Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Zrób TO dla JAJ! Bezpłatne badania dla mężczyzn w ramach kampanii Mosznowładcy wystartują już 1 października
Dziewiąta edycja kampanii Mosznowładcy jest krokiem w kierunku zapewnienia jak największej ilości liczbie mężczyzn w całym kraju bezpłatnego dostępu do badań przesiewowych pod kątem zdrowia jąder i prostaty. Nowe lokalizacje, w którym pojawią się gabinety, zapewnia współpraca z siecią Atrium, dzięki której akcja zawita po raz pierwszy m.in. do Bydgoszczy i Bytomia. Także w Warszawie i Wrocławiu badania odbędą się w zmienionych lokalizacjach, aby ułatwić dostęp dużym grupom panów, których co roku przyciągają organizowane przez Fundację Kapitan Światełko wydarzenia.
Serce kobiety - ruszyła 2 edycja kampanii
Kobiety chorują na serce średnio 10 lat później niż mężczyźni. Do momentu pojawienia się menopauzy są chronione przez estrogeny. Jednak po tym czasie, to właśnie choroby serca i naczyń takie jak: zawał serca i udar mózgu są najczęstszą przyczyną zgonów kobiet w Polsce i Europie.
Wyróżnienie dla Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej Szpitala Czerniakowskiego
Szpital Czerniakowski w gronie laureatów Konkursu 'Bezpieczny Szpital Przyszłości - INSPIRACJE', w kategorii 'Innowacyjny szpital -zarządzanie', za projekt Warszawskiego Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej. W gali wręczenia nagród uczestniczył Prezes Szpitala - Paweł Obermeyer.
Odzyskane dzieciństwo - poznajcie historię Oliwii Rabczuk chorującej na SMA 2
Oliwia ma cztery lata i niespożytą energię, jakby nadrabiała trudny czas, gdy nie mogła sama się podnieść. Dwa i pół roku leczenia oddało jej to, co straciła i teraz wykorzystuje wszystkie nowe umiejętności, aby zaspokoić niewyczerpaną ciekawość świata – mówi Jagoda Rabczuk, mama Oliwii.
Migotanie przedsionków to najczęstsze zaburzenie rytmu serca. Szacuje się, że żyje z nim ok. 700 tys. Polaków
Migotanie przedsionków odczuwane jest często jako kołatanie, szybkie i nieregularne bicie serca. Mogą towarzyszyć mu duszność, zmęczenie, spadek wydolności fizycznej, a nawet zawroty głowy i omdlenia. Jednak choroba równie dobrze może też nie dawać żadnych objawów, dlatego część chorych w ogóle nie wie o jej istnieniu. Nieleczone migotanie przedsionków aż pięciokrotnie zwiększa ryzyko udaru mózgu, może też doprowadzić do niewydolności serca.
IV Forum Serce Pacjenta za nami!
Niemal 400 zarejestrowanych uczestników, setki wykonanych badań diagnostycznych, dwa piętra Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach oddane do dyspozycji Uczestników, a w ramach nich specjalne Strefy: Ekspercka, Organizacji Pacjenckich, Partnerów i Wystawców, Konsultacji dla Pacjentów. Sesja inauguracyjna z udziałem kluczowych interesariuszy polskiego systemu opieki zdrowotnej, panel typu Q&A z udziałem kilkunastu ekspertów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego a wreszcie nowe znajomości i niezwykle interesujące spotkania pacjentów kardiologicznych oraz ich najbliższych z liderami organizacji pacjenckich w Polsce – za nami IV Forum Serce Pacjenta, które po dwóch latach ponownie odbyło się w formie stacjonarnej.
Nationale-Nederlanden partnerem głównym 1. Charytatywnego Biegu z Twarzami Depresji
Jak podaje WHO, około 280 milionów ludzi na świecie cierpi na depresję, chorują również dzieci. By zwiększać społeczną świadomość i przeciwdziałać stygmatyzacji, 1. października ustanowiono Europejskim Dniem Walki z Depresją. Dlatego już w najbliższą sobotę odbędzie się 1. Charytatywny Bieg z Twarzami Depresji. Organizatorami są Fundacja „Twarze Depresji” i Lasy Państwowe, a partnerem głównym Nationale-Nederlanden. Celem inicjatywy jest pokazanie, że wysiłek fizyczny to bardzo ważny element w profilaktyce zdrowia psychicznego.
Klinika, która wykorzystuje zaawansowane algorytmy cybernetyczne w leczeniu padaczki, otwiera swój oddział w Dąbrowie Górniczej
Trafna diagnostyka oraz skuteczna terapia chorób neurologicznych wymagają zastosowania innowacyjnych metod oraz zaawansowanych algorytmów cybernetycznych. Te w pracy z pacjentami stosuje Neurosphera – Centrum Neurologii, Padaczki i Psychiatrii, która już 29 września otworzy swoją filię w Dąbrowie Górniczej.
Pij kawę na zdrowie - wskazują naukowcy
Jednym z obiegowych mitów jest to, że kawa może nam szkodzić. Otóż nie. Kawa pita w rozsądnej ilości, czyli między trzema a czterema filiżankami dziennie, wpływa bardzo korzystnie na nasze zdrowie i zdrowie naszego mikrobiomu jelitowego – mówi prof. Ewa Stachowska z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak wskazuje, dzięki zawartości błonnika i polifenoli kawa pomaga utrzymać równowagę we florze bakteryjnej jelit. Szereg prowadzonych ostatnimi laty badań wykazał, że napar kawy może odegrać ważną rolę w profilaktyce wielu chorób cywilizacyjnych.
Szpital im. Marciniaka dołączył do ministerialnego pilotażu leczenia ostrej fazy udarów
W leczeniu udarów najważniejszy jest czas dotarcia pacjenta do szpitala i zastosowanie nowoczesnych leków i technologii medycznych. Przystąpienie Szpitala im. Marciniaka do pilotażu to jeszcze lepsza opieka nad mieszkańcami Wrocławia i całego subregionu. – mówił Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.