Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

BRIGHTER – polska platforma radiologiczna, która przesyła dane diagnostyczne tak sprawnie, jak serwisy streamingujące seriale

Wyobraźmy sobie, że specjalista może udostępniać dokumentację obrazową tak łatwo, jak popularne serwisy pozwalają oglądać filmy i seriale. Teraz, dzięki platformie BRIGHTER od Graylight Imaging, przesyłanie danych diagnostycznych jest możliwe z każdego miejsca i o każdej porze. Co więcej – lekarze mogą organizować e-konsylia i wspólnie, w czasie rzeczywistym, analizować przypadki oraz wymieniać się komentarzami. A wszystko to w bezpiecznym środowisku, z inteligentnym wsparciem AI.
2025-06-25 13:06

Radioterapia przyszłości już dziś. W COZL rozpoczęto zabiegi z zastosowaniem radioterapii adaptacyjnej w czasie rzeczywistym

W Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli (COZL) rozpoczęto zabiegi z wykorzystaniem przełomowego systemu Synchrony w tomoterapii. To pierwsze takie wdrożenie w regionie i pierwsze w Polsce, wprowadzające nową jakość w leczeniu nowotworów, dzięki radioterapii adaptacyjnej w czasie rzeczywistym (real – time). Do tej pory przeprowadzono zabieg u pacjentów z rakiem gruczołu krokowego oraz płuca. Udział radioterapii w leczeniu chorych na nowotwory złośliwe powinien dotyczyć około 2/3 wszystkich chorych onkologicznie.
2025-06-25 10:11

Nowy Nawigator NCCN: interaktywne wytyczne onkologiczne dla lekarzy i pacjentów

W erze cyfryzacji opieki zdrowotnej dostęp do aktualnych, sprawdzonych i zrozumiałych danych klinicznych jest kluczowy. National Comprehensive Cancer Network (NCCN), uznawany globalnie za lidera w tworzeniu wytycznych onkologicznych, wprowadził nowe, interaktywne narzędzie – Nawigator po wytycznych NCCN™. To odpowiedź na rosnące potrzeby klinicystów i pacjentów poszukujących bardziej intuicyjnych, dostępnych i aktualizowanych w czasie rzeczywistym źródeł wiedzy medycznej.
2025-06-25 07:49

Profesor Tomasz Drewa prezesem Polskiego Towarzystwa Urologicznego na kadencję 2026–2030

Podczas Walnego Zgromadzenia Członków Polskiego Towarzystwa Urologicznego, zorganizowanego w ramach 55. Kongresu PTU w Łodzi, prof. Tomasz Drewa został wybrany prezesem elektem stowarzyszenia na kadencję 2026–2030. To kolejne potwierdzenie jego silnej pozycji w środowisku urologicznym, zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej.
2025-06-24 14:33

Polska patomorfologia stawia na rozwój i innowacje. Prof. Donizy pokieruje PTP w kadencji 2025–2028

Podczas XXIII Zjazdu Polskiego Towarzystwa Patologów, który odbył się 24 czerwca 2025 roku we Wrocławiu, wybrano nowe władze stowarzyszenia. Na stanowisko prezesa elekta PTP został powołany prof. dr hab. n. med. Piotr Donizy, ceniony specjalista patomorfolog, naukowiec i dydaktyk związany z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu. Funkcję tę obejmie na kadencję 2025–2028.
2025-06-24 13:58

ASCO 2025 Prof. Maciej Krzakowski: Immunoterapia zmienia standardy leczenia onkologicznego

Prof. Maciej Krzakowski, Konsultant Krajowy w dziedzinie Onkologii Klinicznej, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, komentuje najważniejsze doniesienia z tegorocznego Kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej – ASCO 2025.
2025-06-24 13:50

Koordynator opieki w POZ – rozwiązanie, które naprawdę działa. Dlaczego więc może zniknąć?

