Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Zdrowe oczy w cyfrowym świecie – jak mądrze zarządzać czasem dzieci przed ekranem?

Według najnowszych badań aż 89,63% dzieci w wieku 7–14 lat codziennie korzysta z telefonu lub tabletu, spędzając średnio 4 godziny i 8 minut przed ekranem[1]. Długotrwałe skupianie wzroku na obiektach znajdujących się blisko może prowadzić do przyspieszonego rozwoju krótkowzroczności, a także do „cyfrowego” zmęczenia wzroku. Jak chronić zatem wzrok najmłodszych?
2025-03-20 13:09

Powołano Radę Zdrowotną Pracodawców RP

19 marca 2025 r. w siedzibie Pracodawców RP w Warszawie odbyło się spotkanie inauguracyjne Rady Zdrowotnej Pracodawców RP. Na jej czele stanął Artur Białkowski – członek Rady Pracodawców RP, Dyrektor Zarządzający Pionem Usług Biznesowych, Wiceprezes Zarządu Medicover Sp. z o.o., Prezes Zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej.

2025-03-19 16:37

Terapia radioligandowa w raku prostaty wśród priorytetów refundacyjnych na rok 2025

Już po raz piąty powstała lista Top10 Onko, czyli zestawienie dziesięciu leków stosowanych w leczeniu nowotworów litych, na których refundację najbardziej czekają onkolodzy i przede wszystkim pacjenci. Na tegorocznej liście Top10 Onko 2025 po raz trzeci z rzędu znalazł się lek radioligandowy przeznaczony do stosowania u chorych z zawansowanym, przerzutowym rakiem prostaty. Lista Top10 Onko 2025 została utworzona w wyniku głosowania siedmiu ekspertów – członków zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej. Kryteria, którymi kierowano się przy wyborze to przede wszystkim: poziom zaspokojenia potrzeb medycznych, rokowania pacjentów na podstawie analizy przeżyć, ocena leku w algorytmie European Society For Medical Oncology, ocena amerykańskiej agencji Food and Drugs Administration (określenie danej terapii jako przełomowej) oraz istotność obszaru terapeutycznego wyrażana danymi epidemiologicznymi.

2025-03-19 15:45

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt, pewnie kilkadziesiąt. W końcu, gdy usłyszałam, że to ALS, ręce trzęsły mi się tak bardzo, że nie mogłam wybrać numeru telefonu męża. Myślałam, że dostałam wyrok. – wspomina Monika. Bała się utraty sprawności ruchowej i możliwości mówienia, przełykania i oddychania. Na szczęście życie przyniosło inne, pozytywne rozwiązanie.

2025-03-19 12:14

Jak się odnaleźć w świecie medtech i jak wyznaczać trendy? Poznaj przyszłość długowieczności w aspekcie technologii i medycyny precyzyjnej, która zrewolucjonizuje zdrowie oraz biznes!

Już 13 maja 2025 roku (wtorek) w Warszawie, w 10 rok funkcjonowania MEDmeetsTECH, będzie miała miejsca dziewiętnasta edycja, jednej z najbardziej rozpoznawalnych konferencji medtech w Polsce. Jednym z głównym punktów programu konferencji będzie także debata z udziałem przedstawicieli Agencji Badań Medycznych, Centrum e-Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Urzędu Patentowego RP oraz Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, pt. „Rola współpracy instytucji publicznych we wdrażaniu innowacji w ochronie zdrowia”.
2025-03-19 09:26

Polski model AI oparty na największej na świecie bazie zdjęć klatki piersiowej

Specjaliści z Politechniki Warszawskiej we współpracy z Polską Grupą Raka Płuca opracowali model sztucznej inteligencji oparty na największej na świecie bazie zdjęć klatki piersiowej. Będzie on wspierał lekarzy w diagnozowaniu chorób w obrębie klatki piersiowej.
2025-03-18 14:44

UE chce zmniejszyć udział leków i substancji czynnych z Azji

Komisja Europejska przedstawiła projekt nowego aktu o lekach krytycznych. Jego celem jest rozwiązanie poważnego niedoboru leków i produktów opieki zdrowotnej oraz zmniejszenie zewnętrznej zależności od krytycznych leków i składników. Obecnie 80 proc. substancji czynnych wykorzystywanych w UE do produkcji leków pochodzi z Azji, głównie z Chin i Indii. Czyni to europejski rynek leków podatnym na kryzysy, również o politycznym charakterze.
2025-03-18 14:36

Znamy laureatów 4. edycji Dotacji Fundacji DKMS. 21 organizacji pozarządowych otrzyma łącznie blisko 1,4 mln zł dotacji na wsparcie psychologiczne pacjentów hematoonkologicznych

Jury spośród 47 zgłoszonych wniosków wybrało 21 projektów, które otrzymają wsparcie finansowe w ramach 4. edycji projektu Dotacja Fundacji DKMS. Łączna kwota, czyli blisko 1,4 mln zł zostanie przeznaczona na działania zapewniające wsparcie psychologiczne dla pacjentów chorujących na nowotwory krwi i ich bliskich. Maksymalna kwota dotacji na projekt wynosiła 90.000 złotych.
2025-03-18 09:43

Dane ZUS. Polacy coraz częściej sięgają po zaświadczenia z powodu zaburzeń psychicznych

W ubiegłym roku liczba dni absencji chorobowej z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania wzrosła o 16,2% w porównaniu z 2023 rokiem. I wyniosła 30,3 mln, z czego 5,9 mln przypadło na epizod depresyjny, a 2,7 mln – na zaburzenie depresyjne nawracające. W związku z tymi problemami zdrowotnymi wystawiono 1,6 mln zaświadczeń lekarskich, czyli o 14,1% więcej niż rok wcześniej. Eksperci oceniają wpływ tego zjawiska na sytuację na rynku pracy. I zwracają uwagę na wyzwania stojące przed pracodawcami.
2025-03-18 09:30

105-latce wszczepiono rozrusznik serca

Na Oddziale Kardiologicznym Szpitala w Sztumie przyjęto 105-latkę, u której wszczepiono stymulator serca. To najstarsza pacjentka, która przeszła taki zabieg na tym oddziale. Następnego dnia, w dobrym stanie, została wypisana do domu. Jak informuje lek. Łukasz Drelich, kardiolog Szpitala w Sztumie, American Heart of Poland, 105-latka była w dobrej kondycji fizycznej, co pozwoliło na przeprowadzenie zabiegu wszczepienia stymulatora serca. Zabieg przebiegł pomyślnie, a pacjentka następnego dnia została wypisana do domu.

2025-03-17 16:07

Dlaczego pacjenci decydują się płacić za usługi medyczne?

W cyklicznym badaniu „Sytuacja na rynku consumer finance”, prowadzonym przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH), tym razem Polacy zostali zapytani o korzystanie z prywatnych usług medycznych i sposób ich finansowania.

 

 

 

2025-03-17 12:27

Polska prezydencja w UE zabiega o przyjęcie Europejskiej Karty Praw Pacjenta

Europejska Karta Praw Pacjenta jako dokument społeczny wypracowany przez organizacje pacjentów jest znany od ponad dwóch dekad. Polska w czasie prezydencji w Radzie Unii Europejskiej zainicjowała konsultacje w sprawie zmiany tego dokumentu w obowiązujący w całej Wspólnocie akt prawny - wskazał Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, który wspólnie z Ministerstwem Zdrowia prowadzi prace w tej sprawie. Konsultacje europejskie odbywają się na X Kongresie Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.
2025-03-17 11:52