Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Jak odwrócić trend nadmiarowych zgonów z powodu niewydolności serca?
Jeszcze przed pandemią co kwadrans z powodu niewydolności serca umierało czworo Polaków, a roczna ilość hospitalizacji wynosiła 300 tysięcy (dane z 2019 r.). Te statystyki pogarsza obecnie pandemia, gdyż przekształcanie oddziałów kardiologicznych na covidowe oraz lęk pacjentów przed zakażeniem się w szpitalu, a w związku z tym opóźnianie zgłoszenia się po pomoc, mają wpływ na wyraźny spadek interwencji medycznych i hospitalizacji, które wobec braku koordynowanej opieki i refundacji farmakoterapii zgodnie z wytycznymi ratują życie chociaż niektórym pacjentom. Eksperci alarmują, że brak natychmiastowych, systemowych działań skutkować będzie dalszym wzrostem „długu kardiologicznego”, za który zapłacą miliony pacjentów.
Polska wśród liderów w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni
Na rdzeniowy zanik mięśni, który prowadzi do ciężkiej niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci, w Polsce choruje ponad 1 tys. osób. Są wśród nich dzieci i dorośli, jeszcze kilka lat temu nie było dla nich żadnej nadziei. Zmieniło się to jednak wraz z pojawieniem się pierwszego na świecie leku, który okazał się przełomem w leczeniu SMA. Od trzech lat lek ten jest refundowany w Polsce, a do tej pory terapią objęto już ponad 760 chorych. W kwietniu br. ruszył w Polsce pilotaż powszechnych badań przesiewowych w kierunku SMA wśród noworodków, wykrycie choroby na wczesnym etapie pozwala szybko wdrożyć terapię i uniknąć niepełnosprawności.
Politycy ponad podziałami zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów
„Panowie badajmy się, to wszystko jest dla naszego zdrowia i szczęścia naszych rodzin. Straszne tragedie rozgrywają się przez to, że ktoś w odpowiednim czasie nie zgłasza się na badania profilaktyczne” – apelował podczas briefingu prasowego, podsumowującego akcję Movember, poseł Dariusz Klimczak. W konferencji na temat nowotworów męskich - obok wiceprezesa PSL - udział wzięli także posłowie: Marek Rutka (Lewica) oraz Marek Hok (PO).
Funkcja nerek kluczową odgrywa kluczową rolę w rokowaniu pacjenta z niewydolnością serca
– Ważne jest to, ile moczu objętościowo nerki są w stanie wyprodukować. Równie istotny jest skład, czyli jego jakość. Na tej podstawie już po kilku godzinach pobytu chorego w szpitalu jesteśmy w stanie zidentyfikować pacjentów, którzy rokują dobrze lub źle – mówi dr hab. n. med. Jan Biegus. Pochodzący z Wrocławia naukowiec został niedawno uhonorowany prestiżową Nagrodą Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego za efekty badań chorych z niewydolnością serca w połączeniu z analizą funkcjonowania ich nerek. Już znalazły one zastosowanie w praktyce klinicznej.
Polska jedynym krajem w Europie, gdzie rośnie umieralność z powodu raka piersi
Tylko w Polsce obserwuje się rosnący trend umieralności z powodu raka piersi. To sytuacja niespotykana w innych krajach Europy - powiedziała dr hab. Joanna Didkowska, kierownik Krajowego Rejestru Nowotworów. Jedną z przyczyn wzrostu umieralności jest drastyczne zmniejszenie liczby wykonanych badań mammograficznych.
Posiedzenie Rady Przejrzystości AOTMiT nr 55/2021 w dniu 13.12.21
Plan posiedzenia Rady Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w dniu 13 grudnia 2021 r. zakłada m.in przygotowanie stanowiska w sprawie zmiany technologii medycznej w zakresie poszerzenia kryteriów kwalifikacji do terapii protonowej nowotworów zlokalizowanych poza narządem wzroku.