Wprowadzenie funkcji koordynatora opieki zdrowotnej w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) było jednym z najbardziej praktycznych i potrzebnych rozwiązań ostatnich lat. Dzięki jego wsparciu pacjent nie był pozostawiony sam sobie – miał osobę, która pomagała zorganizować badania, konsultacje, przypominała o wizytach i tłumaczyła zalecenia lekarskie. Taka koordynacja znacząco usprawniła proces leczenia, ograniczyła liczbę porzuconych terapii, a także odciążyła lekarzy rodzinnych. Dziś ten system jest zagrożony. Z powodu braku decyzji o dalszym finansowaniu, już od 1 lipca wiele placówek POZ może zrezygnować z tej funkcji. Eksperci i organizacje pacjenckie alarmują – to krok wstecz, który może odbić się negatywnie zarówno na zdrowiu pacjentów, jak i na efektywności całego systemu ochrony zdrowia.

2025-06-24 13:16

Choroby otępienne w centrum uwagi polityki zdrowotnej

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło właśnie konsultacje publiczne projektu Krajowego Programu Działań wobec Chorób Otępiennych na lata 2025–2030, który ma szansę stać się pierwszym w Polsce dokumentem systemowo odpowiadającym na potrzeby tej rosnącej grupy pacjentów i ich opiekunów. Uwagi do projektu można zgłaszać do 23 lipca br.
2025-06-24 11:11

Gdy leczenie zawodzi. Jak działa Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych?

Od września 2023 roku pacjenci hospitalizowani w placówkach publicznych mają możliwość ubiegania się o finansową rekompensatę za powikłania zdrowotne powstałe w wyniku nieoptymalnego leczenia, zakażeń szpitalnych czy nieprawidłowo przeprowadzonych procedur. Umożliwia to Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych, zarządzany przez Rzecznika Praw Pacjenta. To rozwiązanie, które ma uprościć i przyspieszyć proces dochodzenia roszczeń oraz odciążyć sądy.
2025-06-24 10:52

Kobieca siła w profilaktyce – Polki wybierają zdrowie, a marki wspierają tę drogę

Profilaktyka raka piersi w Polsce przestaje być postrzegana jako przymus czy temat tabu. Coraz częściej staje się świadomym wyborem kobiet, które kierują się troską o zdrowie i odpowiedzialnością – nie tylko za siebie, ale i za swoje otoczenie. Jak pokazują najnowsze dane z badania przeprowadzonego na zlecenie Henkel Polska, kobiety oczekują nie tylko dostępu do badań i wiedzy, ale także empatycznego wsparcia – również od marek, które potrafią realnie zaangażować się w kwestie prozdrowotne. Jednym z przykładów takiego działania jest inicjatywa Różowy Patrol Gliss, która objęła już dziesiątki tysięcy kobiet w całym kraju i – jak pokazują wyniki badania – cieszy się zaufaniem i uznaniem uczestniczek.
2025-06-24 10:36

Chaos regulacyjny czy polityka zdrowotna? Przedsiębiorcy i eksperci krytycznie o kolejnych zmianach w ustawie tytoniowej

W ostatnich miesiącach sektor wyrobów nikotynowych w Polsce mierzy się z falą regulacji: od zakazu aromatyzowanych podgrzewaczy, przez wzrost akcyzy, aż po najnowszy projekt zakazu jednorazowych e-papierosów i aromatów w woreczkach nikotynowych. Choć celem resortu zdrowia jest ograniczenie dostępności tych produktów, szczególnie wśród młodych użytkowników, eksperci z organizacji biznesowych i społecznych ostrzegają przed skutkami ubocznymi – wzrostem szarej strefy, chaosem legislacyjnym i brakiem zaufania do procesu stanowienia prawa.
2025-06-24 10:13

Samorząd lekarski przeciw ograniczeniom preskrypcyjnym – NRL krytycznie o projekcie nowelizacji ustawy refundacyjnej

Trwająca reforma systemu refundacyjnego w ochronie zdrowia wywołuje coraz większe napięcia w środowisku lekarskim. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) ostro skrytykowało część propozycji zawartych w projekcie nowelizacji ustawy refundacyjnej. W opinii lekarzy planowane zmiany zagrażają dostępowi pacjentów do terapii oraz niepotrzebnie komplikują codzienną praktykę kliniczną. Czy ustawodawca weźmie pod uwagę głos środowiska medycznego?
2025-06-24 09:31