Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Lekarz każdej specjalizacji powinien być także geriatrą

Starość jest czymś, czego większość z nas osobiście doświadczy. Ponieważ żyjemy w społeczeństwie, które szybko się starzeje, lekarz każdej specjalizacji powinien być również przeszkolony w zakresie geriatrii - uważają specjaliści uczestniczący w debacie w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie, dotyczącej tego problemu. Jej uczestnicy poznali także 10 „Złotych zasad opieki senioralnej”.
2025-01-27 13:25

Niezbędna powszechna profilaktyka zakażeń RSV dla dzieci do 2 lat

W Polsce potrzebna jest uniwersalna profilaktyka zakażeń RSV, obejmująca wszystkie noworodki, niemowlęta i małe dzieci, która powinna być realizowana przed i w trakcie sezonów zachorowań - wskazują autorzy raportu, opracowanego przez Koalicję na rzecz profilaktyki zakażeń RSV. Eksperci przypominają, że obecnie dostępna profilaktyka jest skierowana głównie do wcześniaków oraz dzieci z chorobami współistniejącymi, co oznacza, że większość dzieci nie jest objęta ochroną.
2025-01-27 12:59

Polska kluczowym ośrodkiem rozwoju strategii immunologicznej Sanofi w Europie Środkowej i Południowej

Sanofi, innowacyjna firma biofarmaceutyczna, powołała Michaelę Scheiffert na stanowisko General Manager Pharma na Europę Centralną i Południową (MCO) oraz Pharma Head i Country Lead na Polskę. Połączenie tych dwóch funkcji podkreśla rosnące znaczenie tego kraju w strukturach Sanofi oraz jego wpływ na kształtowanie polityki zdrowotnej w Europie. Dzięki dynamicznemu rozwojowi ekosystemu badań klinicznych, cyfryzacji oraz zastosowań sztucznej inteligencji (AI), Polska zajmuje wyjątkową pozycję jako ośrodek wspierający cele strategiczne Sanofi  w regionie. W swojej nowej roli Michaela Scheiffert będzie odpowiedzialna za realizację globalnej strategii firmy, z silnym naciskiem na immunologię i rozwój przełomowych terapii.
2025-01-27 11:07

ASAR potrzebny na ASAP, czyli autorskie rozwiązanie Oddziału Medycyny Pola Walki i Symulacji Medycznej WIM-PIB

W dniach 20-21 stycznia 2025 r. Oddział Medycyny Pola Walki i Symulacji Medycznej Wojskowego Instytutu Medycznego - Państwowego Instytutu  Badawczego (OMPWiSM WIM-PIB) wziął czynny udział w ćwiczeniach medycznych dla członków zespołów śmigłowcowych  II Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej. OMPWiSM na co dzień zajmuje się organizacją i prowadzeniem szkoleń medycznych dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, straży pożarnej, żołnierzy regularnych jednostek wojska i policji jak i  dla sił specjalnych.
2025-01-27 08:43

Narodowy Instytut Onkologii i Studenckie Onko-Forum razem dla WOŚP

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra 26 stycznia już po raz 33. W tym roku pieniądze zbierane są na rzecz onkologii i hematologii dziecięcej. Narodowy Instytut Onkologii, w którym działa jedyne w Polsce Centrum Radioterapii Nowotworów Wieku Dziecięcego, wraz ze Studenckim Onko-Forum, zrzeszającym młodych adeptów medycyny, wspiera tegoroczny finał, przekazując na akcję wyjątkowe dary.
2025-01-26 00:26

To pierwsza taka operacja dla kobiet z intymnym problemem w Polsce

Pierwsze w Polsce robotowe wszczepienie implantu zwieracza cewki moczowej u kobiety odbyło się 21 stycznia w szczecińskim Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Arkońskiej. Zespół urologów SPWSZ sprawił, że 65-letnia pacjentka borykająca się z całkowitym nietrzymaniem moczu niebawem odzyska kontrolę nad swoim ciałem.
2025-01-24 12:33

Nagły zgon sercowy – aktualne możliwości zabezpieczania pacjentów w Polsce

Sklasyfikowany w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 pod kodem I46.1, nagły zgon sercowy (NZS) jest nieoczekiwanym zgonem, poprzedzonym nagłym zatrzymaniem krążenia (NZK) (I46), które nie zostało w porę przywrócone. Komu zagraża nagły zgon sercowy i jakie są możliwości zabezpieczenia przed nim pacjentów w Polsce w 2025 roku, wyjaśniają eksperci Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
2025-01-24 10:11

