Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Dieta malucha podczas wakacyjnego wyjazdu – na co zwrócić uwagę?

Podczas wakacyjnych wyjazdów, kiedy słońce daje się we znaki, dzieci często mają mniejszy apetyt niż na co dzień. Nowe otoczenie i dodatkowe bodźce zewnętrzne to również czynniki, które mogą spowodować, że nasza pociecha może jeść inaczej niż w domu. I nie powinno nas to dziwić. W jaki sposób przygotować się do wakacyjnego wyjazdu i jakich zasad przestrzegać, żeby zapewnić maluchowi pełnowartościowe posiłki, które mimo wszystko będzie zjadał? Jak rozmawiać z dzieckiem i czy system kar i nagród sprawdza się w sytuacjach, kiedy malec odmawia jedzenia? Wspólnie z psychodietetyczką oraz dietetyczką przedstawiamy praktyczne porady na wakacyjne wyjazdy z dziećmi w wieku 1‑3 lat.
2023-07-25 14:03

Mięsaki stanowią 16% chorób nowotworowych u dzieci i młodzieży. Jakie dają objawy i co powinniśmy o nich wiedzieć?

Mięsaki to nowotwory rzadkie, które dotyczą również najmłodszych pacjentów. Rocznie rozpoznaje się je nawet u 160-200 dzieci w Polsce. Lipiec jest miesiącem poświęconym budowaniu świadomości na temat mięsaków. Profesor Anna Raciborska, Kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka wyjaśnia, jakie są objawy tych nowotworów u dzieci i jak ważne jest ich szybkie rozpoznanie.
2023-07-25 13:11

Nowelizacja postępowania przed ZUS. Wątpliwości będzie rozstrzygał sąd, nie ZUS

Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) zwraca uwagę, że procedowany obecnie w Sejmie projekt ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych (druk nr 3502) zawiera ciekawą propozycję nowelizacji postępowania przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (art. 12 pkt 2 projektu). Zmiana polega na tym, że w sprawach, w których kluczowe jest ustalenie czy płatnika i ubezpieczonego łączy istotny z perspektywy ubezpieczeń społecznych stosunek prawny (np. stosunek pracy, zlecenia czy dzieła), ZUS zamiast rozstrzygać tę kwestię samodzielnie, wystąpi do sądu o ustalenie czy taki stosunek rzeczywiście istnieje. Na etapie dalszych prac legislacyjnych należy precyzyjniej określić sytuacje, w których organ występuje do sądu – gdyż obecna treść przepisu nadal pozostawi ZUS zbyt daleko idącą swobodę.
2023-07-25 11:35

„Dobry” i „zły” cholesterol –  co warto wiedzieć na ich temat i jak zadbać o prawidłową dietę?

Cholesterol to związek, wokół którego narosło wiele mitów – niegdyś powszechnie uznawano, że najlepiej jest go całkowicie wyeliminować z diety i unikać produktów o wysokiej zawartości cholesterolu. Obecnie mówimy natomiast o jego dwóch frakcjach: HDL – znany jako „dobry” i LDL – nazywany „złym”. Czym różnią się od siebie, jak poprzez prawidłową dietę zadbać o odpowiedni poziom obu typów oraz jakie są prawidłowe normy cholesterolu wyjaśniają eksperci z Grupy American Heart of Poland.
2023-07-25 10:16

Światowy Dzień WZW. Eksperci dostrzegają wzrost świadomości, ale w walce z HCV pozostaje wiele do zrobienia

W związku z obchodami Światowego Dnia WZW eksperci wskazują, że wirus zapalenia wątroby typu C (HCV), jest wciąż jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia publicznego. Świadomość społeczeństwa na temat tego problemu  jest większa, niż kilka lat temu, ale  wciąż niewystarczająca. Co więcej, pomimo  pojawienia się badania anty-HCV w koszyku lekarza POZ, diagnostyka nadal nie jest wykonywana tak często, jak powinna być.
2023-07-25 09:14

