Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Stres wywołany pandemią nasilił objawy AZS u młodych atopików zamieniając ich życia w piekło

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w kraju i obowiązujące obostrzenia, izolacje, ciągłe kwarantanny w szkołach oraz nieregularny system zdalnego nauczania mają negatywny wpływ na zdrowie nie tylko psychiczne ale i fizyczne nastoletnich pacjentów z atopowym zapaleniem skóry – alarmują eksperci. Przeciągająca się pandemia wywołała permanentny stres, presję psychiczną i strach o bliskich, które w konsekwencji nasiliły objawy ciężkiego atopowego zapalenia skóry. – Jedyną szansą dla tych młodych ludzi jest dostęp do skutecznego leczenia biologicznego. Mamy nadzieję, że zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa już niebawem również i ta grupa pacjentów zostanie zabezpieczona – podkreśla Hubert Godziątkowski prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych.
2022-01-31 12:33

Minister Zdrowia powołał pełnomocnika ds. Programu Chorób Układu Krążenia

Jednym z najistotniejszych zadań Ministerstwa Zdrowia w najbliższych miesiącach po 5 fali będzie nadrobienie zaległości zdrowotnych, szczególnie w zakresie onkologii i chorób układu krążenia. Minister zdrowia powołał właśnie pełnomocnika Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia. Został nim prof. Tomasz Hryniewiecki. Staowisko Dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii obejmie prof. Łukasz Szumowski.
2022-01-28 14:04

Jak za 35 złotych utrzymać cały szpital? Lekcja z Wenezueli

Rubio, zachodnia Wenezuela. Na obrzeżach ponad 70-tysięcznego miasta stoi niepozorny budynek – klinika Benedykta XVI. Jedyny taki ośrodek w mieście. Popękane ściany i migające żarówki unaoczniają problemy, z jakimi mierzy się w ostatnich latach. Bez pilnego wsparcia to mogą być ostatnie dni placówki, która mimo przeszkód próbuje funkcjonować w upadającym kraju.
2022-01-28 11:27

Jak cyfryzacja sektora medycznego może odciążyć lekarzy i pomóc pacjentom?

Mimo obserwowanego w ostatnim czasie postępu w cyfryzacji sektora ochrony zdrowia, jak podaje NIK, znaczną część czasu przeznaczonego na poradę lekarską nadal pochłania praca administracyjna. W przypadku wizyt fizycznych jest to jedna trzecia, zaś przy teleporadach tylko 57 proc. konsultacji[1] zajmuje merytoryczna rozmowa z lekarzem. W rezultacie wizyty trwają dłużej, niż jest to konieczne, a sektor szuka sposobów na usprawnienie działań personelu medycznego. Mogą w tym pomóc usługi oparte na technologii – w szczególności dostęp do elektronicznej dokumentacji pacjenta, mechanizm zdalnej weryfikacji tożsamości czy podpis elektroniczny.
 
2022-01-28 11:18

Polski start-up opracował urządzenie do bezinwazyjnego pomiaru glukozy we krwi

W Polsce prawie 3 miliony osób żyją ze zdiagnozowaną cukrzycą, chociaż szacuje się, że w rzeczywistości chorych jest dużo więcej. Walka z tą chorobą wymaga regularnego mierzenia poziomu glukozy we krwi, co jest z reguły mało przyjemnym doświadczeniem, wymagającym wkłuwania się w ciało. Najnowsze wyniki niezależnego eksperymentu medycznego przeprowadzonego na urządzeniu polskiego start-upu GlucoActive są obiecujące – można bezboleśnie poprawić jakość życia cukrzyków, mierząc stężenie cukru we krwi z wykorzystaniem zaawansowanych metod optycznych.
2022-01-28 08:52

Bezpłatne testy antygenowe tylko w niektórych aptekach

Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia, od czwartku 27 stycznia w aptekach powinny być dostępne bezpłatne testy antygenowe w kierunku COVID-19. Jak się okazuje faktyczna dostępność do testowania na starcie tego rozwiązania jest bardzo niewielka. Jak poinformował dziś Adam Niedzielski za pośrednictwem mediów społecznościowych - obecnie "testy można wykonać w 64 aptekach w kraju, a kolejne 19 przesłało dokumenty zgłoszeniowe".
2022-01-27 10:42

