Redakcja
Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Światowy Tydzień Kontynencji - podstawą edukacja
Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Edukacja dzieci może zapobiec katastrofalnym skutkom i uratować życie dorosłym
Fundamenty bezpieczeństwa zdrowotnego – debata Medycznej Racji Stanu
Ubywa gabinetów dentystycznych na NFZ. Pacjenci już to odczuwają. Kolejki są coraz większe
Zmierz się - proste badanie może uchronić przed osteoporozą
Strumień życia w SMA: historia Artura młodego strażaka z Sulejowa
Marta Golbik nową przewodniczącą Sejmowej Komisji Zdrowia
Prof. Jolanta Kunikowska: wiele dyscyplin klinicznych potrzebuje medycyny nuklearnej
Współczesna onkologia, jak kardiologia, endokrynologia i wiele innych dziedzin, nie obejdzie się bez medycyny nuklearnej – metod radioizotopowych stosowanych w diagnostyce i terapii, i opartych na nich zasadach teranostyki. W Polsce mamy odpowiednie zaplecze infrastrukturalne do optymalnego wykorzystania medycyny nuklearnej w kluczowych obszarach klinicznych, potrzeba jednak pilnej aktualizacji wycen procedur, zniesienia ich limitów tam, gdzie to uzasadnione i uznania medycyny nuklearnej za specjalizację deficytową. Wtedy będziemy mogli badać i leczyć pacjentów zgodnie z aktualną wiedzą medyczną – mówi prof. Jolanta Kunikowska, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM, prezydent The European Association of Nuclear Medicine (EANM) w kadencji 2021-2022.
Medyczne startupy wyszły z cienia - czy dobry pomysł wystarczy w branży med-tech?
Nowoczesne technologie w medycynie to branża wyjątkowa, ponieważ pozwala uratować miliony ludzi i każdego dnia poprawia jakość życia chorych na całym świecie. Przez około sześćdziesiąt lat rynek opieki zdrowotnej był zdominowany przez duże firmy technologiczne, a niewielkie startupy pozostawały na jej marginesie, niemal niezauważone. Pandemia COVID-19 wymusiła jednak ich dostrzeżenie przez kluczowych interesariuszy. To właśnie pandemia stała się katalizatorem transformacji sektorowej. Od tego czasu med-techy biją rekordy popularności wśród inwestorów, a rynek cały czas rośnie, korzystając także z najnowszych zdobyczy przyspieszonego technologicznego postępu. Według raportu McKinsey szacuje się, że do 2027 rynek med-tech osiągnie wartość 550 miliardów dolarów. Branża usług medycznych jest otwarta na innowacje jak nigdy dotąd, otwiera się na nie także Polska. Tak szybki wzrost kryje jednak w sobie wiele pułapek.
Ratujmy życie w Gazie. Aukcja charytatywna Polskiej Misji Medycznej
W Strefie Gazy każdego dnia ludzie giną w wyniku nieustających ataków z powietrza, lądu i morza, a służba zdrowia jest w całkowitej ruinie. Polska Misja Medyczna we współpracy z Allegro Charytatywni i Siepomaga zorganizowała aukcję, która ma na celu wysłanie trzeciej transzy pomocy do potrzebujących w Strefie Gazy. Można wylicytować na niej dzieła Wilhelma Sasnala, a także przedmioty ofiarowane m. in. przez Agnieszkę Holland, Anitę Sokołowską i Karolinę Korwin-Piotrowską.
Palce – to one mogą ostrzegać o rozwijającej się chorobie
W czerwcu obchodzimy Światowy Dzień Twardziny - choroby, której wczesnym objawem jest objaw Raynauda, charakteryzujący się nagłym zblednięciem, zasinieniem, a następnie zaczerwienieniem skóry palców rąk i/lub stóp w reakcji na zimno. Z czasem dołącza się twardnienie skóry oraz sztywność stawów. Twardzina układowa zajmuje również organy wewnętrzne, w tym płuca, doprowadzając u niektórych pacjentów do rozwoju śródmiąższowej choroby płuc. Szybkie rozpoznanie choroby pozwala spowolnić jej rozwój, dlatego Kampania Płuca Polski. Od kaszlu do włóknienia wraz ze Stowarzyszeniem 3majmy się Razem przygotowała, jak co roku z okazji Światowego Dnia Twardziny, działania edukacyjne, których celem jest podniesienie wiedzy na temat samej choroby oraz tego, jak sobie z nią radzić w codziennym życiu.