To czwarty najczęstszy nowotwór wśród mężczyzn. Można mu zapobiegać i coraz skuteczniej leczyć

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że rak pęcherza moczowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych wśród Polaków, czwartym u mężczyzn (po raku prostaty, płuca i jelita grubego) i dwunastym u kobiet. Niepokojące jest także, że jest on jednym z nowotworów z najwyższym odsetkiem umieralności. Dlaczego tak się dzieje, jak ważny jest czas i jakość diagnostyki oraz dostęp do kompleksowego leczenia wskazywali eksperci podczas debaty Polskiego Towarzystwa Onkologicznego z cyklu „Onkologia – Wspólna Sprawa”.
 
2025-01-23 17:58

Zapobiegamy, diagnozujemy, leczymy - rak szyjki macicy wciąż zabiera zbyt wiele kobiet w Polsce

W dniach 20-26 stycznia obchodzony jest Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Jego celem jest zwrócenie uwagi kobiet na to, jak ważne są regularne badania cytologiczne i ginekologiczne. To doskonała okazja, aby odwiedzić ginekologa oraz dowiedzieć się więcej o kobiecych nowotworach, a także zachęcić do szczepień przeciw wirusowi HPV. To również doskonały moment, aby zauważyć i docenić słuszne decyzje Ministerstwa Zdrowia: zmiany na najnowszej liście refundacyjnej i wprowadzenie dodatkowej opcji terapeutycznej dla chorych na raka szyjki macicy (RSM), jaką jest immunoterapia stosowana w 2 i 3 linii leczenia oraz projekt badań przesiewowych w kierunku wykrycia wirusa HPV.

2025-01-23 14:27

Pomagam.pl ponownie wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej

Pomagam.pl już kolejny rok gra razem z WOŚP, łącząc siły w walce o zdrowie i życie najmłodszych pacjentów. Trwa oficjalna zbiórka na 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której celem jest wsparcie onkologii i hematologii dziecięcej. Fundusze zostaną przeznaczone na doposażenie 18 oddziałów dziecięcych, 17 hospicjów oraz specjalistycznych ośrodków diagnostyki i leczenia nowotworów.

2025-01-23 14:04

Więcej niż stabilizacja – to wynik leczenia SMA, którego nikt się nie spodziewał

Determinacja, niecodzienne dokonania, chęć doświadczania pełni życia i nowe możliwości – takie wnioski płyną z zakończonej 3. edycji kampanii edukacyjnej „Strumień życia w SMA. Więcej niż stabilizacja”. Bohaterami kampanii byli dorośli z SMA oraz dzieci i ich opiekunowie, którzy dzielili się swoimi historiami, podkreślając, że w leczeniu osiągnęli nie tylko stabilizację, ale również znaczną poprawę przekładającą się na ich codzienne funkcjonowanie. Chorzy z SMA dzisiaj mają marzenia, które realizują i nie myślą o tym, co za nimi, tylko śmiało patrzą w przyszłość i sięgają po więcej. Kiedyś zdani na postępującą niepełnosprawność, teraz rzucają wyzwanie rdzeniowemu zanikowi mięśni, bo wiedzą, że przed sobą mają dobre perspektywy.

2025-01-23 12:49

Nowoczesna radioterapia w Polsce – wyzwania w 2025 roku

Współczesne systemy opieki onkologicznej stoją przed wieloma wyzwaniami, a jednym z kluczowych jest zapewnienie pacjentom dostępu do nowoczesnych technologii leczniczych, w tym innowacyjnej radioterapii. Polska, która rozpoczęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w 2025 roku, ma niepowtarzalną okazję, aby pozytywnie wpłynąć na europejską politykę zdrowotną, wskazując na kluczowe aspekty ochrony zdrowia, takie jak cyfrowa transformacja, zdrowie psychiczne czy profilaktyka chorób. Wśród tych priorytetów nie można jednak pominąć potrzeby rozwoju i poprawy dostępu do skutecznych technologii medycznych.
2025-01-23 11:16