieci i młodzieży z Województwa Dolnośląskiego w wieku 10-19 lat.
2023-04-21 10:32