Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Inwestycje w onkologii z KPO – jakie są oczekiwania placówek i ekspertów?

Eksperci podkreślali, że inwestycje w onkologii (i szerzej ochronie zdrowia) są nie tylko potrzebne, ale wręcz konieczne, i powinny służyć poprawie sprawności i jakości udzielanych świadczeń. Dofinansowanie z KPO to duży zastrzyk dla modernizacji infrastruktury szpitali onkologicznych. Jednak jak zwraca uwagę część środowiska - "Wykaz rekomendowanych wyrobów medycznych i wyposażenia - Załącznik nr 2.2.a", stanowiący załącznik do naboru, pomija niektóre ważne technologie medyczne, z udokumentowaną skutecznością np. w obszarze radioterapii.
2024-11-14 11:09

Ponad jedną piątą populacji Polski stanowią seniorzy. To wyzwanie dla neurologii

Według najbardziej aktualnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2023 roku w Polsce liczba osób powyżej 65 roku życia wynosiła ponad 7,5 mln, co stanowiło ponad 20% ogólnej liczby ludności. W stosunku do roku poprzedniego, liczba seniorów powiększyła się o niemal 200 tysięcy. Te dane nie pozostawiają wątpliwości, że Polacy są jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw. Według prognoz, w 2050 roku osoby mające ponad 60 lat będą stanowić 40% społeczeństwa. A wiadomo, że starszy wiek jest jednym z najistotniejszych czynników ryzyka chorób mózgu, zwłaszcza udarów i chorób neurozwyrodnieniowych, takich jak choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera.
2024-11-13 10:48

Polska ochrona zdrowia niegotowa na kolejny kryzys. Eksperci: nie wyciągnęliśmy lekcji z pandemii

Polski system ochrony zdrowia jest w tej chwili słabo przygotowany na sytuacje kryzysowe, jak kolejne pandemie czy katastrofy naturalne. Poprawy wymaga w zasadzie każdy jego element: od polityki kadrowej, poprzez finansowanie świadczeń, aż po rozwiązania prawne – wynika z raportu omawianego przez ekspertów podczas konferencji „Zmiany w Ochronie Zdrowia 2024”. Wskazują oni, że nie wyciągnęliśmy wniosków z pandemii COVID-19.
2024-11-13 08:51

Od braku kadr po brak zaufania - przeszkody w cyfryzacji europejskiej ochrony zdrowia

Wszystkie dane medyczne zebrane w jednym miejscu, bezpieczne i łatwo dostępne dla każdego lekarza w Unii Europejskiej oraz dla badaczy pracujących nad nowymi lekami i terapiami. Dzięki rozporządzeniu EHDS kraje UE mają oszczędzać ponad miliard euro rocznie, jednak wcześniej muszą zmierzyć się z wyzwaniami, jakie stawia przed nimi cyfryzacja. Na szczęście są już na to przewidziane zasoby.
2024-11-13 08:21

II edycja konferencji BesdKard. Gorące tematy w kardiologii, Krajowa Sieć Kardiologiczna, innowacje w leczeniu wad strukturalnych serca i elektroterapii

6-8 listopada w Bystrej k. Bielska-Białej odbyła się druga edycja Beskidzkiej Akademii Kardiologii i Innowacji Medycznych BesdKard.  12 sesji tematycznych, 2 międzynarodowe, w sumie 60 wykładów. W konferencji wzięli udział lekarze, specjaliści pielęgniarstwa, technicy i ratownicy medyczni, a także menedżerowie zdrowia. To jedno z ważniejszych wydarzeń medycznych w regionie pod kątem interdyscyplinarności i innowacji, które tworzy przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczeń.
2024-11-12 09:11

Ekstremalne podróże w ekstremalnych warunkach, to życie Michała Worocha z SMA. Poznaj jego historię

Ekstremalne podróże w ekstremalnych warunkach, to życie Michała Worocha z SMA, wynalazcy goniącego za pasją i sięgającego po to, co niemożliwe. Jeśli włożymy w coś bardzo dużo pracy, to jesteśmy w stanie osiągnąć nawet najpiękniejsze marzenia, pomimo niepełnosprawności i przeszkód – opowiada Michał Woroch, podróżnik, fotograf, wynalazca, chory na SMA3, który przygotowuje się do drugiego etapu podróży do Australii. W specjalnie dostosowanym do swoich potrzeb aucie może funkcjonować na co dzień, a także pionizować się i rehabilitować. Swoimi doświadczeniami z wyprawy chce dzielić z innymi, by też mogli spełniać swoje marzenia.
2024-11-12 08:51

