Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Naukowcy pracują nad nową terapią w walce z łysieniem androgenowym

Do przypadkowego odkrycia, które może zmienić sposób walki z łysieniem androgenowym, doszło podczas badań nad rolą jednego z cukrów w przyspieszaniu procesu gojenia. Okazało się, że obecna w ludzkim organizmie 2-deoksy-D-ryboza nie tylko wspomaga walkę z przewlekłymi ranami, np. w cukrzycy, ale i stymuluje odrastanie włosów. Podczas testów udało się uzyskać wyniki takie same jak w przypadku jednego ze środków zarejestrowanych do leczenia łysienia androgenowego.
2024-08-20 11:34

Jak wzmocnić pozycję i zaangażowanie pacjenta onkologicznego w procesie leczenia? Eksperci o szansach wdrożenia w Polsce Europejskiego Kodeksu Opieki Onkologicznej

Podczas Letniej Akademii Onkologicznej, która odbyła się w Warszawie w dniach 5-7 sierpnia br., zaprezentowano wyniki ankiety przeprowadzonej wśród lekarzy dotyczącej szans na wdrożenie w Polsce praw pacjenta onkologicznego zawartych w Europejskim Kodeksie Opieki Onkologicznej (EKOO). EKOO definiuje 10 kluczowych praw pacjenta, określając czego pacjent może oczekiwać od systemu opieki zdrowotnej w zakresie wyników leczenia i jakości życia na każdym etapie choroby – od rozpoznania, poprzez leczenie, aż do jego zakończenia.
2024-08-20 10:20

Angina – dlaczego chorujemy na nią latem?

Angina to ostre zapalenie migdałków podniebiennych oraz błony śluzowej gardła, charakteryzujące się specyficznymi objawami i często wymagające leczenia antybiotykiem. Choroba ta może dotknąć każdego, niezależnie od wieku. O jej objawach, przyczynach oraz metodach leczenia mówi lek. Dominika Hanusek, American Heart of Poland.
2024-08-20 10:02

Dr Janusz Krupa: Nie mamy żadnego systemu zapobiegającego sięganiu po papierosy, edukującego osoby już palące ani systemu wsparcia dla tych, którzy chcą zerwać z nałogiem

Palenie tytoniu jest przyczyną milionów przedwczesnych zgonów każdego roku na całym świecie. Rosnąca świadomość społeczna na temat szkodliwości palenia tytoniu, niestety nie przedkłada się na zmniejszenie problemu – nadal pozostaje ono jednym z największych wyzwań dla globalnego zdrowia publicznego w XXI wieku. O kryzysie zdrowotnym spowodowanym paleniem tytoniu rozmawiamy z dr Januszem Krupą, prezesem Instytutu Człowieka Świadomego, specjalistą medycyny rodzinnej, pracownikiem naukowo – dydaktycznym Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego – współautorem raportu „Palenie tytoniu najważniejszy czynnik wpływający na zdrowie Polaków”.
2024-08-19 12:22

Jak na nowo spojrzeć na pomiar cholesterolu i profilu lipidowego

W 2024 została wydana aktualizacja wytycznych diagnostyki zaburzeń lipidowych. Wytyczne opracowało Polskie Towarzystwo Diagnostyki Laboratoryjnej i Polskie Towarzystwo Lipidologiczne. Największe zmiany zostały dokonane w drastycznym obniżeniu zakresów referencyjnych dla oznaczenia trójglicerydów. Dotychczasowe zakresy zostały obniżone ze 150 do 100 mg/dl (1,7 do 1,1 mmol/l). Od teraz już od wartości 100 mg/dl (1,1 mmol/l) wynik badania będzie oznaczony na sprawozdaniu z wyniku laboratoryjnego jako przekroczony i w swoisty sposób niepokoić pacjenta i lekarza.
2024-08-19 10:11

Śląskie Spotkania Kardiochirurgii z Kardioanestezjologią - Katowice 18-19.10.2024

W dniach 18 – 19 października 2024 r. w hotelu Vienna House Easy by Wyndham w Katowicach odbędą się Śląskie Spotkania Kardiochirurgii z Kardioanestezjologią. To już 13. edycja konferencji dedykowanej kardiochirurgom, torakochirurgom, anestezjologom oraz pracownikom oddziałów intensywnej opieki kardiologicznej.
2024-08-19 09:26

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej. 311 milionów osób potrzebuje naszego wsparcia

Obchodzone 19 sierpnia święto pracowników pomocy humanitarnej przebiega pod hasłem #ActForHumanity, czyli „działaj na rzecz ludzkości”. W ostatnich latach coraz częściej za chęć pomocy ludzie płacą własnym życiem. Tylko w tym roku zginęło już 173 pracowników humanitarnych (najwięcej w Strefie Gazy). Tymczasem ich pomoc jest niezwykle potrzebna – według danych ONZ, wsparcia potrzebuje aż 311 milionów osób na świecie.
2024-08-19 09:04

