Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Time To Act. Nie pozwólmy, by Covid-19 zatrzymał walkę z rakiem
11 maja European Cancer Organization zainaugurowała kampanię Time To Act. - Nie pozwólmy, by Covid-19 zatrzymał walkę z rakiem, której celem jest zwrócenie uwagi na sytuację chorych onkologicznie i ich problemy, które zostały jeszcze bardziej uwydatnione przez pandemię. Inauguracja polskiej odsłony kampanii odbędzie się 22 maja.
Energią w źródło arytmii
Ablacja jako metoda leczenia może być stosowana w terapii różnych schorzeń. W przypadku arytmii za jej pomocą leczy się miejsca nieprawidłowego wytwarzania lub przewodzenia impulsów elektrycznych w sercu. Niskie lub wysokie temperatury pomagają unieszkodliwić wybrane fragmenty tkanek i poprawić stan oraz samopoczucie pacjenta. Komu ablacja nie pomoże i dlaczego dla skuteczności leczenia kluczowa jest postawa pacjenta, wyjaśnia dr n. med. Szymon Budrejko z Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Polskie projekty najlepsze w międzynarodowym konkursie Value Based Healthcare Dragon’s Grant & Endorsement
Dwa polskie projekty opieki opartej na modelu Value Based Healthcare - Pomorski model zintegrowanej opieki dla chorych na zaawansowaną POChP oraz Pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej na Dolnym Śląsku otrzymały wysokie wyróżnienia w finale konkursu Dragon’s Grant & Endorsement, który odbył się 18 maja br. w Holandii.
Bezpłatna akcja diagnostyczna dla pacjentów z astmą ciężką w ramach kampanii Posłuchaj Swoich Płuc
W maju w ramach kampanii uruchomiona została akcja diagnostyczna skierowana do pacjentów z astmą ciężką. Polega ona na udostępnieniu pacjentom bezpłatnych badań morfologii krwi ze wzorem odsetkowym krwinek białych, najważniejszego badania pomocniczego w diagnostyce astmy ciężkiej eozynofilowej, w którym typowo można stwierdzić eozynofilię. Dzięki niemu lekarz ma lepszy obraz choroby i może lepiej dobrać sposób leczenia astmy.
Pierwsza terapia genowa w leczeniu SMA od roku dostępna w Europie
Minął rok od rejestracji w Europie terapii genowej onasemnogen abeparwowek stosowanej w leczeniu chorych na SMA 5q z mutacją w obu allelach w genie SMN1 i w diagnostyce klinicznej postaci SMA typu 1; lub u chorych na SMA 5q z mutacją w obu allelach w genie SMN1 i nie więcej niż trzema kopiami genu SMN2. Do dziś w Polsce terapię genową podano u siedemnastu pacjentów z SMA, w dwóch wysokospecjalistycznych ośrodkach, w Lublinie i Warszawie.
Medicover Polska rozpoczyna współpracę z MedApp S.A. w obszarze medycyny cyfrowej
Medicover Polska rozpoczyna testy nowoczesnej aplikacji medycyny cyfrowej CarnaLife System autorstwa MedApp, notowanej na NewConnect spółki, działającej w segmencie medtech. W ramach współpracy, w wybranych centrach medycznych, spółka wdroży pilotażowo swoje rozwiązanie medycyny cyfrowej do zdalnego monitorowania stanu zdrowia pacjenta oraz zarządzania procesem leczenia. W zakresie pilotażu wybranym pracownikom i pacjentom będą wykonywane regularne, zdalne pomiary i badania z zakresu kardiologii, medycyny wewnętrznej, diabetologii i medycyny rodzinnej.
#ŚwiadomaCiąża - trwa tydzień edukacyjny
Fundacja Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego rozpoczęła cykl edukacyjjny #ŚwiadomaCiąża, którego celem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak przygotować się do ciąży w ujęciu holistycznym. W ramach projektu pojawią się merytoryczne materiały z zakresu ginekologii, seksuologii, uroginekologii, endokrynologii, psychologii, dietetyki, stomatologii, ale to nie wszystko. Na pytania nurtujące przyszłe mamy odpowie także położna. Cykl #ŚwiadomaCiąża zainicjowała Mamaginekolog, założycielka Fundacji Ernesta.
Czy grozi nam deficyt krwi? - najnowszy raport PTHiT
Biologicznego i medycznego znaczenia krwi nie można przecenić. Jest unikatowa. Pomimo wysiłków wielu zespołów badawczych, nie udało się jak dotąd opracować krwi syntetycznej. Jedynym źródłem krwi jest człowiek, a sposobem jej pozyskania honorowe krwiodawstwo.
Straciliśmy kilka lat w zapobieganiu rakowi szyjki macicy
W Narodowym Programie Szczepień Ochronnych nastąpiły zmiany dotyczące szczepień obowiązkowych – wprowadzono obowiązkowe szczepienia przeciwko rotawirusom. Wciąż czekamy na wprowadzenie szczepień populacyjnych przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV, bo choć szczepionka została wprowadzona na rynek w 2006 roku w Polsce nadal jest to szczepienie jedynie zalecane. Ogłoszony w sobotę (15.05) Nowy Ład przewiduje zwiększenie środków na ochronę zdrowia do 7% PKB w 2027 roku.
Ofatumumab - wyniki badań potwierdzają zmniejszenie postępu niepełnosprawności pacjentów z SM
Ofatumumab wykazał zmniejszenie postępu niepełnosprawności, niezależnej od aktywności związanej z rzutem choroby, u nowo zdiagnozowanych pacjentów chorujących na stwardnienie rozsiane.
Stwardnienie rozsiane - nowy raport MZ, NFZ i Centrum e-Zdrowia
30 maja obchodzimy Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego. Z tej okazji Ministerstwo Zdrowia wraz z NFZ i Centrum e-Zdrowia przygotowało raport oraz interaktywne wizualizacje w tym obszarze.
W środę debata w PE nt. zawieszenia patentów na szczepionki przeciw Covid-19
W środę, 19 maja w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata na temat propozycji odstąpienia od zasad Światowej Organizacji Handlu (WTO) i zawieszenia praw własności intelektualnej firm farmaceutycznych do szczepionek przeciw Covid-19.