Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Pierwsza operacja laserowej enukleacji prostaty

Podczas 39. Europejskiego Kongresu Urologicznego w Paryżu, dr Marek Zawadzki, jako pierwszy polski lekarz, przeprowadził zabieg laserowej enukleacji prostaty transmitowany na żywo dla uczestników zjazdu.
2024-07-09 11:34

Nowe zalecenia Polskiego Towarzystwa Wakcynologii rekomendują ochronę wszystkich niemowląt przeciw RSV

Polska dołączyła do krajów, które rekomendują ochronę WSZYSTKICH niemowląt przed wirusem RS. Polskie Towarzystwo Wakcynologii opublikowało zalecenia, które mówią, że jednodawkowe uodpornienie bierne powinny otrzymać wszystkie niemowlęta w 1. roku życia niezależnie od obecności chorób współistniejących, a w przypadku wystąpienia czynników ryzyka ciężkiej infekcji również dzieci do 2. roku życia w drugim dla nich sezonie zakażeń. Według ekspertów profilaktyka bierna przeciwko RSV powinna być wpisana do Programu Szczepień Ochronnych (PSO), jako kolejna forma ochrony przed chorobami zakaźnymi. Żeby jednak nie wprowadzać w błąd rodziców, bo uodpornienie bierne to nie szczepienie, zalecana jest zmiana nazwy z PSO na Program Uodpornienia.
2024-07-09 11:08

Lekarzy w Polsce jest za mało, ale studentów medycyny jest za dużo? Tak twierdzi NIL

W opinii lekarskiego samorządu w Polsce zbyt dużo osób studiuje medycynę – takie stanowisko, co najmniej dziwi w obliczu niedoboru lekarzy, jak jednak uważa Naczelna Izba Lekarska – uczelnie kształcą medyków na eksport.
2024-07-09 09:45

Nowoczesne leczenie otyłości: Polska wciąż w tyle za światem

Choć na świecie analogi GLP-1 zrewolucjonizowały leczenie otyłości, w Polsce blisko 80% osób zmagających się z tą chorobą wciąż o nich nie słyszało, wynika z raportu kliniki Holi “Holistycznie o leczeniu otyłości w Polsce”[1]. Ponadto, aż 92% respondentów z BMI powyżej 30 kg/m² nie wskazuje lekarza jako specjalisty, który powinien być częścią zespołu terapeutycznego. Brak wiedzy i wsparcia medycznego powoduje, że wiele osób podejmuje próby leczenia na własną rękę, co często kończy się brakiem oczekiwanych rezultatów i niepożądanymi skutkami ubocznymi.
2024-07-08 18:24

Wstrząs kardiogenny ujęty systemowo

Podczas sesji systemowej "Narodowy Program Leczenia Chorych ze Wstrząsem Kardiogennym oraz Po Nagłym Zatrzymaniu Krążenia: Szansa dla Najciężej Chorych," która miała miejsce podczas Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej WCCI Warsaw 2024, uwaga środowiska ochrony zdrowia skoncentrowała się na kluczowych wyzwaniach związanych z leczeniem pacjentów cierpiących na wstrząs kardiogenny. Sesję wzbogaciło uczestnictwo profesorów medycyny, decydentów oraz przedstawicieli pacjentów, którzy wspólnie dążyli do opracowania konkretnych strategii poprawy opieki nad tymi pacjentami w Polsce. Podczas spotkania omówiono najnowsze dane dotyczące systemu ratownictwa medycznego, logistyczne aspekty leczenia, prognozy zdrowotne oraz wyniki rejestrów rewaskularyzacji. Inicjatywa miała na celu precyzyjne zdefiniowanie kierunków działań, które mogą przyczynić się do zwiększenia skuteczności terapii oraz poprawy wyników klinicznych w wyspecjalizowanych ośrodkach zajmujących się wstrząsem kardiogennym.
2024-07-08 13:50

Prof. Maciej Krzakowski: Mamy kolejne przełomy w leczeniu raka płuca (po ASCO 2024)

Prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, Konsultant Krajowy w dziedzinie Onkologii Klinicznej, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, komentuje najważniejsze doniesienia naukowe po Kongresie ASCO 2024, które przyniosły kolejne przełomy w leczeniu drobnokomórkowego i niedrobnokomórkowego raka płuca, zwiększając szansę na całkowite wyleczenie u części chorych oraz wydłużając czas życia i poprawiając jakość życia u znacznej większosci pacjentów.
2024-07-08 10:30

Mała popularność szczepień przeciw HPV - skorzystało z nich tylko 20 proc. docelowej populacji

