Redakcja
Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Podsumowanie Forum Ochrony Zdrowia 2024
Polska ma zapasy leków na trzy do sześciu miesięcy, jednak każdy magazyn prędzej czy później się kończy, dlatego musimy mieć plan kryzysowy - podkreślił Krzysztof Kopeć, prezes Krajowych Producentów Leków podczas debaty podsumowującej Forum Ochrony Zdrowia 2024. Celem spotkania było omówienie paneli dyskusyjnych i warsztatów poświęconych zdrowiu, które odbyły się w 2024 r. w Karpaczu.
Stanowisko ekspertów: profilaktyka zapobiega ciężkim zakażeniom wywołanym przez RSV
Wywoływane przez wirus RSV zapalenie oskrzelików i zapalenie płuc często ma nieprzewidywalny, burzliwy przebieg, nierzadko z zagrożeniem życia. Eksperci specjalizujący się w leczeniu noworodków i niemowląt wypracowali stanowisko, w którym postulują o powszechną profilaktykę zakażeń wirusem RSV w ramach Programu Szczepień Ochronnych lub Programu Profilaktyki Zdrowotnej. Czas na podjęcie działań, aby kolejny sezon zakażeń 2025/26 był wolny od RSV.
Pierwszy raport o finansowaniu zdrowia psychicznego w Polsce
8,3 miliona, czyli 26% polskiego społeczeństwa przynajmniej raz w życiu doświadczyło objawów zaburzeń psychicznych. Jednocześnie relatywna dostępność lekarzy psychiatrów w ramach państwowej służby zdrowia nie wzrasta, a liczba świadczonych usług psychoterapeutycznych i psychologicznych jest wielokrotnie mniejsza od potrzeb. Fundacja Pomagam.pl we współpracy z SWPS Innowacje publikuje raport zatytułowany “Ważne słowa na P. O pieniądzach, psychoterapii i psychiatrii w Polsce”.
12 potraw, 12 zdrowych zasad - czyli jak zdrowiej przejść przez święta
Kolacja wigilijna to czas wspólnych spotkań, tradycji i kulinarnych przyjemności. Jak jednak cieszyć się smakiem 12 potraw, nie zapominając o zdrowych nawykach? Dietetyk kliniczna, Ludmiła Podgórska z Kliniki Holi, przedstawia 12 zasad, które pozwolą delektować się świętami bez wyrzutów sumienia i nadmiaru kalorii.
Na przewlekłą chorobę nerek cierpi w Polsce 4,5 mln osób. Eksperci apelują o szerszy dostęp do leczenia, które opóźnia dializy
Szacuje się, że na przewlekłą chorobę nerek choruje w Polsce nawet ok. 4,5 mln osób, a według prognoz WHO do 2030 roku liczba pacjentów wymagających dializ może się podwoić. Szansą na spowolnienie przebiegu choroby i uniknięcie dializoterapii lub przeszczepu nerki jest połączenie niskobiałkowej diety z leczeniem farmakologicznym obejmującym ketoanalogi aminokwasów. Taka terapia jest dostępna dla pacjentów w ramach programu lekowego B.113. Jednak jego obecny kształt w połączeniu ze zbyt małą liczbą ośrodków, które go realizują, powoduje, że ta dostępność jest ograniczona.
Kolejny etap rozwoju wojskowej chirurgii robotowej
2 grudnia Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji w Krakowie poinformował, że do czterech wojskowych szpitali: w Krakowie, Wrocławiu, Bydgoszczy i Szczecinie trafią pierwsze w ich murach roboty chirurgiczne. Wartość programu to 55 milionów złotych. Wojskowy Instytut Medyczny - Państwowy Instytut Badawczy już od 2020 roku specjalizuje się w tej gałęzi medycyny. Posiada dwa roboty medyczne, przeprowadził ok. 1500 operacji w 10 dziedzinach specjalizacji narządowej stając się krajowym liderem chirurgii robotowej.
Wrocławska fundacja z nagrodą za wyjątkowy projekt dla dzieci z nowotworami
Projekt „Sale Doświadczania Świata” realizowany przez wrocławską Fundację Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową zdobył główną nagrodę w pierwszej polskiej edycji konkursu „Leczmy z troską!” organizowanego przez Teva Pharmaceutical Industries Ltd. Nagroda w wysokości 40 tysięcy złotych pozwoli rozwijać nie tylko terapię Snoezelen w polskich klinikach onkologii pediatrycznej, ale także podejście Fundacji oparte na idei Humanizing Health – humanitarnego podejścia do opieki zdrowotnej.
Agencja Badań Medycznych walczy z czasem przy obsłudze konkursów z KPO
W 2024 roku do Agencji Badań Medycznych wpłynęło dwa–trzy razy więcej wniosków niż zazwyczaj. To zasługa pięciu konkursów w ramach Krajowego Planu Odbudowy, szczególnie dotyczącego badań biomedycznych. Przez braki kadrowe i stopień skomplikowania wniosków niedawno agencja zdecydowała o przedłużeniu terminu oceny wniosków w jednym z konkursów. To jednak powoduje, że beneficjenci będą mieli bardzo mało czasu na realizację projektów.
Benzodiazepiny są nadużywane przez Polaków
Leki uspokajająco-nasenne z grupy benzodiazepin są zdecydowanie częściej nadużywane w Polsce niż fentanyl, o którym głośno jest w mediach. W listopadzie weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające istniejące rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje. Ma to wpłynąć na wzmocnienie nadzoru nad preskrypcją leków potencjalnie mogących uzależnić, tym samym ograniczyć ich nadużywanie. Jaki będzie efekt, pokaże czas.
Dzień innowacji w USK Poznań: wszczepiono cztery innowacyjne urządzenia do elektroterapii serca
12 grudnia 2024 roku w Pracowni Elektroterapii Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu odbył się dzień innowacji, w trakcie którego wszczepiono pacjentom cztery nowe, innowacyjne układy do elektroterapii serca, pod kierunkiem prof. dr hab. med. Przemysława Mitkowskiego.
American Heart of Poland finalizuje transakcję przejęcia Grupy Scanmed
American Heart of Poland (wspierana przez Gruppo San Donato Italy i GKSD Investment Holding), działająca w publicznym systemie opieki zdrowotnej, 12 grudnia 2024 sfinalizowała transakcję przejęcia kontroli nad Grupą Scanmed, w skład której wchodzi ponad 30 placówek medycznych, w tym: 4 szpitale wielospecjalistyczne i 3 monokliniki, oddziały kardiologiczne oraz sieć poradni podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Musimy zrobić wszystko, by lepiej chronić pacjentów po transplantacjach przed powikłaniami zakażenia wirusem cytomegalii
Przeszczepienie narządu litego czy transplantacja komórek krwiotwórczych to metody ratowania zdrowia i życia pacjentów, którzy bez ich zastosowania mieliby dużo mniejsze lub byliby zupełnie pozbawieni szans na wyleczenie. Wiążą się one jednak z szeregiem następstw i ryzykiem powikłań zwłaszcza dla układu immunologicznego. Jednym z najgroźniejszych jest infekcja cytomegalowirusem (CMV). Jakie są metody zapobiegania i leczenia cytomegalii?