Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Zatrzymać efekt domina, czyli terapia flozynami w chorobach kardiologicznych, nefrologicznych i cukrzycy typu 2

Od września 2022 obowiązuje nowa lista refundacyjna, która rozszerza wytyczne refundacji flozyn – nowoczesnych leków w terapii pacjentów z cukrzycą typu 2. Leczeniem objęta zostanie znacznie szersza, niż dotąd, grupa pacjentów. Co istotne terapia pozwala na odsunięcie w czasie powikłań tj. przewlekłej choroby nerek czy niewydolności serca.
2022-10-12 15:04

Cała prawda o grzybach. Cenne wartości odżywcze, ale nie dla każdego

Sezon na grzyby w pełni. Różne kolory, smaki - borowiki, kurki, rydze - to tylko niektóre wśród wielu gatunków grzybów. Ale czy zaletą jedzenia grzybów są tylko walory smakowe, w jakiej formie powinno się je jadać i komu mogą zaszkodzić? Ewa Glońska-Strączek, psychodietytyk, Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, Grupa American Heart of Poland przedstawia prawdę na temat tych leśnych specjałów.
2022-10-12 12:57

Ponad 80 proc. seniorów nie wykupuje recept. Bo nie wystarczyłoby im na jedzenie

Z najnowszego badania opinii, przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym” wynika, że w ostatnich miesiącach ponad 80 proc. seniorów nie wykupiło recepty na leki.[1] Aż 95 proc. badanych przyznało, że ich domowy budżet jest obciążony wydatkami na lekarstwa, a ich zakup mógłby spowodować, że emerytom nie wystarczyłoby na inne potrzeby, w tym na jedzenie. Rosnąca inflacja, która we wrześniu br przekroczyła 17 proc., pożera domowe budżety emerytów.
2022-10-12 11:30

Światowy Dzień Żywienia Dojelitowego i Pozajelitowego: właściwa opieka żywieniowa jest kluczową potrzebą osób chorych

Jeśli choroba uniemożliwia pacjentowi samodzielne jedzenie, należy tak szybko, jak tylko jest to możliwe zastosować interwencję żywieniową w postaci żywienia dojelitowego. Daje to szansę na krótszą hospitalizację, mniej powikłań, szybszy powrót do zdrowia dla pacjenta i niższe koszty dla szpitala. Skąd mimo to bierze się lęk przed tą formą żywienia i dlaczego wciąż korzysta z niej mniej chorych niż powinno?
2022-10-12 09:39

Sprawozdania z pilotażu sieci onkologicznej publicznie dostępne

Na stronie internetowej PublicPolicy.pl zostały opublikowane sprawozdania sporządzone przez Oddziały Wojewódzkie oraz Centralę Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie rozporządzenia o pilotażu sieci onkologicznej. W kolejnych dniach zostaną opublikowane również dalsze dokumenty dotyczące tego rozwiązania.
2022-10-12 09:33

Leki z osocza ratują życie. Co robić, aby ich nie brakowało?

Leki z osocza, będącego jednym ze składników krwi, to jedyna gwarancja nie tylko zdrowia, ale i życia dla setek tysięcy ludzi, a zapotrzebowanie na nie rośnie. W ostatnich latach byliśmy świadkami kryzysów z dostępem do tych terapii. Jedyny sposób na to, aby nie dochodziło do dramatu, jest zwiększenie dawstwa osocza oraz możliwości jego przetwarzania. To kierunek, w którym Polska chce zmierzać w najbliższych latach.
2022-10-11 16:03

Światowy Dzień Osteoporozy 20 października - zaproszenie na konferencję

Z okazji Światowego Dnia Osteoporozy Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji organizuje 20 października 2022 konferencję mająca na celu upowszechnienie wiedzy na temat narastającego problemu złamań osteoporotycznych w szybko starzejącej się populacji Polski i Europy oraz wskazanie możliwości skutecznej profilaktyki tej choroby, a w szczególności prewencji złamań.
2022-10-11 12:47

Startuje cykl biegów CITY TRAIL!

W sobotę, 15 października startuje olsztyńska odsłona cyklicznych biegów CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. To dawka motywacji, dzięki której łatwiej utrzymać aktywność w krótkie, jesienno-zimowe dni. W edycji 2022/2023 zaplanowano pięć biegów – wszystkie na 5-kilometrowej trasie nad Jeziorem Długim. Dodatkowo podczas każdego wydarzenia rozgrywane będą także krótsze biegi dla dzieci i młodzieży. Elektroniczne zapisy trwają do końca dnia w środę, 12 października. Rejestracja będzie możliwa również w biurze zawodów.
2022-10-11 10:34

Zauważyć problem w porę – rusza kampania edukacyjna „WYstarczy zapytać”

Najnowsze badania Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna pokazują, że nawet samo mówienie o problemach psychicznych lub poważnych kryzysach życiowych stanowi dla nas trudność. Tymczasem milczenie pogłębia problem. Roli komunikacji w czasie kryzysu poświęcona jest kampania społeczna „WYstarczy zapytać”, która wystartowała 10 października, w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego. Przez cały październik specjaliści z Mind Health będą prowadzić działania psychoedukacyjne w obszarze dialogu i postępowania w kryzysach psychicznych i emocjonalnych. Dostępne też będą bezpłatne konsultacje psychologiczne.
2022-10-11 10:19

Tylko 10 proc. Polaków twierdzi, że ich kondycja zdrowotna jest zła. Czy to oznacza, że Polacy są wolni od chorób?

Badanie ankietowe przeprowadzone na grupie dorosłych respondentów wykazało, że ponad połowa Polaków uważa, że ich stan zdrowia jest na dobrym poziomie, a 34 proc. nie potrafi jednoznacznie go ocenić. Swoją kondycję zdrowotną źle ocenia co dziesiąty Polak. Na co najczęściej chorują Polacy i czy wiedzą co ma wpływ na ich zdrowie? Czy odczucia respondentów pokrywają się z faktycznym stanem zdrowia? Eksperci wyjaśniają.
2022-10-11 10:07

Jak uzyskać przewagę nad przewlekłą chorobą zapalną?

Mistrzyni tenisa - Caroline Woźniacki, w ramach kampanii Advantage Hers, wspiera kobiety na całym świecie w walce z przewlekłymi chorobami zapalnymi. 20 września w Warszawie odbyła się konferencja prasowa AdvantageHers - jak uzyskać przewagę nad przewlekłą chorobą zapalną?” - kolejna odsłona globalnej kampanii AdvantageHers poświęconej wyzwaniom z jakimi borykają się kobiety dotknięte przewlekłymi chorobami zapalnymi, takimi jak - reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), osiowe spondyloartropatie, łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) i łuszczyca.
2022-10-11 09:10

Umiejętność udzielania pomocy emocjonalnej w przeciwdziałaniu próbom samobójczym

Ubiegłoroczne statystyki Policji pokazały gwałtowny wzrost liczby prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Było ich prawie 1,5 tys., czyli o 77 proc. więcej niż w 2020 roku. Aż 127 z tych prób było śmiertelnych. Eksperci alarmują, że poza oficjalnymi statystykami prób samobójczych młodych ludzi może być kilkukrotnie więcej. – Jako społeczeństwo możemy nauczyć się pierwszej pomocy emocjonalnej i spowodować, że prób samobójczych w naszym kraju będzie mniej – mówi dr Halszka Witkowska, koordynatorka platformy edukacyjno-pomocowej „Życie warte jest rozmowy”.
2022-10-10 15:39