Nóż cybernetyczny wysoce skuteczny w leczeniu raka gruczołu krokowego

Patrząc na technologię CyberKnife (nóż cybernetyczny), która pozwala z jednej strony śledzić guz nowotworowy, czyli zmniejszyć niepotrzebnie napromienianą objętość tkanek zdrowych, to mamy tutaj dwie możliwe sytuacje potencjalnego zysku dla naszych chorych. Pierwsza to jest taka, że zmniejszamy objętość tkanek zdrowych, która ulega napromienianiu, czyli zmniejszamy objawy uboczne, czyli toksyczność leczenia, a druga to możliwość eskalacji dawki, co pozwala na zwiększenie efektywności leczenia - podkreśla prof. dr hab. n. med. Piotr Milecki, Ordynator Oddziału Radioterapii Onkologicznej I i Kierownik Zakładu Radioterapii I, Wielkopolskiego Centrum Onkologii.
2022-01-27 10:22

Chorzy na ostrą białaczkę szpikową mają dostęp tylko do jednego leku

U 1/5 pacjentów z ostrą białaczką szpikową (AML) ta choroba jest wykrywana przypadkowo – przy okazji rutynowej morfologii krwi. Pierwsze objawy, czyli zmęczenie, nocne poty czy gorączka, często bywają jednak bagatelizowane przez pacjenta czy lekarza i tłumaczone zwykłym przeziębieniem. W tej chorobie jednak czas jest kluczowy, bo wczesna diagnoza jest warunkiem skuteczności terapii. W leczeniu AML w ostatnich latach dokonał się przełom, ale pacjenci w Polsce wciąż nie mogą z niego w pełni korzystać. – Spośród siedmiu leków zarejestrowanych w krajach Europy dla polskich pacjentów dostępny jest jeden – wskazuje prof. Agnieszka Wierzbowska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
2022-01-27 09:02

dr Adam Maciejczyk: Krajowa Sieć Onkologiczna szansą na europejską jakość w onkologii

Rok 2022 zgodnie zapowiedziami ministra Sławomira Gadomskiego ma upłynąć pod znakiem wdrożenia w całym kraju Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO), której funkcjonowanie sprawdzono w pilotażu w kilku województwach w kraju, w tym na Dolnym Śląsku. O perspektywie i korzyściach płynących z objęcia wszystkich pacjentów kompleksową i koordynowaną opieką onkologiczną rozmawiamy z dr hab. n. med. Adamem Maciejczykiem, prezesem Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, dyrektorem Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

2022-01-26 11:43

Wzrasta liczba przeszczepów serca i przeszczepów płuc

Na koniec grudnia 2021 roku na przeszczep narządu oczekiwało blisko 1,8 tys. osób, z czego tysiąc na nową nerkę. W pandemii liczba przeszczepów tego narządu znacząco spadła, podobnie jak w przypadku wątroby. Zmalała również liczba zmarłych dawców kwalifikujących się do pobrania narządów. Z drugiej strony istotnie wzrosła liczba przeszczepów serca i płuca. – W ciągu ostatnich dwóch lat musieliśmy się nauczyć, jak postępować w pandemicznych warunkach, a 2020 rok był pod tym względem przełomowy, ponieważ przygotowywaliśmy się do przeformułowania procedur covidowych – podkreślają przedstawiciele Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie z okazji przypadającego 26 stycznia Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji.
2022-01-26 09:25

Ostra białaczka szpikowa - aktualne wyzwania i priorytety

Ostra białaczka szpikowa (AML) to najczęstszy nowotwór krwi, stanowi 80 proc. wszystkich zachorowań na ostre białaczki. W Polsce co roku wykrywa się 800 nowych przypadków. Chorują głównie osoby po 60 roku życia. Nieleczona prowadzi do śmierci w ciągu 2-3 miesięcy. Czas to nieprzyjaciel.
2022-01-25 13:24

Przewlekły, długotrwały kaszel powinien nas zaalarmować

– Płuca nie bolą, więc nowotwór płuca może rozwijać się całkowicie bezobjawowo. Dlatego osoby z grupy ryzyka – czyli po 55. roku życia, które od 20 lat palą co najmniej paczkę papierosów dziennie albo rzuciły palenie w ciągu ostatnich 15 lat – powinny wykonać badania profilaktyczne – podkreśla prof. Tadeusz Orłowski, kierownik Kliniki Chirurgii w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
2022-01-25 12:05