Dobry wzrok pomoże dziecku w pełni wykorzystać jego potencjał w szkole

Przełom sierpnia i września to czas, który w wielu domach przypomina mały nowy rok. Powrót do codziennej rutyny po wakacyjnej przerwie, często oznacza konieczność reorganizacji dnia wszystkich domowników, ustalenia harmonogramu zajęć i przygotowań do regularnych obowiązków. W tym intensywnym czasie, poprzedzającym początek roku szkolnego, dorośli skupiają się na zakupach rzeczy takich jak podręczniki, zeszyty, odzież, obuwie i inne potrzebne dzieciom produkty. Wszystko po to, aby ich pociechy mogły łatwiej odnosić szkolne sukcesy. Warto jednak pamiętać, że do „niezbędnika” szkolnej wyprawki należy dołączyć również zadbanie o wzrok dziecka. Dobry wzrok jest konieczny, by dziecko czuło się w szkole komfortowo i mogło w pełni wykorzystać swój potencjał. Dlatego na listę rodzicielskich priorytetów na koniec wakacji należy dopisać wizytę u specjalisty ochrony wzroku.
2024-08-16 09:07

Ustawa Kamilka – wdrażamy nowe standardy ochrony małoletnich w placówkach medycznych

Nowe przepisy, określone w art. 7 pkt 6 nowelizacji, nakładają obowiązek wprowadzenia tzw. „Standardu ochrony małoletnich” w każdej placówce medycznej do dnia 15 sierpnia 2024 roku. Zrzeszone w ramach Pracodawców dla Zdrowia sieci LUX MED i Centrum Medyczne CMP stworzyły uniwersalne, a jednocześnie precyzyjne wytyczne, które mają na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa dzieci. Nowe standardy nie tylko zabezpieczają małoletnich w trakcie pobytu w placówce medycznej, ale również przewidują konkretne procedury działania w przypadku podejrzenia krzywdzenia dzieci poza placówką.
2024-08-16 08:55

Ustawa Kamilka – nowe standardy ochrony małoletnich w placówkach medycznych

Powstała Karta Dobry Praktyk wypracowana przez zespół specjalistów zrzeszonych w ramach Związku Pracodawców dla Zdrowia. Nowe przepisy, określone w art. 7 pkt 6 nowelizacji, nakładają obowiązek wprowadzenia tzw. „Standardu ochrony małoletnich” w każdej placówce medycznej do dnia 15 sierpnia 2024 roku.

2024-08-14 21:01

FPP: publiczne wydatki na zdrowie w 2025 r. w relacji do PKB spadają. W trakcie dwóch lat liczba pacjentów pilnie potrzebujących kontaktu ze specjalistą wzrosła o 70%

Nakłady publiczne na ochronę zdrowia wyniosą w 2025 r. minimum 225,2 mld zł. To 16,6 mld zł więcej aniżeli planowane wydatki na ten rok. Oznacza to jednak spadek wydatków w stosunku do PKB z poziomu 6,78% do 6,6%, zgodnie z metodologią ustawy „7 proc. PKB na zdrowie”. Rośnie również liczba pacjentów, którzy nie mogą zaspokoić swoich potrzeb zdrowotnych w systemie publicznym. Sprawozdania kwartalne NFZ wskazują, że liczba pacjentów oczekujących w kolejkach do specjalistów w trybie pilnym przekracza 560 tys. osób. To wzrost o ponad 70% w stosunku do I kwartału 2022 r.
2024-08-14 12:23

SMArtRUN – za nami szósta edycja biegu!

SMArtRUN to tradycyjny już bieg charytatywny, którym Fundacja SMA inauguruje obchody Miesiąca Świadomości Rdzeniowego Zaniku Mięśni (SMA), przypadającego na sierpień. Tegoroczny bieg odbył się w sobotę 3 sierpnia w Jerzmanowicach niedaleko Krakowa, i mimo niezbyt sprzyjającej pogody zgromadził rekordową liczbę uczestników. Było nas aż 218! Wśród uczestników było siedmioro dzieci z SMA: Rafał, Kornelka, Maciuś, Natalia, Leoś, Wojtek i Maniuś, a także jeden dorosły żyjący z SMA – Tomek. Co ciekawe, biegł z nami również uczestnik tegorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu, polski lekkoatleta specjalizujący się w chodzie sportowym – Grzegorz Sudoł. Wydarzenie odbyło się pod patronatem m.in. Ministerstwa Sportu i Turystyki.
2024-08-14 10:28