Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Agencja Badań Medycznych – impuls dla rozwoju nauki, zdrowia i innowacji

Ta konferencja to okazja, by pokazać potencjał, jaki tkwi w polskich badaczach. Możemy dziś pokazywać, że w Polsce można żyć zdrowiej – podkreślił Prezes Agencji Badań Medycznych prof. dr hab. n. med. Wojciech Fendler inaugurując konferencję pn. „Agencja Badań Medycznych – impuls dla rozwoju nauki, zdrowia i innowacji”. Podczas wydarzenia eksperci dyskutowali m.in. o najnowszych terapiach chorób przewlekłych, etyce w badaniach klinicznych oraz wykorzystaniu funduszy europejskich na rozwój infrastruktury badawczej.
2024-12-12 09:09

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej wprowadza nowoczesną brachyterapię raka prostaty

11 grudnia w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli odbył się briefing prasowy dotyczący innowacyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Przedstawiono brachyterapię z wykorzystaniem implantów stałych, która po raz pierwszy będzie stosowana w Polsce Wschodniej. Metoda ta, dostępna dotąd jedynie w dwóch innych ośrodkach w kraju, jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych form terapii w leczeniu raka prostaty.

2024-12-11 17:33

Akredytacja europejskiego towarzystwa dla Kliniki Ginekologii Onkologicznej Narodowego Instytutu Onkologii

Klinika Ginekologii Onkologicznej Narodowego Instytutu Onkologii jednym z trzech ośrodków w Polsce z akredytacją Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej. Klinika Ginekologii Onkologicznej Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie po raz kolejny uzyskała prestiżową akredytację Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO), potwierdzając tym samym nie tylko wysoki poziom interdyscyplinarnej opieki nad pacjentkami, zastosowanie nowoczesnych metod diagnostycznych i terapeutycznych, ale także zaangażowanie zespołu, pod kierownictwem prof. Mariusza Bidzińskiego, w szkolenia specjalistów spełniające najwyższe europejskie standardy.
2024-12-11 17:18

Rybocyklib został dopuszczony przez Komisję Europejską do stosowania w szerokiej populacji pacjentów z wczesnym rakiem piersi HR+/HER2- o wysokim ryzyku nawrotu

Firma Novartis ogłosiła, że Komisja Europejska (KE) dopuściła rybocyklib w skojarzeniu z inhibitorem aromatazy do stosowania w leczeniu adiuwantowym pacjentów z rozpoznaniem wczesnego raka piersi z obecnością receptorów hormonalnych (HR+) i bez nadmiernej ekspresji ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu typu 2 (HER2-), obarczonych wysokim ryzykiem nawrotu1,7.
2024-12-11 11:39

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy on aż 60% dorosłych. Polega na nieprawidłowościach w poziomach lipidów (cholesterolu i triglicerydów) w osoczu krwi. Choć często przebiega bezobjawowo, brak leczenia może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak miażdżyca, zawały serca czy udary – przestrzegają eksperci American Heart of Poland.
2024-12-11 09:29

Narodowy Instytut Onkologii zwycięzcą konkursu Hospital AI Challenge

Maria Skłodowska Curie przez całe życie stawiała czoła wyzwaniom i przesuwała granice poznania, pewnie dlatego mawiała –Nie należy się niczego bać, należy to tylko zrozumieć. Te słowa, wypowiedziane wiele dekad temu, wydają się szczególnie aktualne w naszych czasach, kiedy medycyna i technologia rozwijają się w zawrotnym tempie.
2024-12-11 09:23

6-letnia influencerka z SMA podbija serca ludzi

6-letnia Oliwka urodą i wdziękiem podbija social media i media. Ma za sobą kilka występów na małym i dużym ekranie, a także udział w reklamie jednej z prywatnych stacji telewizyjnych. Coraz więcej osób rozpoznaje ją na ulicy. Pytają, jak sobie radzi z chorobą i proszą o wspólne zdjęcie. Także z mamą  – Jagodą, która starannie dba o sławę młodej influencerki.
2024-12-11 09:23

Polska, mimo trudności na rynku europejskim, ma realny potencjał, aby stać się liderem innowacji medycznych – relacja z osiemnastej edycji konferencji MEDmeetsTECH

5 grudnia 2024 roku miała miejsce osiemnasta edycja kultowej już konferencji na styku medycyny i technologii – MEDmeetsTECH. Głównymi tematami konferencji były wyzwania stojące przed rynkiem badań klinicznych, wykorzystanie sztucznej inteligencji i rozszerzonej rzeczywistości w medycynie, a także urządzenia medyczne.
2024-12-11 09:16

Nowe kompetencje kardiologów, lepsze możliwości dla największej grupy chorych

Tomografia komputerowa tętnic wieńcowych to jedno z najnowocześniejszych i najbardziej precyzyjnych narzędzi diagnostycznych, ogrywających kluczową rolę w nieinwazyjnej diagnostyce choroby niedokrwiennej serca, zastępując zgodnie z wytycznymi, mało czułą i swoistą próbę wysiłkową. Uzyskanie formalnych kompetencji w zakresie przeprowadzania i interpretacji tych badań bezpośrednio kardiologom to przełomowy krok w organizacji opieki zdrowotnej w Polsce, jak i istotne odciążenie specjalistów radiologii. Zmiana ta może znacząco usprawnić proces leczenia największej grupy chorych w kraju.
2024-12-10 14:40

Polscy naukowcy poszukują innowacyjnych terapii z wykorzystaniem RNA m.in. w chorobach onkologicznych i rzadkich

Dwie platformy skoncentrowane na badaniach RNA oraz biologii komórki mają służyć opracowaniu innowacji dla biomedycyny. Taki cel stawiają przed sobą naukowcy realizujący projekt RACE-PRIME w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej. Projekt jest finansowany z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027 w ramach działania Międzynarodowe Agendy Badawcze realizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Badacze chcą dostarczyć nowych terapii w chorobach, dla których dotychczasowe sposoby leczenia są niewystarczające. Chodzi przede wszystkim o choroby zakaźne, wirusowe i bakteryjne oraz choroby rzadkie.
2024-12-10 09:37

DNA Medical Group pionierem w Europie w zakresie najnowszych technologii badań genetycznych

DNA Medical Group - firma specjalizująca się w badaniach genetycznych jako pierwsza w Europie wdroży najnowszą technologię w zakresie badań genetycznych. Nowoczesne i innowacyjne sekwenatory, które firma w pierwszej kolejności wprowadzi na rodzimy rynek, mają potencjał zrewolucjonizować diagnostykę genetyczną, dzięki redukcji czasu oczekiwania na wyniki i obniżeniu kosztów badań. Celem medycznej spółki jest zwiększenie dostępności badań genetycznych dla placówek medycznych w całym kraju. DNA Medical Group jednocześnie planuje debiut na giełdzie, rozważając różne scenariusze, w tym odwrotne przejęcie.
2024-12-10 09:28

1,4 mln zł od Fundacji DKMS na wsparcie psychologiczne pacjentów hematologicznych

Fundacja DKMS rozpoczyna przyjmowanie wniosków w ramach 4. edycji Dotacji Fundacji DKMS. Projekt daje możliwość organizacjom pozarządowym z całej Polski pozyskania środków na realizację inicjatyw kierowanych do pacjentów hematologicznych i ich bliskich w szerokim zakresie wsparcia psychologicznego. Pula środków do rozdysponowania wynosi 1,4 mln zł. Zgłoszenia można składać od 10 grudnia 2024 r. do 15 stycznia 2025 r.

2024-12-10 00:29