Redakcja
Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Przełomowe badanie nad immunoterapią przedoperacyjną w leczeniu czerniaka. Czy czeka nas rewolucja w onkologii?
Przełomowe badanie nad immunoterapią przedoperacyjną w leczeniu czerniaka, z udziałem naukowców z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie, może zrewolucjonizować onkologię. Badanie, opublikowane w prestiżowym New England Journal of Medicine, wybrano jednym z dwunastu najważniejszych badań klinicznych w onkologii w tym roku na świecie.
Co ma upał do serca? Eksperci Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wyjaśniają
Lato i wysokie temperatury kojarzą się z wakacjami, relaksem i czasem spędzonym na świeżym powietrzu. Jednak upały mogą mieć poważny wpływ na zdrowie, szczególnie na serce i układ krążenia. Jak zminimalizować ryzyko związane z ekstremalnymi warunkami pogodowymi i nie wystawiać na próbę organizmu?
Prof. Krzysztof Strojek konsultantem krajowym w dziedzinie diabetologii
Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek będzie pełnić funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie diabetologii przez kolejną kadencję.
W Rzeszowie brachyterapia z wykorzystaniem innowacyjnego systemu
Pacjenci Klinicznego Zakładu Brachyterapii w Podkarpackim Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie) mogą już korzystać z aparatu Flexitron HDR (ang. High Dose Rate, tj. z użyciem źródła o wysokiej mocy dawki). Jest to najnowocześniejszy sprzęt wykorzystywany w leczeniu nowotworów. Koszt urządzenia wraz z zestawem, to ponad 3 miliony zł. Zakup został sfinansowany ze środków z Ministerstwa Zdrowia.
Priorytety Pracodawców Medycyny Prywatnej: koncentracja na pacjencie i wzmocnienie partnerstwa publiczno-prywatnego
Rozwiązania tworzone w systemie ochrony zdrowia powinny być zawsze skupione na potrzebach pacjenta, na wynikach leczenia oraz na jakości opieki medycznej. Dlatego w ocenie Zarządu PMP niezwykle ważne i jednocześnie konieczne jest przeprojektowanie systemu ochrony zdrowia, a także poprawa jego funkcjonowania, tak aby system opieki zdrowotnej w Polsce koncentrował się na pacjencie – podkreśla Artur Białkowski, prezes zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej.
Jakub Szulc zastępcą prezesa NFZ
2 lipca 2024 r., decyzją minister zdrowia Izabeli Leszczyny, Jakub Szulc został powołany na zastępcę prezesa NFZ. W latach 2008-2012 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia, gdzie nadzorował m.in. Narodowy Fundusz Zdrowia.
Program Profilaktyka 40 Plus przedłużony do 31 grudnia 2024
Minister zdrowia Izabela Leszczyna podpisała rozporządzenie w sprawie wydłużenia programu Profilaktyka 40 Plus. Z pakietu badań bez skierowania, można skorzystać do końca 2024 r.
Obturacyjny bezdech senny – czynnik ryzyka i modyfikator efektów leczenia migotania przedsionków
Obturacyjny bezdech senny (OBS) jest uznanym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i jest najczęściej występującym rodzajem zaburzeń oddychania w trakcie snu. Częstość występowania OBS w populacji pacjentów z migotaniem przedsionków (AF) szacuje się na 21%–74%. Jednocześnie częstość występowania nocnego migotania przedsionków u pacjentów z obturacyjnym bezdechem sennym jest wyższa niż w populacji ogólnej (3%–5% w porównaniu do 0,4%–1%).
Pacjent z chorobą rzadką jest wyjątkowy i wymaga wyjątkowych rozwiązań - jakich zmian systemowych w zakresie chorób rzadkich oczekują eksperci?
Wprowadzenie nowego Planu dla Chorób Rzadkich, odpowiednie zarządzanie wiedzą ekspercką, efektywna diagnostyka i wczesne włączenie leczenia - to kluczowe rekomendacje ekspertów płynące z trzeciej odsłony debaty z cyklu „Healthcare Policy Summit” poświęconej chorobom rzadkim.
Udział w zajęciach dogoterapii potrafi zwiększyć motywację dziecka do nauki niemal o 20%
Dziś obchodzimy Dzień Psa. Z tej okazji warto przypomnieć o zyskującej coraz większą popularność dogoterapii, która jest w stanie zmniejszyć stres i pobudzenie u dzieci o 22 proc. i poprawić ich relacje z rówieśnikami niemal o 20 proc. Jedną z największych inicjatyw dogoterapii w Polsce z wykwalifikowanymi dogoterapeutami i psami prowadzi Fundacja Dr Clown – w ciągu 7 lat wzięło w niej udział 25 tys. osób. Według nowej analizy KRS w Polsce tą formą terapii oraz hipoterapią zajmuje się niemal 111 tys. firm, których od pandemii przybywa w tempie ponad 5 tys. rocznie.
Stanowisko Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych w sprawie wysokości maksymalnego wynagrodzenia konsultantów krajowych i wojewódzkich
27 czerwca Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych przyjęła stanowisko do projektu rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości maksymalnego wynagrodzenia konsultantów krajowych i wojewódzkich.
Niemcy rekomendują profilaktykę zakażeń RSV wszystkim niemowlętom
Kolejny kraj wydał rekomendacje dotyczące ochrony wszystkich niemowląt przed wirusem RS. Niemiecki Komitet ds. Szczepień (Standing Committee on Vaccination (STIKO) przy Instytucie Roberta Kocha zaleca, aby WSZYSTKIE niemowlęta były zabezpieczone przed wirusem RS. W Polsce podobne rekomendacje dotyczące RSV przygotowuje Polskie Towarzystwo Wakcynologii.