Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Wrzesień Miesiącem Świadomości Nowotworów Krwi
Nowotwory hematologiczne stanowią ok. 10% wszystkich nowotworów i obejmują nie tylko układ krwionośny, ale i limfatyczny. Ze względu na występujące w wielu z nich niespecyficzne objawy, takie jak gorączka, nocne poty, nagła utrata masy ciała czy przewlekłe zmęczenie, trudno je zdiagnozować. W efekcie wielu pacjentów dowiaduje się o zachorowaniu już w zaawansowanym stadium choroby. Postęp medycyny w ostatnich latach sprawił, że wiele z tych chorób stało się chorobami przewlekłymi a niektóre nawet uleczalnymi, w szczególności, gdy zostaną odpowiednio wcześniej rozpoznane. O tym, co powinno nas niepokoić informuje HematoKoalicja, przypominając o tym, że wrzesień jest Światowym Miesiącem Świadomości Nowotworów Krwi.
Zachodniopomorskie Centrum Onkologii wprowadza nowe standardy w leczeniu
Dwie Sekcje Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego łączą siły i organizują Wspólną Konferencję PTK
Wspólna Konferencja Sekcji Rehabilitacji Kardiologicznej i Fizjologii Wysiłku oraz Sekcji Kardiologii Sportowej PTK odbędzie się w dniach 17-19 października 2024 r. w Józefowie pod Warszawą.
Edukacja zdrowotna za rok będzie nowym przedmiotem
Sztuczna inteligencja w diagnostyce wrodzonych wad serca - inauguracja projektu InteliCardio
Stanowisko PTO do projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych
Polskie Towarzystwo Onkologiczne stoi na stanowisku, iż priorytetem państwa w zakresie polityki zdrowotnej powinna być szeroko pojęta walka z nikotynizmem w społeczeństwie oraz podjęcie radykalnych działań zmierzających do ochrony dzieci i młodzieży przed następstwami używania e-papierosów. Zjawisko popularności e-papierosów wśród młodzieży oraz wczesna inicjacja nikotynowa powodują, że „wychowujemy” w społeczeństwie przyszłym palaczy.
Przyszłość leczenia SMA niesie pozytywne zmiany i nowe opcje terapeutyczne
Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta już 24 września w Katowicach
Agencja Badań Medycznych uruchamia nabory na kursy z obszaru przemysłu biofarmaceutycznego
Odpowiednie zaplecze wykwalifikowanych specjalistów stanowi jeden z głównych warunków rozwoju każdego sektora, w tym także badań klinicznych. Uruchomienie przez ABM programów edukacyjnych stanowi kluczowy krok w kierunku budowy zaawansowanego, kompetentnego i zorientowanego na innowacje środowiska biomedycznego w Polsce. Kurs farmakokinetyki ma na celu pogłębienie wiedzy praktycznej kadry dydaktycznej uczelni medycznych w zakresie farmakokinetyki w badaniach klinicznych prowadzonych w przemyśle farmaceutycznym z uwzględnieniem tła regulatorowego.
Dla kogo profilaktyka RSV w tym sezonie?
Sektor badań klinicznych w Polsce szybko się rozwija
Tydzień Raka z udziałem Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach
Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach przyłączył się do organizacji Tygodnia Raka – jednego z najważniejszych wydarzeń towarzyszących całorocznym obchodom nadania Katowicom przez Komisję Europejską tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. Jest to jeden z 50 tygodni tematycznych zaplanowanych przez Konsorcjum Akademickie – Katowice Miasto Nauki, utworzone przez 7 publicznych uczelni ze Śląska.