Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Posiedzenie Podkomisji Stałej ds. Zdrowia Psychicznego 1.06.21 - transmisja
We wtorek o godz. 12:00 odbędzie się posiedzenie Podkomisji stała do spraw zdrowia psychicznego (ZDR), którego tematem będzie rozpatrzenie informacji Ministra Zdrowia na temat leczenia schizofrenii w Polsce oraz dyskusja na temat schizofrenii z przeważającymi i przetrwałymi objawami negatywnymi (diagnostyka, leczenie, terapia po leczeniu). Oglądaj transmisję na żywo.
U 60% Polaków występuje hipercholesterolemia, więc #WeźSięZbadaj!
Wysokie stężenie cholesterolu to najważniejszy modyfikowalny czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, ale nie tylko. Antidotum na minimalizowanie umieralności z powodu chorób układu krążenia okazują się profilaktyczne badania pracowników do celów Kodeksu pracy, które mogą umożliwić szybkie zdiagnozowanie choroby.
KE zatwierdza stosowanie szczepionki Pfizer u dzieci w wieku 12-15 lat
omisja Europejska opublikowała decyzję o zatwierdzeniu stosowania szczepionki Pfizer p/#COVID-19 dla dzieci w wieku 12-15 lat:
Zbliża się 18. edycja Biegu Po Nowe Życie
Już 12 czerwca br. odbędzie się 18. Bieg Po Nowe Życie, ważne wydarzenie na mapie wspierania polskiej transplantologii, któremu partneruje Santander Consumer Bank. Inicjatywa ma za zadanie popularyzować świadome dawstwo organów do przeszczepu. W wydarzeniu co roku biorą udział osoby po przeszczepach z całej Polski wraz z lekarzami oraz znanymi osobistościami ze świata kina, teatru, telewizji czy sportu.
Bądź świadomy! Bądź przygotowany! Anafilaksja tematem przewodnim tegorocznego Światowego Tygodnia Alergii
Światowa Organizacja Alergii (WAO) co roku poświęca jeden tydzień wybranemu zagadnieniu, które wymaga zwiększenia świadomości zarówno wśród pacjentów, jak i lekarzy. W tym roku, w dniach 13 – 19 czerwca, wszystkie działania edukacyjne i komunikacyjne będą poświęcone anafilaksji. Szacuje się, że w naszym kraju rocznie na skutek wstrząsu anafilaktycznego umiera ok. 100 osób, a zwiększone ryzyko jego wystąpienia, ze względu na trudności diagnostyczne oraz terapeutyczne, występuje wśród dzieci.
Prof. Małgorzata Lelonek: Jesteśmy w stanie modyfikować przebieg niewydolności serca
Zadając sobie pytanie, kim jest typowy pacjent kardiologiczny, trzeba przyznać: to pacjent starszy, z wielochorobowością. W ostatnich miesiącach można dodać także: to pacjent w znacznie cięższym niż kiedyś stanie i ze schorzeniami znacznie trudniejszymi w terapii. Tym samym, to chory wymagający skutecznych narzędzi telemedycznych i farmakologicznych – uważa prof. Małgorzata Lelonek, FESC, FHFA, kierownik Zakładu Kardiologii Nieinwazyjnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przewodnicząca elekt Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Członkini Rady Merytorycznej kampanii „TeleSERCE – Serce pod kontrolą”.
Rak krtani - nowotwór "prawdziwego" mężczyzny
Dojrzały wiek, papieros w ustach, twardy chrypiący głos. Mężczyzna, który za kołnierz nie wylewał. Tak mogłaby zaczynać się dobra powieść kryminalna. Niestety rzeczywistość jest niejednokrotnie smutniejsza niż fikcja literacka. Ta krótka charakterystyka to również opis typowego pacjenta z nowotworem krtani, jednym z dziesięciu najczęściej diagnozowanych u mężczyzn nowotworów w Polsce.
Dwie nowe staje Enzymatycznej Terapii Zastępczej (ETZ) w województwie śląskim
Pacjenci Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach cierpiący na choroby rzadkie mają do swojej dyspozycji dwie nowe stacje Enzymatycznej Terapii Zastępczej (ETZ). Te nowocześnie wyposażone pomieszczenia służą pacjentom wymagającym dożywotniego leczenia wlewami dożylnymi, których podanie możliwe jest jedynie w warunkach szpitalnych. Stacje ETZ powstały na oddziałach neurologii oraz pediatrii.
WCO rozpoczęło realizację programu szczepień w celu zapobiegania ciężkim zapaleniom płuc i powikłaniom pogrypowym u osób z chorobami nowotworowymi
Wielkopolskie Centrum Onkologii rozpoczęło „Realizację regionalnego programu zdrowotnego - zapobieganie ciężkim zapaleniom płuc i powikłaniom pogrypowym u osób z chorobami nowotworowymi”, który skupia się na profilaktyce grypy i chorób związanych z zakażeniami pneumokokami wśród osób z nowo rozpoznanymi nowotworami złośliwymi.
Guzy NET: nowotwory, które udają inne choroby
Guzy neuroendokrynne (NET) to nietypowe i bardzo trudne w rozpoznaniu nowotwory. Rozwijają się powoli, dając przy tym niespecyficzne objawy, które łatwo można pomylić z innymi chorobami. Zanim zostanie postawiona właściwa diagnoza u wielu pacjentów podejrzewa się np. chorobę wrzodową przewodu pokarmowego, astmę, objawy związane z menopauzą, a nawet nerwicę. Wiedza na temat guzów neuroendokrynnych jest wciąż niewystarczająca, a to sprawia, że rozpoznanie choroby zajmuje średnio nawet 52 miesiące!
84 Wiosenna Konferencja PTK XIII Konferencja „Kardiologii Polskiej” - trwa rejestracja
Zapraszamy Państwa do rejestracji na jedno z najważniejszych wydarzeń kardiologicznych roku - 84 Wiosenną Konferencję Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego z XIII Konferencją „Kardiologii Polskiej”, która odbędzie się już w dniach 11-12 czerwca. Nie czekaj zarejestruj się już dziś!
Twoje emocje w centrum! Złość piękności NIE szkodzi!
Już 31 maja br. (poniedziałek) w godzinach 15:00 – 20:00 w samym centrum Warszawy odbędzie się happening o kobietach i dla kobiet, organizowany w ramach kampanii na rzecz zdrowia psychicznego #wKobiecejGłowie. Akcja ma zwrócić uwagę na potrzebę wyrażania oraz nazywania emocji przez kobiety. Dlaczego to takie ważne? Bo jest to jeden z podstawowych filarów dbania o zdrowie! Tymczasem, według badania przeprowadzonego na zlecenie Instytutu LB Medical, tylko 14% kobiet rozmawia o swoich emocjach!