Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Innowacyjne terapie pozwalają na ograniczenie hospitalizacji chorych i zmniejszenia ryzyka zakażenia Covid-19

Zapewnienie bezpiecznego leczenia pacjentom niesamodzielnym i przewlekle chorym powinno stać się priorytetem podczas nadchodzącej, kolejnej fali COVID-19. Unikanie zbędnych hospitalizacji chorego oraz długotrwałej ekspozycji na wirusa może zapobiec wzrostowi liczby zakażeń. Dlatego należy zwrócić uwagę na rozwiązania innowacyjne, jakim jest np. podskórna forma podania niektórych leków.
2021-08-19 13:31

Projekt rozporządzenia w sprawie pilotażu przeglądów lekowych trafił do konsultacji publicznych

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego przeglądów lekowych. Celem pilotażu ma być zweryfikowania potencjału tych przeglądów dla m.in. identyfikowania i ograniczania zjawiska wielolekowości w polskiej populacji.
2021-08-19 09:37

Zdrowe śniadanie Polaków: wyniki badania opinii

Czym zatem dla badanych jest zdrowe śniadanie? Jego najczęściej wskazywanym składnikiem są warzywa – co podkreśla połowa respondentów (szczególnie kobiety i osoby w wieku 18-29 lat). Owoce i pieczywo wskazuje 22% z nas, niewiele mniej – mięso i wędliny. Nabiał i jajka to blisko 20% wskazań. W zdrowotnym śniadaniowym menu Polaków znajdują się również sery, pełnoziarniste i ciemne pieczywo, a także musli, owsianki i płatki.
2021-08-19 09:23

Migrena i depresja chodzą w parze, czyli współistnienie pełne bólu

Według Światowej Organizacji Zdrowia migrena, jest jedną z 20 chorób o największym, negatywnym wpływie  na życie człowieka[1] i drugą w kolejności, po udarach mózgu, która wiąże się z największym obciążeniem zdrowotnym. To nie tylko ból głowy, ale szereg objawów towarzyszących, takich jak nudności, wymioty, zaburzenia widzenia, połowicze drętwienia, zaburzenia mowy, nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne, światło, dotyk, dźwięki czy zapachy.
2021-08-18 13:15

Terapia CAR-T refundowana od 1 września w ostrej białaczce limfoblastycznej z komórek B

Terapia CAR-T (tisagenlecleucel) we wskazaniu nawrotowa lub oporna na leczenie ostra białaczka limfoblastyczna z komórek B (r/r B-ALL) u dzieci i dorosłych do 25. r.ż. została umieszczona w projekcie obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia w sprawie wykazu leków refundowanych. Wykaz ma obowiązywać od 1 września 2021 r. CAR-T to przygotowywana indywidualnie, jednorazowa terapia genowo-komórkowa, która do walki z nowotworem wykorzystuje układ odpornościowy dzięki poddaniu modyfikacji genetycznej limfocytów T pacjenta. W wyniku tej ingerencji limfocyty zyskują dodatkowy receptor, tzw. chimerowy receptor antygenowy, wychwytujący i niszczący komórki nowotworu.
2021-08-18 11:31

Lepiej działać niż omijać temat rakiem

Ogólnodostępne dane potwierdzają, że pandemia koronawirusa wpłynęła na opóźnienia w diagnozie chorób nowotworowych. Mniejsza dostępność wizyt kontrolnych i ograniczona liczba wykonywanych badań przesiewowych – w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej oraz innymi zaniedbaniami w stylu życia, spowodowały wzrost liczby wykrytych chorób nowotworowych w zaawansowanym stadium. Nationale-Nederlanden, które od lat inicjuje akcje edukacyjne oraz bezpłatne badania w zakresie profilaktyki onkologicznej, wystartowało właśnie z kampanią wizerunkowo-produktową „Lepiej działać niż omijać temat rakiem”, która ma nakłonić Polaków do większej aktywności oraz troski o dobre samopoczucie i zdrowie.
2021-08-18 11:20

MZ opublikowało projekt wrześniowej listy refundacyjnej

Ministerstwo Zdrowia opublikowało we wtorek 17 sierpnia 2021 r projekt wrześniowej listy refundacyjnej, konsultacje publiczne trwają do 19 sierpnia. Zgodnie z zapowiedziami wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego, finalny projekt mamy poznać w piątek. 
2021-08-18 09:15

Brak krwi coraz poważniejszym problemem dla szpitali. Co roku w Polsce wykonuje się ok. 1,7 mln transfuzji

W Polsce każdego roku wykonuje się ok. 1,7 mln transfuzji krwi. Nie można pozyskać jej sztucznie ani wyprodukować w laboratorium, można ją pobrać tylko od dawców. W Polsce ich liczba oscyluje wokół 600 tys. i z każdym rokiem nieznacznie spada. Dodatkowy problem to wzrost liczby potencjalnych dawców, którzy nie zostają zakwalifikowani do oddania krwi, np. z powodu nieprawidłowego stężenia hemoglobiny albo restrykcyjnych procedur.
2021-08-18 09:01

Prawo.pl: za „kłamstwo covidowe” nawet 30 tys. zł kary

Sanepid zyska prawo do karania finansowego osób, które świadomie wprowadzą go w błąd podczas prowadzenia wywiadu epidemicznego – podaje Prawo.pl. Projekt nowelizacji przepisów zakłada, że każdy, kto nie poda informacji o osobach podejrzanych o zakażenie będzie musiał zapłacić grzywnę w wysokości od 5 do 30 tys. zł.
2021-08-17 14:19

Prawo w ochronie zdrowia powinno mieć jasny cel i wsparcie kluczowych interesariuszy

Nowe projekty legislacyjne warto zaczynać od jasno wyznaczonego celu. Co i dlaczego chcemy zmienić? W oparciu o jakie dane i przesłanki prognozujemy sukces nowych regulacji? Wreszcie: czy strona pacjencka i branża farmaceutyczna mogą stać się dla postulowanych zmian pełnoprawnymi partnerami? Dziś proces stanowienia prawa w ochronie zdrowia w Polsce wydaje się przebiegać nierzadko zgoła inaczej – uważa Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej „FARMACJA POLSKA”.
2021-08-17 12:28

Pierwsi pacjenci z przewlekłą chorobą nerek w programie lekowym

Pierwsi pacjenci w Polsce zostali zakwalifikowani do programu lekowego dla pacjentów z przewlekłą chorobą nerek. Program obowiązuje od marca ale jednym z kryteriów włączenia pacjentów jest przestrzeganie przez ponad 3 miesiące diety ubogobiałkowej. Dlatego pierwsze osoby otrzymały nowe leczenie latem. To sukces ale pamiętajmy też, ze to dopiero początek drogi, gdyż Polsce mamy ponad 4,5 miliona osób z przewlekłą chorobą nerek, a 80 tysięcy z nich rocznie umiera – mówi prof. Ryszard Gellert, Konsultant Krajowy ds. Nefrologii.
2021-08-17 10:20

XXII Ogólnopolska Konferencja Sekcji Echokardiografii PTK PolEcho 2021 - zaproszenie

W dniach 10-11 września 2021 r. – po rocznej przerwie – odbędzie się XXII Ogólnopolska Konferencja Sekcji Echokardiografii PTK PolEcho 2021. Wydarzenie zaplanowane jest w formie hybrydowej – część uczestników będzie miało możliwość uczestniczenia w konferencji stacjonarnie, pozostała część dzięki dostępowi zdalnemu.
2021-08-16 16:34