W Polsce szczepienia dzieci i młodzieży przeciw wirusowi HPV, odpowiedzialnemu m.in. za zachorowania na raka szyjki macicy, są na o wiele niższym poziomie niż w innych UE. Podczas gdy m.in. w Szwecji i w Portugalii zaszczepiono już 90 proc. docelowej populacji, w Polsce jest to zaledwie 20 proc. W jaki sposób to zmienić zastanawiali się eksperci podczas debaty „Zmiany prawne niezbędne dla poprawy efektywności programu szczepień przeciwko HPV”.
2024-07-08 09:32

Dzieci z achondroplazją – jak bezduszne prawo i decyzje biznesowe zabierają szansę na leczenie najmłodszych

Pacjenci z achondroplazją nie mogą doprosić się swojej szansy na leczenie. Bezduszne regulacje zabierają im możliwość dostępu do jedynej skutecznej opcji terapeutycznej, podobnie jak decyzje podejmowane przez producenta. Rodzice dzieci chorych na achondroplazję właśnie wystosowali apel do rządu oraz podmiotu odpowiedzialnego o podjęcie działań zmierzających do niezwłocznego udostępnienia terapii w Polsce. 
2024-07-08 09:23

8 lipca zaczyna działać lądowisko dla śmigłowców ratunkowych przy SOR w Szpitalu w Drawsku Pomorskim. Co to oznacza dla pacjentów?

Lądowisko powstało w celu zapewnienia szybkiego i bezpiecznego transportu pacjentów wymagających natychmiastowej pomocy medycznej. Dzięki temu chorzy w najcięższym stanie będą transportowani śmigłowcem do szpitala w zaledwie kilka minut, co może być decydujące dla ratowania ich zdrowia i  życia, zwłaszcza w sytuacjach wymagających natychmiastowej operacji lub zabiegu. Lądowisko dla śmigłowców ratunkowych jest ważnym elementem infrastruktury Szpitala. W maju bieżącego roku przeprowadzono próbne lądowanie, które przebiegło pomyślnie, potwierdzając pełną gotowość lądowiska.
2024-07-08 09:14

TChP: NFZ zmieniając wyceny procedur chirurgicznych pogłębi dramatyczny stan kadrowy polskiej chirurgii i utrudni dostęp pacjentom do operacji

Towarzystwo Chirurgów Polskich alarmuje od lat o kryzysie kadrowym w polskiej chirurgii, który zagraża bezpieczeństwu zdrowotnemu kraju. Oddziały chirurgiczne w Polsce, miejsca wykonywania większości operacji ratujących życie, borykają się z ogromnymi problemami. Codziennie wykonuje się w nich kilka tysięcy zabiegów, niezbędnych zarówno w codziennej opiece medycznej, jak i w sytuacjach kryzysowych. Dobra wycena procedur chirurgicznych jest kluczowa nie tylko dla prawidłowego funkcjonowania tych oddziałów, ale także dla zapewnienia pacjentom najwyższej jakości opieki medycznej. Właściwe finansowanie przekłada się na lepsze warunki pracy dla chirurgów, co bezpośrednio wpływa na zdrowie i życie pacjentów.
2024-07-05 10:15

Proacta uruchomiła platformę do analizy badań laboratoryjnych. "Dbam o siebie Smart LAB” już dostępny dla użytkowników

Spółka bioinformatyczna Proacta zgodnie z zapowiedziami uruchomiła autorską platformę "Dbam o siebie Smart LAB”. Rozwiązanie zostało sklasyfikowane jako wyrób medyczny i ma na celu wsparcie pacjentów w analizie wyników badań laboratoryjnych i zarządzaniu swoim zdrowiem. Usługa w pierwszej kolejności dedykowana jest klientom indywidualnym. W kolejnych etapach planowana jest współpraca z placówkami prywatnej opieki zdrowotnej oraz rozszerzenie działalności na sektor publiczny. W ramach trwającej emisji akcji serii N realizowanej z zachowaniem prawa poboru Proacta planuje pozyskać od inwestorów do 2,02 mln zł. Środki przeznaczone zostaną m.in. na promocję  platformy „Dbam o siebie Smart LAB” oraz rozwój produktów własnych.
2024-07-05 09:01

Czas przywrócić w Polsce izby porodowe?

W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci – porodówki świecą pustkami i stają się nieopłacalne. Może zatem warto pomyśleć o przywróceniu izb porodowych? – Taka izba bez wątpienia byłaby odpowiedzią na niż demograficzny. – mówi Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.
2024-07-05 08:50