Smart hospitals kluczem do opieki zdrowotnej przyszłości

Do 2030 roku światowy rynek tzw. smart hospitals, czyli rozwiązań, które łączą ludzi, dane i technologie, aby zapewnić nową jakość opieki zdrowotnej, będzie wzrastać w tempie niemal 20 proc. rocznie. Do końca dekady globalna wartość takich narzędzi może wynosić nawet 240 mld USD - wynika z danych zebranych przez Siemens Financial Services w raporcie „Financing digital transformation: healthcare”. Eksperci podkreślają, że istotną rolę w implementacji takich rozwiązań będzie miało wsparcie finansowe, które mogą zapewnić wyspecjalizowane podmioty zewnętrzne. 
2023-07-25 09:07

Otyłość sprzyja rozwojowi raka prostaty

To, że otyłość przyczynia się do rozwoju raka prostaty, od dawna już wiemy. A jak wynika z badania Obesity and Disease Development Sweden (ODDS), zaprezentowanego na Europejskim Kongresie ds. Otyłości 2023, spore znaczenie ma też dynamika przyrostu masy ciała przed 30-tką.
2023-07-24 15:52

Kardiologia Prewencyjna 2023 - wytyczne, wątpliwości, gorące tematy

XVI Konferencja Naukowa Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego "Kardiologia Prewencyjna 2023 - wytyczne, wątpliwości, gorące tematy” odbędzie się w dniach 17-18.XI. 2023 r. w Krakowie. To największa i najciekawsza w Polsce konferencja dotycząca profilaktyki chorób serca i naczyń.
2023-07-24 13:32

Palisz po diagnozie raka płuca? To grozi nietolerancją leczenia onkologicznego i powikłaniami

Rozstanie się z nałogiem palenia papierosów jest korzystne, nawet na etapie diagnozy raka płuca. Niedawno ukazała się w czasopiśmie Journal of Thoracic Oncology obszerna metaanaliza, która wskazuje, iż kontynuowanie palenia papierosów po rozpoznaniu raka płuca nie tylko zwiększa ryzyko rozwoju drugiego pierwotnego nowotworu (takiego, który nie jest przerzutem z pierwszego ogniska), ale i pogarsza tolerancję leczenia onkologicznego.
2023-07-24 13:07

Medical Inventi z najlepszym innowacyjnym projektem na 2023 ELTI Awards w Madrycie

Medical Inventi, spółka biotechnologiczna zajmująca się komercjalizacją badań naukowych w profilaktyce oraz ochronie zdrowia, zdobyła nagrodę za najlepszy projekt w kategorii innowacja na ELTI Awards (European Long-Term Investors Association). Flagowy produkt lubelskiej spółki – FlexiOss®, otrzymał od jury konkursu pełną liczbę punktów, czyniąc projekt zwycięzcą. W konkursie zostało wyłonionych trzech zwycięzców spośród ponad 40 propozycji przedstawionych przez członków ELTI. W 2024 roku Medical Inventi rozważa debiut na rynku NewConnect.
2023-07-24 09:41

Ruszyła kampania „Apteka dla pacjenta! Stop drożyźnie lekowej!”

„Apteka dla pacjenta. Stop drożyźnie lekowej!” - pod takim hasłem ruszyła kampania informacyjna polskich aptekarzy i właścicieli polskich sieci aptecznych. Jej celem jest pokazanie negatywnych skutków zmiany prawa farmaceutycznego wdrażanego przez rządzących ustawą o… ubezpieczeniach eksportowych. Poprawka poselska do tej ustawy, faworyzująca duże hurtownie farmaceutyczne, skutkować będzie droższymi lekami, likwidacją tysięcy aptek, ograniczeniem dostępności leków, likwidacją miejsc pracy. Działania wymierzono w aptekarzy i pracodawców. Rykoszetem oberwą pacjenci.
2023-07-24 09:37

Wstrząs kardiogenny: trzeba usprawnić system

Wstrząs kardiogenny dotyka rocznie w Polsce ok. 10 tys. pacjentów. Niestety, śmiertelność przekracza nawet 60 proc. To można zmienić – mówią kardiolodzy – ale trzeba w pewnym stopniu przebudować system opieki zdrowotnej. Baza jest.
2023-07-21 09:45