Światowy Dzień Zapalenia Płuc: duża świadomość, niewystarczająca profilaktyka

Mimo że zapalenie płuc jest chorobą mogącą prowadzić do poważnych powikłań, a nawet śmierci, świadomość na temat profilaktyki i dostępnych szczepień przeciwko chroniących przed chorobą pozostaje w Polsce na niskim poziomie. Przeprowadzone niedawno badanie pt. „Polki i Polacy a zapalenia płuc i pneumokoki” przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej we współpracy z Ośrodkiem Badań Socjomedycznych pod kierunkiem prof. Tomasza Sobierajskiego pokazuje, że choć świadomość zagrożeń jest wysoka, liczba osób zaszczepionych pozostaje zatrważająco niska.
2024-11-12 08:44

Jakie bariery utrudniają dostęp do innowacyjnego leczenia nowotworów w Polsce?

Aktualna oraz kompleksowa analiza stanu lecznictwa przeciwnowotworowego w Polsce, odwołująca się do przykładów raka płuca oraz nerki została przedstawiona w najnowszym raporcie pt.: „Bariery w dostępie do leczenia innowacyjnego w wybranych chorobach nowotworowych”.
2024-11-08 13:47

Nowoczesna radioterapia w raku piersi: skuteczna, precyzyjna i bezpieczna

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce, odpowiadający za prawie 1/4 wszystkich zachorowań na nowotwory w tej populacji. Większości pacjentek będzie na jakimś etapie leczenia onkologicznego poddawana radioterapii, która jest elementem nowoczesnego leczenia skojarzonego, obok chirurgii i farmakoterapii. Jak podkreślają eksperci współczesna radioterapia jest jednym z najnowocześniejszych sposobów leczenia nowotworów.
2024-11-08 09:17

Wydłuża się lista wyzwań przed opieką długoterminową

W obliczu demograficznej implozji oraz rosnącej średniej długości życia - struktura naszego społeczeństwa zmienia się w tempie, które z każdym następującym rokiem wywierać będzie coraz większy wpływ na funkcjonowanie opieki długoterminowej w Polsce. Seniorzy coraz częściej pozostają samotni, kolejki do specjalistycznej opieki wydłużają się, a ich najbliżsi, z różnych przyczyn, mogą poświęcić im coraz mniej czasu. O tym i innych wyzwaniach, z jakim mierzyć się muszą już dzisiaj interesariusze w sektorze opieki długoterminowej będziemy dyskutować podczas szóstej edycji konferencji: „OPIEKA DŁUGOTERMINOWA W POLSCE - DZISIAJ I JUTRO", która odbędzie się w dniach 21 - 22 listopada 2024 roku w Warszawie w hotelu NYX.
2024-11-08 08:51

Ile kosztuje przeziębienie? Ruszył drugi etap kampanii „MAMY czas na zdrowie"

Zdecydowana większość, bo aż 86% pracujących mam przynajmniej raz poszła do pracy w czasie choroby, aby nie stracić dodatkowych świadczeń finansowych[i]. Dla co piątej, aktywnej zawodowo mamy stanowią one ponad 20% dochodu[ii]. W ramach drugiego etapu kampanii społecznej „MAMY czas na zdrowie”, firma Haleon, producent leku Theraflu, oraz Fundacja Share the Care rozpoczynają dyskusję na temat presji finansowej, która ogranicza mamom niezbędny czas na odpoczynek w trakcie choroby.
2024-11-08 08:39

Preparaty medyczne o działaniu uzależniającym tylko po osobistym zbadaniu pacjenta przez lekarza

Od 7 listopada 2024 r. kwalifikacja do leczenia, między innymi medyczną marihuaną, fentanylem oraz innymi preparatami uzależniającymi i wypisanie na nie recepty, będzie możliwe tylko po osobistym zbadaniu pacjenta przez lekarza.
2024-11-07 15:12