Jak zadbać o kręgosłup w czasie świątecznych przygotowań
Lista przedświątecznych zadań jest najczęściej wypełniona po brzegi: poszukiwanie prezentów, sprzątanie, zakupy, bieganie po sklepach oraz gotowanie. Bardzo często w ferworze zadań i obowiązków zapominamy o swoim zdrowiu. O tym jak przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia żeby spędzić je w zdrowiu i uniknąć przypadkowych urazów podpowiada ekspert – fizjoterapeuta Damian Wiśniewski z Carolina Medical Center w Warszawie.
Brachyterapia w leczeniu męskich nowotworów
Nowotwory gruczołu krokowego są najczęstszą chorobą nowotworową mężczyzn stanowiąc ok. 20 proc. zachorowań (źródło: KRN). Jest to nowotwór, który obecnie leczy się skutecznie, pod warunkiem wczesnego wykrycia. Na badania profilaktyczne szczególną uwagę powinni zwrócić mężczyźni po 60-tym roku życia, jednak choroba dotyka także młodszych mężczyzn. Jedną z bardziej skutecznych metod terapeutycznych w tym przypadku nowotworu jest brachyterapia, wykonywana w ośrodkach NU-MED.
Przestańmy ignorować zaburzenia lipidowe – apelują eksperci
Przestańmy ignorować zaburzenia lipidowe. Nadal dla wielu osób pierwszą manifestacją choroby wieńcowej jest dopiero zawał, a nawet nagły zgon. Musimy nauczyć się identyfikować te osoby znacznie wcześniej – apelował prof. Marcin Gruchała, Kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego podczas specjalnej debaty dla pacjentów zorganizowanej w ramach XI Kongresu Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego prowadzonej przez prof. Macieja Banacha, prezesa PTL oraz Marka Kustosza, wiceprezesa Fundacji To Się Leczy.
Czy pacjenci korzystający z respiratorów w domach na dobre stracą dostęp do leczenia?
W Polsce jest 9 tys. osób, które korzystają z respiratora w warunkach domowych. To m.in. pacjenci z chorobami płuc, POChP czy powikłaniami pocovidowymi. – Dzięki temu możemy w ogóle egzystować. Jeżeli tego nie będzie, to po pewnym czasie następuje zapalenie dróg oddechowych czy zapalenie płuc i szpital. Czyli to jest coś, co jest koniecznością i co ratuje nasze życie – podkreśla Ryszard Rusnarczyk, prezes Stowarzyszenia „Jednym Tchem”. Mimo że kolejka potrzebujących tego rodzaju świadczenia się wydłuża, Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej wstrzymał właśnie przyjęcia nowych pacjentów. Powodem jest propozycja NFZ dotycząca obniżki wyceny tego świadczenia nawet o 60 proc.
Hemofilia: jakość życia pacjenta zależy od adresu zamieszkania
Jakość życia chorych na hemofilię, którzy mieszkają w mniejszych miastach, jest gorsza niż pacjentów mieszkających w pobliżu ośrodka hematologicznego. Rzadziej korzystają oni też z prawidłowego leczenia, jakim jest leczenie profilaktyczne. Opieka nad chorymi w Polsce jest bardzo nierównomierna, pilnie wymaga poprawy, gdyż skutkuje niepełnosprawnością pacjentów - to wnioski z ankiety przeprowadzonej wśród chorych.
Pierwsze na świecie badanie ankietowe dotyczące potrzeb osób z rakiem pęcherza z udziałem polskich pacjentów
Światowa Koalicja Pacjentów z Rakiem Pęcherza (World Bladder Cancer Patient Coalition), we współpracy z Polską Koalicją Pacjentów Onkologicznych, organizatorem kampanii edukacyjnej RAK PĘCHERZA – WYKRYJ I LECZ!, rozpoczęła pierwsze w historii globalne badanie ankietowe, mające na celu zebranie opinii pacjentów z rakiem pęcherza moczowego i ich opiekunów na całym świecie w zakresie wiedzy o chorobie, doświadczeń w sferze opieki medycznej oraz jakości życia. Ankieta jest dostępna w 11 językach, w tym w języku polskim.