Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Kompleksowa profilaktyka? – Tylko według standardów
Popandemiczny dług zdrowotny wiąże się ze znacznie większym zapotrzebowaniem ze strony pacjentów na badania diagnostyczne. Same badania przesiewowe nie wyczerpują jednak kompleksowej profilaktyki. Składają się na nią także: wywiad lekarski, badanie fizykalne, pomiary, porady, szczepienia – przypomina w rozmowie ekspert Medicover dr Agnieszka Motyl, powołując się na Standardy Profilaktyki obowiązujące w firmie.
Eksperci: rok 2022 to czas faktycznego wdrażania Planu dla Chorób Rzadkich
Rok 2022 to był wyjątkowo doby czas dla społeczności osób z chorobami rzadkimi w Polsce. Ruszyły intensywne prace nad realizacją zadań wyznaczonych przez przyjęty w 2021 roku Plan dla Chorób Rzadkich. W tym celu powołano do życia siedem zespołów eksperckich, które określają kierunki i zasady tworzenia rozwiązań systemowych. Co więcej, miniony rok przyniósł ogromne rozszerzenie świadczeń zarówno medycznych jak i lekowych. O tym jakie są priorytety społeczności osób dotkniętych takimi schorzeniami na nadchodzące miesiące dyskutowali eksperci podczas obchodów Światowego Dnia Chorób Rzadkich.
Bernard Waśko nowym dyrektorem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego
Były wiceprezes NFZ, Bernard Waśko, od 1 marca pełni funkcję dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego.
Radioterapia śródoperacyjna – metoda stosowana od lat, nadal mało znana w Polsce
Radioterapia śródoperacyjna (IORT) jest z powodzeniem stosowana na całym świecie od ponad trzech dekad, a skuteczność jej działania potwierdzają liczne, wieloletnie badania kliniczne oraz praktyka kliniczna. W Polsce nadal wiedza na jej temat, jak i zastosowanie w praktyce, jest niewielkie. Dlatego Fundacja TO SIĘ LECZY rozpoczęła działania edukacyjne skierowane do pacjentów i lekarzy mające na celu przekazanie rzetelnych informacji o IORT będącej metodą onkologicznego leczenia skojarzonego stosowanego najczęściej w walce z rakiem piersi.
XI Konferencja Asocjacji Intensywnej Terapii Kardiologicznej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego już w kwietniu
W dniach 14-15 kwietnia 2023 roku w Hotelu Vienna House Easy w Katowicach odbędzie się XI Konferencja Asocjacji Intensywnej Terapii Kardiologicznej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Przewodniczącym Komitetu Naukowego jest dr hab. n. med. Przemysław Trzeciak reprezentujący Klinikę i Katedrę Kardiologii SUM oraz Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Stanowisko Konsultanta Krajowego ds. Onkologii i Hematologii Dziecięcej w sprawie odpłatnego leczenia neuroblastoma za granicą
Prof. dr hab. n. med. Jan Styczyński, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Onkologii i Hematologii Dziecięcej wystosował stanowisko do Ministra Zdrowia w sprawie oferowania rodzicom polskich pacjentów pediatrycznych, u których zdiagnozowano neuroblastoma, odpłatnego leczenia w Hospital Sant Joan de Déu w Barcelonie, w sposób wprowadzający w błąd i szkodliwy dla chorych dzieci. - Należy wyraźnie podkreślić, że przedstawiany proceder jest kontrowersyjny tym bardziej, że w Polsce pacjenci z neuroblastoma mają zapewnione leczenie zgodne ze światowymi standardami i jest ono finansowane jako standard w ramach ubezpieczenia zdrowotnego - wskazuje.
Jak uzdrowić system opieki zdrowotnej? – skutecznych recept poszukają uczestnicy VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych
Kluczowi dla środowiska ochrony zdrowia prelegenci, na czele z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, potwierdzili już swój udział w 8. odsłonie Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Wydarzenie, które jest jedną z najbardziej dyskutowanych w Polsce debat poświęconych ochronie zdrowia, odbędzie się 9 i 10 marca 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Prof. Adam Maciejczyk przewodniczącym Rady Przejrzystości AOTMiT
Rada Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wybrała nowego przewodniczącego, którym został dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, dotychczasowo pełniący funkcję członka Rady. Prof. Maciejczyk jest dyrektorem Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu.
NCCN i IHIT rozpoczynają współpracę w dziedzinie nowotworów krwi
National Comprehensive Cancer Network® (NCCN®) - organizacja not-for-profit zrzeszająca czołowe ośrodki leczenia nowotworów w Stanach Zjednoczonych - ogłosiła nawiązanie nowej współpracy z Instytutem Hematologii i Transfuzjologii w Polsce (IHIT) oraz Alliance For Innovation - Polish-American Foundation (AFI). Trzy organizacje podpisały umowę, która umożliwia lekarzom wymianę zdobytej specjalistycznej wiedzy i doświadczenia w celu poprawy jakości opieki i wyników leczenia dla pacjentów z nowotworami złośliwymi krwi w Polsce i na całym świecie.
Ruszyły konkursy z Narodowej Strategii Onkologicznej na doposażenie zakładów radioterapii i medycyny nuklearnej
24 lutego 2023 r. Minister Zdrowia ogłosił dwa pierwsze w tym roku konkursy na wybór realizatorów zadań Narodowej Strategii Onkologicznej: „Doposażenie zakładów radioterapii – wymiana akceleratorów” i „Doposażenie zakładów medycyny nuklearnej – wymiana aparatów PET”.
Wygoda? Nie. To pragnienie możliwie normalnego życia - dziś Światowy Dzień Chorób Rzadkich
Przypadający w ostatni dzień lutego Światowy Dzień Chorób Rzadkich to niezwykle ważna data dla osób zmagających się z ultrarzadkimi, wyniszczającymi i zagrażającymi życiu schorzeniami, takimi jak nocna napadowa hemoglobinuria (PNH) czy atypowy zespół hemolityczno-mocznicowy (aHUS), których przyczyną jest niekontrolowana aktywacja układu dopełniacza. Chorych tych łączy jedno – pragnienie możliwie normalnego życia, które dać im może szybsza diagnoza oraz dostęp do nowoczesnych terapii.
Aplikacja pomaga trenować zapamiętywanie. To szansa dla pacjentów na wczesnym etapie alzheimera
Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto dowiedli, że korzystanie z aplikacji trenującej utrwalanie wspomnień pozwala użytkownikom zapamiętać o połowę więcej szczegółów z nimi związanych. Aplikacja naśladuje proces zapamiętywania charakterystyczny dla hipokampu – obszaru w mózgu odpowiedzialnego za pamięć dotyczącą m.in. zdarzeń. Odkrycie może być przełomem w postępowaniu z pacjentami zmagającymi się z chorobą Alzheimera na wczesnym etapie. Dzięki aplikacji prawdopodobnie uda się opóźnić progresję choroby.