Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Udar mózgu - nowe metody leczenia na horyzoncie

Jest śmiertelnym zagrożeniem. Często pozostawia po sobie niepełnosprawność. Udar w Polsce co godzinę przydarza się ok. siedmiu osobom. Mogłoby być mniej, gdybyśmy lepiej się odżywiali, ruszali się i stosowali się do zaleceń lekarskich w razie choroby. Ale leczenie to istotna część minimalizowania skutków udaru. Tu otwierają się nowe perspektywy.
2023-07-03 11:32

Psychoterapia - nowa specjalizacja medyczna i co dalej?

Z końcem czerwca powstała "formalnie" nowa specjalizacja medyczna zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, choć nie tylko lekarze będą mogli ją uzyskać. Mowa o psychoterapii. Teraz trzeba powołać konsultanta krajowego, opracować program kształcenia i wytypować ośrodki kształcące. Problem z psychoterapią jest, i to na wielu poziomach. Czy rozporządzenie go rozwiąże? Psychoterapeuci wątpią. A rynek psychoterapii, także tej, którą należy brać w cudzysłów, kwitnie.
2023-07-03 09:28

URPL: Obowiązek rejestracji wyrobów wykonywanych na zamówienie od 1 lipca

Od dnia  1 lipca 2023 r. producent wyrobu wykonywanego na zamówienie; upoważniony przedstawiciel  producenta wyrobu wykonywanego na zamówienie niemającego miejsca zamieszkania lub siedziby w państwie członkowskim oraz importer wyrobu wykonywanego na zamówienie są obowiązani do złożenia wniosku o rejestrację  prowadzonej działalności do Prezesa Urzędu  przed wprowadzeniem wyrobu do obrotu.
2023-07-03 09:11

Eksperci: nadspodziewanie dobre wyniki badań w zaawansowanym raku jelita grubego z przerzutami

Badanie pod nazwą Sunlight było prezentowane pod koniec maja na kongresie Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO) w Chicago, a przed kilkoma dniami uzupełnione wyniki zostały przedstawione w Barcelonie podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO) poświęconego nowotworom przewodu pokarmowego. Zostało też opublikowane przez "News England of Medicine".
2023-07-03 09:03

Centralny Klub Pacjenta w Katowicach – wykłady ekspertów, bezpłatne badania i spotkanie z gwiazdami. Przyjdź i zadbaj o swoje zdrowie!

21 września Fundacja „Z sercem do Pacjenta” Grupy American Heart of Poland zaprasza do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach na wyjątkowe wydarzenie w zakresie profilaktyki zdrowotnej. Na uczestników spotkania czekają prelekcje wybitnych specjalistów (prof. dr hab. n. med. Andrzej Bochenek), szeroka oferta bezpłatnych badań, dodatkowe bezpłatne atrakcje z gwiazdami Sanatorium Miłości – Iwoną i Gerardem oraz DJ Viką. Nie zabraknie też zajęć związanych z aktywnością fizyczną, które poprowadzą Mariola Bojarska-Ferenc oraz mistrz olimpijski Robert Korzeniowski! Patronat honorowy nad spotkaniem objęli: Minister Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia, Wojewoda Śląski oraz Prezydent Katowic.
2023-06-30 11:32

Badania genetyczne w Polsce priorytetem pacjentów na 2023 rok

Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS opracowało raport pt.: „Badania genetyczne w Polsce. Stan obecny, potrzeby, problemy, rozwiązania”, który przedstawiony został podczas debaty 30 czerwca w Warszawie. Celem raportu jest wskazanie dróg rozwoju polskiej genetyki medycznej, poprzez pokazanie barier i potrzeb w jak najszerszym aspekcie problemów, począwszy od medycznych, technologicznych organizacyjnych, przez prawne, finansowe do społecznych i etycznych. Raport został objęty Patronatem Honorowym przez Rzecznika Praw Pacjenta. Partnerem Głównym publikacji jest inicjatywa All.Can Polska, a Patronat Merytoryczny nad publikacją objęły: Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polskie Towarzystwo Hematologów i Transfuzjologów oraz Polskie Towarzystwo Koderów Medycznych.
2023-06-30 10:39

Podskórny kardiowerter-defibrylator może lepiej chronić chorych ze złośliwymi arytmiami komorowymi

W zakresie stosowania podskórnego kardiowertera-defibrylatora mamy obecnie w Polsce wyraźne powody do dumy, ale także istotne wyzwania. Problemem pozostaje słabe rozpowszechnienie tej metody leczenia w Polsce. Liczba wykonywanych implantacji układu S-ICD oscylująca na poziomie kilkuset rocznie nie pozwala na właściwą odpowiedź na rzeczywiste potrzeby kliniczne. Nadzieje niesie Krajowa Sieć Kardiologiczna i przewidziane w niej nielimitowane finansowanie zabiegu implantacji i wymiany S-ICD. Mechanizm ten ma szansę przyczynić się do powszechniejszego stosowania układów podskórnych w porównaniu z układami przezżylnymi u wszystkich chorych, u których jest to możliwe i z punktu widzenia wskazań medycznych uzasadnione – uważa dr hab. n. med. Maciej Kempa, kierownik Pracowni Elektrofizjologii i Elektroterapii Serca Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca GUMed, przewodniczący Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

2023-06-30 09:54

Rozpoczyna się procedowanie ustawy refundacyjnej. Data nadchodzącego posiedzenia komisji zdrowia ustalona

Za kilka dni, dokładnie 5 lipca 2023 roku (środa) o godzinie 12:30, zostanie przeprowadzone pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, a także niektórych innych ustaw. Ta nowelizacja jest pierwszą tego rodzaju od dziesięciu lat.
2023-06-30 09:06

Super nowoczesny robot Da Vinci niebawem rozpocznie pracę w ŚCO

Nowoczesny robot medyczny Da Vinci trafi do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Szpital rozstrzygnął przetarg na zakup tego urządzenia.

2023-06-29 15:13

Spojrzenie w bliższą i dalszą przyszłość: jak budować zrównoważone oraz odporne systemy opieki zdrowotnej?

Najnowszy raport opublikowany w ramach inicjatywy PHSSR (Partnerstwo na Rzecz Zrównoważonego i Odpornego Systemu Ochrony Zdrowia) zawiera praktyczne wskazówki oraz rozwiązania, które mogą ulepszyć kondycję systemów zdrowia. Autorzy publikacji przeanalizowali praktyki oraz doświadczenia z 18 krajów, w tymPolski 

2023-06-29 15:00

Mgr.farm: dyżury aptek będą finansowane ze środków publicznych

Za dyżur pełniony przez aptekę ogólnodostępną projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej uznaje jej funkcjonowanie bez przerwy przez kolejne dwie godziny zegarowe, w przedziale czasowym między godzinami 19:00 a 23:00 - informuje serwis mgr.farm.
2023-06-29 13:23

W Polsce 26 proc. populacji zagrożone jest zaburzeniami psychicznymi

Lekooporność u pacjentów chorych na depresję, migrenę lub padaczkę - to jedno z poważniejszych wyzwań, przed którym stają lekarze psychiatrzy oraz neurolodzy. Problem jest poważny, ponieważ w Polsce 26 proc. populacji jest zagrożona zaburzeniami psychicznymi.

 

2023-06-29 13:12