Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Rekordowa, osiemnasta edycja MEDmeetsTECH już w przyszłym tygodniu!

Już za tydzień, 5 grudnia w Warszawie, odbędzie się kultowa już konferencja MEDmeetsTECH, łącząca medycynę i nowe technologie z biznesem, podczas której eksperci z różnych organizacji postarają się odpowiedzieć na wyzwania stojące przed rynkiem badań klinicznych. Podczas wydarzenia będą miały miejsce również tematyczne sesje dot. wykorzystania sztucznej inteligencji w medycynie, rozszerzonej rzeczywistości, a także urządzeń medycznych.
2024-11-26 15:35

Nowa perspektywa i szansa na życie dla pacjentów ze stwardnieniem zanikowym bocznym

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały jej spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt, pewnie kilkadziesiąt. W końcu, gdy usłyszałam, że to ALS, ręce trzęsły mi się tak bardzo, że nie mogłam wybrać numeru telefonu do męża. Myślałam, że dostałam wyrok – powiedziała Monika Partyka, pacjentka z SOD1-ALS. Bała się, że przestanie chodzić, mówić, przełykać i oddychać. Czarny scenariusz jednak się nie sprawdził.

2024-11-26 12:16

5 organizacji non-profit nagrodzonych w konkursie Leczmy z troską!

Leczmy z troską! – to tytuł konkursu, który docenia inicjatywy organizacji non-profit przywracające medycynie ludzki wymiar. W czwartek, 21 listopada 2024 r. poznaliśmy jego laureatów, którzy otrzymają od organizatora projektu - Teva Pharmaceuticals Polska granty w łącznej kwocie 100 tys. zł. W gronie 5 nagrodzonych znalazły się: Fundacja „Na Ratunek Dzieciom Z Chorobą Nowotworową”, Fundacja Rodzina Kangura, Stowarzyszenie Młodzieży i Osób z Problemami Psychicznymi, Ich Rodzin i Przyjaciół „Pomost” - Centerko, Fundacja „Gdy Liczy się Czas” oraz Fundacja Rak'n'Roll. Wygraj Życie!

2024-11-26 11:59

Adamed Pharma otwiera nowe laboratoria R&D do rozwoju leków wziewnych oraz laboratoria mikrobiologii w Pabianicach

Adamed Pharma rozpoczyna inwestycje w rozwój obszaru pulmonologii, którego pierwszym etapem jest uruchomienie laboratorium do rozwoju leków wziewnych wraz z dedykowanymi inhalatorami. To całkowicie nowa dziedzina w obszarze R&D Adamed Pharma, który zgodnie ze swoja misją odpowiada na wyzwania współczesnej medycyny, jakimi obecnie są postępujące choroby układu oddechowego. Do 2030 r. firma planuje przeznaczyć łącznie niemal 500 mln złotych na rozwój i budowę infrastruktury dla leków wziewnych.

2024-11-26 11:48

Dr Katarzyna Stencel: terapie podskórne w placówkach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej szansą na odciążenie szpitali

Zwiększająca się liczba pacjentów onkologicznych to dziś jedno z większych obciążeń systemu ochrony zdrowia – podkreśla specjalista onkologii klinicznej dr Katarzyna Stencel. Według niej szansą na poprawę kondycji służby zdrowia jest „odwrócenie piramidy świadczeń”. Główne założenie tego modelu to przeniesienie części świadczeń, związanych z podawaniem leków, z poziomu szpitalnego do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS). Celem jest odciążenie szpitali i zwiększenie dostępności leczenia.
2024-11-26 10:10

Polscy naukowcy pracują nad personalizowaną terapią raka płuca

Zespół naukowców z Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (ICCVS) na Uniwersytecie Gdańskim prowadzi zaawansowane badania nad nową terapią  raka płuca, w której rolę leku będą pełnić limfocyty wyizolowane z krwi chorego. – To terapia szyta na miarę. Dla każdego z pacjentów wybieramy inny rodzaj komórek – mówi prof. dr hab. Natalia Marek-Trzonkowska. Jak wskazuje, projekt SWIFT jest już coraz bliżej rozpoczęcia fazy badań klinicznych. Jego realizację umożliwiły środki unijne w ramach działania Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB) z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) przyznane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. 
2024-11-26 09:17

Trwa MOVEMBER: Czy zaawansowanego raka prostaty można leczyć skuteczniej?

Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem rozpoznawanym u mężczyzn w Polsce i drugą przyczyną śmiertelności z powodu nowotworów w tej grupie. Niezwykle ważna jest znajomość objawów raka prostaty, bo im wcześniej zostanie on wykryty, tym większe są szanse na całkowite wyleczenie – przy zastosowaniu leczenia chirurgicznego i radioterapii, niekiedy uzupełnianych hormonoterapią. Hormonoterapia stosowana jest także u pacjentów, u których nowotwór został rozpoznany w fazie przerzutowej. Niestety, u części z nich leczenie to przestaje po pewnym czasie działać i konieczne jest zastosowanie leczenia kolejnej linii, np. chemioterapii. Jednak pomimo postępów medycyny, rokowania na tym etapie raka prostaty pozostają niekorzystne. Potrzebne są więc nowe terapie celowane, które poprawiłyby wyniki leczenia i jakość życia pacjentów. Nową opcją leczenia dla tych chorych jest wykorzystanie osiągnięć medycyny nuklearnej, czyli terapii radioligandowej.
2024-11-26 08:56

Cyfryzacja ochrony zdrowia ratunkiem na kryzys demograficzny i starzenie się Europy

Prognozy mówią, że w Polsce przybędzie ok. 1/3 seniorów przy jednoczesnym ubytku nawet 1/4 pracowników ochrony zdrowia. To gotowy przepis na kryzys, ale jesteśmy w stanie go złagodzić. Jednym ze sposobów jest poprawa wydajności opieki zdrowotnej przez jej pełną cyfryzację. W tym celu przygotowane są unijne rozwiązania jak EHDS - pozostaje jak najszybciej je wdrażać.
2024-11-25 22:46

Defibrylator podmostkowy EV ICD: specyfika, wskazania, korzyści kliniczne

Główna zaleta EV-ICD, nowego urządzenia z rodziny układów pozanaczyniowych? Dostęp chirurgiczny niewykorzystujący naczyń i lokalizacji endokardialnej z możliwością skutecznej stymulacji antytachyarytmicznej a także coraz więcej danych klinicznych wskazujących na długoterminową skuteczność i bezpieczeństwo tej metody – wskazuje prof. Maciej Sterliński z Centrum Zaburzeń Rytmu Serca Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie i omawia specyfikę, wskazania do zastosowania i korzyści kliniczne terapii z użyciem tego układu.

2024-11-25 11:23

Immunoterapie wysokiej skuteczności od początku choroby – czy to już obowiązujący standard postępowania w SM?

Podczas tegorocznego 40. Kongresu European Committee for Treatment and Research in Multiple Sclerosis (ECTRIMS), odbywającego się we wrześniu w Kopenhadze, zaprezentowano dane, które potwierdzają ogromne korzyści z włączenia – jak najszybciej po diagnozie stwardnienia rozsianego – wysoko skutecznego leczenia, z wykorzystaniem leków z klasy przeciwciał anty CD-20. Pierwszym, zarejestrowanym lekiem z tej klasy był okrelizumab. Podczas kongresu ECTRIMS najnowsze dane dotyczące skuteczności okrelizumabu w opóźnianiu nieodwracalnych deficytów neurologicznych u pacjentów z SM przedstawiał amerykański neurolog, prof. Stephen L. Hauser, którego odkrycia naukowe w obszarze immunologii doprowadziły do opracowania tego leku. Prof. Hauser był także gościem specjalnym tegorocznego XXV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego w Białymstoku, gdzie wygłosił wykład „The Quest to Solve MS”.
2024-11-25 10:15

Kardiowerter-defibrylator chroni przed nagłym zgonem sercowym – pierwszy zabieg na Dolnym Śląsku przeprowadzono w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym

Wrocławski USK to pierwsza na Dolnym Śląsku placówka, która włączyła metodę wszczepienia podmostkowego kardiowertera-defibrylatora w leczeniu pacjentów zagrożonych nagłym zgonem sercowym. To znaczący postęp w dziedzinie elektroterapii kardiologicznej, otwierający nowe możliwości dla pacjentów z zaburzeniami rytmu serca.
2024-11-25 08:50

Zwycięzcy Prix Galien Polska 2024

19 listopada br. odbyła się gala wręczenia nagród polskiej edycji konkursu innowacji w medycynie i farmacji Prix Galien. Prix Galien (Prix Galien Award) to prestiżowe, międzynarodowe wyróżnienie przyznawane za osiągnięcia w dziedzinie medycyny i farmacji. Jest uznawany za najważniejszy w kategorii innowacji medycznych, stąd często określany jest mianem „Nobla w innowacyjnej medycynie”. Konkurs ma na celu uhonorowanie naukowców, lekarzy, firm i instytucji, które wniosły istotny wkład w postęp medycyny, poprawiając zdrowie i jakość życia pacjentów na całym świecie.
2024-11-22 15:46