Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
FPP: Konieczne są pilne rozwiązania zapewniające pracę i edukację uchodźcom w związku z atakiem Rosji na Ukrainę
Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) wspiera Naród Ukraiński w trudnej sytuacji związanej z atakiem Rosji na Ukrainę. FPP apeluje tym samym do polskiego rządu o pilne wprowadzenie pakietu rozwiązań, zapewniających ułatwienie dostępu do pracy, edukacji oraz opieki zdrowotnej w Polsce dla obywateli Ukrainy oraz ich rodzin. Ponadto FPP oferuje bezpłatną pomoc dla wszystkich potrzebujących w zakresie legalizacji dokumentów, zatrudnienia i organizacji pobytu w Polsce.
Sprzedaż leków weterynaryjnych bez recepty (OTC) w Internecie jest już możliwa
Od 28 stycznia 2022 nastąpiła zmiana przepisów dotyczących sprzedaży detalicznej na odległość weterynaryjnych produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza weterynarii (OTC). Przedsiębiorcy mogą prowadzić obrót detaliczny lekami weterynaryjnymi o kategorii (OTC) także w Internecie, a Główny Lekarz Weterynarii oficjalnie informuje o możliwości rejestracji dla przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić taką sprzedaż. Na liście zgłoszonych jest obecnie 26 podmiotów z całego kraju.
NASTOLETNIA DEPRESJA - nie pozwól dziecku wylogować się z życia
Dzieci potrzebują wsparcia rodziców oraz opiekunów, zwłaszcza w momentach, kiedy przychodzą pierwsze problemy i kryzysy. Nie powinny wtedy zostawać z nimi same. Dziecko czy nastolatek nie ma jeszcze narzędzi potrzebnych do radzenia sobie w trudnych chwilach, potrzebuje czasu, aby je zdobyć. To my, dorośli, powinniśmy pełnić tę rolę, być stabilnym wsparciem i empatycznym słuchaczem, który przeprowadzi dziecko przez trudny okres dorastania.
Nagłe zgony u sportowców – tragedia, której można zapobiec?
Sportowiec to uosobienie siły i zdrowego stylu życia. Jednak znane powiedzenie ,,sport to zdrowie’’ traci na znaczeniu, gdy coraz częściej media zalewają nas informacjami o nagłej śmierci młodych osób, które poświęciły życie swojej sportowej pasji. Dlaczego wśród wysportowanych osób dochodzi do takich sytuacji? I co najważniejsze, czy możemy zrobić coś, żeby zapobiec tym tragediom?
Rząd znosi kolejne obostrzenia covidowe od 1 marca
Rząd ogłosił zniesienie większości obostrzeń gospodarczych, obowiązujących w czasie pandemii koronawirusa, od 1 marca b.r. - Można znieść część ograniczeń, które towarzyszyły nam przez wiele miesięcy. Zmiany są przedyskutowane z radą ds. COVID-19, w której znajdują się specjaliści w tej dziedzinie - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w środę 23 lutego.
Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją: w czasie pandemii podwoiła się liczba Polaków cierpiących na depresję
Jeszcze przed pandemią COVID-19 szacowano, że na depresję choruje 1,5 mln Polaków. Obecnie liczba ta się podwoiła, a wśród osób najbardziej zagrożonych tą chorobą są ludzie młodzi oraz osoby, które odbywały kwarantannę, utraciły pracę, ciężko chorowały lub straciły bliską osobę. – Pandemia nie poprawiła sytuacji pacjentów z depresją. Kolejki do specjalistów były kilkumiesięczne, a teraz są jeszcze dłuższe – mówi Anna Zwolińska, psycholożka i dyrektorka Centrum Psychoterapii Ametis. I dodaje, że w Polsce psychiatria jest stale niedofinansowana. Na leczenie psychiatryczne przeznacza się znacznie mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej i na świecie. 23 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją.
Posiedzenie Podkomisji Stałej ds. Onkologii 22.02.22 - radioterapia
We wtorek 22 lutego o godzinie 14:00 odbędzię się posiedzenia Podkomisji Stałej ds. Onkologii poświęcone rozpatrzeniu informacji na temat nowych warunków konkursowych, umożliwiających rozwój dostępu do nowoczesnej radioterapii.
FPP: Dobra decyzja dla niepełnosprawnych
Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) znając projekt ustawy podatkowej Polskiego Ładu już w październiku skorzystała z uprawnienia Rady Dialogu Społecznego do zgłaszania inicjatywy legislacyjnej i złożyła projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Uzyskał on poparcie wszystkich partnerów społecznych, w wyniku czego w drodze uchwały RDS projekt trafił do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Opór elektryczny skóry i sztuczna inteligencja - w walce z leczeniem niepłodności
Nowoczesne technologie stają się kluczowe w walce z wyzwaniami cywilizacyjnymi. Jednym z nich jest problem niepłodności, który dotyka ok. 90 mln par na świecie, a liczba ta rośnie z roku na rok o ok. 8-9 proc. To właśnie z myślą o nich powstaje Bambino.ai, kompleksowe rozwiązanie technologiczne, które wspiera kobiety w procesie starania się o dziecko. Dzięki specjalnej opasce pomiarowej oraz aplikacji, precyzyjnie wyznacza najlepszy czas na zajście w ciążę. Bambino.ai jako pierwsze na świecie wykorzystuje pomiary oporu elektrycznego skóry, analizuje je dzięki sztucznej inteligencji, by dokładnie wskazać okno owulacji.
Uruchomiono Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu
We Wrocławiu ruszyło Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP), którego głównym obszarem działalności będą objęci mieszkańcy Psiego Pola, ale ze wsparcia będą mogli skorzystać również mieszkańcy innych dzielnic. Pilotażowy program zakłada takie rozwiązania jak: wizyta u psychiatry albo terapeuty natychmiast, gdy jest taka potrzeba. Do domu pacjentów dojeżdżać będą specjalistyczne zespoły wyjazdowe. Realizatorem programu jest marszałkowska spółka Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego.
Projekt marcowej listy refundacyjnej – komentarz Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych
Z radością obserwujemy pozytywne zmiany na listach leków refundowanych. Projekt marcowej listy obfituje w nowości. Jako organizacja parasolowa działająca na rzecz pacjentów onkologicznych we współpracujący z wieloma stowarzyszeniami i fundacjami onkologicznymi i hematoonkologicznymi, prowadzimy nieustający dialog z Ministerstwem Zdrowia, ponieważ jednym z naszych celów jest wsparcie chorych w dostępnie do najnowszych osiągnięć medycyny.
Janssen Polska dołącza do Warsaw Health Innovation Hub
Podczas spotkania w siedzibie Agencji Badań Medycznych porozumienie o współpracy z Janssen podpisali dr hab. n. med. Radosław Sierpiński, prezes ABM oraz Tomasz Skrzypczak, dyrektor zarządzający Janssen w Polsce. Warsaw Health Innovation Hub to wspólny projekt Agencji Badań Medycznych i wiodących podmiotów z sektora medycyny, farmacji i biotechnologii, koordynowany przez Wydział Innowacji i Rozwoju Biotechnologii ABM.