Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Choroba Gauchera – wizytówka polskiego podejścia do chorób ultrarzadkich

Choć jej nazwa dla wielu osób nadal brzmi zupełnie obco, to jest jedną z najczęściej występujących lizosomalnych chorób spichrzeniowych, a październik jest miesiącem świadomości tego schorzenia. Choroba Gauchera, bo o niej mowa, występuje u jednej na 50.000 osób. - Jest to jedna z niewielu chorób rzadkich, które możemy dziś tak skutecznie leczyć – zwraca uwagę prof. dr hab. n. med. Beata Kieć–Wilk z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jana Pawła II, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum w Krakowie. 

2024-10-07 15:44

Dr hab. med. Michał Hawranek: W kardiologii prewencja to skuteczna interwencja

W kontekście zdrowia układu sercowo-naczyniowego działania prewencyjne należy traktować jako interwencję, która zmniejsza ryzyko wystąpienia oraz progresji choroby. Z drugiej strony, leczenie interwencyjne schorzeń kardiologicznych należy traktować jako prewencję niekorzystnych zdarzeń. Założenia koncepcji połączenia kardiologii prewencyjnej i interwencyjnej wyjaśnia dr hab. med. Michał Hawranek, kierownik Pracowni Hemodynamiki I Radiologii Zabiegowej w Śląskim Centrum Chorób Serca, członek Komitetu Organizacyjnego Konferencji Prevention & Intervention 2024.
2024-10-07 11:29

W kardiologii dziecięcej znacznie poprawiła się przeżywalność i jakość życia pacjentów po operacji

W ostatniej dekadzie postęp w kardiologii dziecięcej jest ogromny. Dziś już nie ma takiej wady serca, której nie można zoperować – podkreśliła dr n. med. Maria Miszczak-Knecht, konsultant krajowa w dziedzinie kardiologii dziecięcej, podczas panelu ekspertów z okazji Światowego Dnia Serca. Dodała, że poprawiła się nie tylko przeżywalność pacjentów po operacjach kardiochirurgicznych, ale także jakość ich życia.
2024-10-07 09:50

Raport nie pozostawia złudzeń. Pieniądze wciąż są największą przeszkodą w leczeniu stomatologicznym

Najnowszy raport pt. „Jak obecnie Polacy korzystają z usług stomatologów?” pokazuje, że blisko 40% rodaków wolałoby z daleka omijać gabinety dentystyczne głównie z powodu zbyt wysokich kosztów leczenia i wizyt. Prawie 39% mówi o strachu przed biały fartuchem i samym lekarzem. Lęk przed bólem odstrasza niemal 30% Polaków. Negatywne doświadczenia zniechęcają ponad 22% społeczeństwa. Do tego długie kolejki do specjalistów demotywują przeszło 20% pacjentów. Wygląd i odgłos używanych narzędzi wskazuje ponad 20%. Na niekompetencję i brak zaufania do lekarzy lub całego personelu wskazuje razem zaledwie 14% społeczeństwa. Zatem widać, że ogólnie pieniądze bardziej doskwierają pacjentom niż fizyczny ból.
2024-10-07 08:27

Oddział kardiologiczny, przy Szpitalu Powiatowym w Nysie, wkrótce wznowi działalność po powodzi

Pracownicy American Heart of Poland intensywnie przygotowują się do ponownego otwarcia Oddziału Kardiologii Polsko-Amerykańskich Klinik Serca American Heart of Poland, przy Szpitalu Powiatowym, który został zniszczony podczas powodzi. Obecnie trwają  prace związane z przywróceniem pełnej funkcjonalności infrastruktury, a na poniedziałek zaplanowano testy sprzętu medycznego, które są kluczowe dla wznowienia działalności placówki. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, we wtorek (08.10.2024) oddział kardiologiczny ponownie rozpocznie przyjęcia pacjentów.
2024-10-04 10:09

Coraz więcej dzieci z wadami postawy. Ministerstwo Zdrowia reaguje

Ministerstwo Zdrowia podaje, że nawet 90 proc. dzieci i młodzieży cierpi na wady postawy i wprowadza program pilotażowy diagnostyki stóp, skierowany do najmłodszych w przedziale wiekowym 5-16 lat. – Program ukierunkowany jedynie na ocenę budowy stóp należy uznać za niepełny, ponieważ ukształtowanie stóp zależy od wielu czynników, takich jak ustawienie kręgosłupa i miednicy, zakresy ruchu w stawach kończyn dolnych. Badanie powinno obejmować ocenę całego dziecka – mówi dr hab. n. k. fiz. Agnieszka Stępień, prezes Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska.
2024-10-04 08:49

Koniec refundacji na ważny lek na cukrzycę

Ministerstwo Zdrowia zapowiada zakończenie refundacji leku Trulicity dla pacjentów leczących się na cukrzycę. Pacjenci nadal będą mieli możliwość skorzystania z refundacji innych leków z grupy analogów GLP-1.
2024-10-04 08:45

Od początku września odnotowano blisko 1,8 mln porad ambulatoryjnych udzielonych z powodu ostrych infekcji układu oddechowego, w tym grypy

Centrum e-Zdrowia podaje, że od początku września odnotowano blisko 1,8 mln porad ambulatoryjnych udzielonych z powodu ostrych infekcji układu oddechowego, w tym grypy. Najlepszą metodą walki z chorobą jest szczepionka – najlepiej przyjęta między wrześniem a listopadem. Wciąż jednak na taki krok decyduje się zaledwie kilka procent Polaków, tymczasem grypa jest jedną z 10 najczęstszych przyczyn zgonów u osób powyżej 65. roku życia. 
2024-10-04 08:37

Dni Krwi Pępowinowej i Dzień Dawcy Szpiku

W październiku i listopadzie 2024 roku po raz drugi Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) oraz Fundacja DKMS wspólnie powalczą o zwiększenie bazy zarejestrowanych dawców szpiku i pozyskanie próbek krwi pępowinowej do banku publicznego. Dodatkowym celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat kluczowej roli komórek macierzystych w leczeniu chorób hematologicznych, onkologicznych i metabolicznych. Akcja Razem dla wspólnego celu to apel o aktywną pomoc w walce z chorobami układu krwiotwórczego w Polsce.
2024-10-04 08:18

Środki z KPO dla szpitali. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs. Pula środków to 5,2 mld. zł

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs dla szpitali zrzeszonych w Krajowej Sieci Onkologicznej. Mogą się w nim ubiegać o pieniądze z KPO, w sumie jest to 5,2 mld zł. Środki będa przeznaczone na modernizację szpitali oraz poradni przyszpitalnych, m.in. remonty i sprzęt diagnostyczny.
2024-10-03 12:35

8 na 10 niepełnoletnich w Polsce ma za sobą inicjację alkoholową. 78 proc. z nich sięga po piwo

Przyzwolenie dorosłych, grupa rówieśnicza i reklama piwa to trzy główne czynniki przedwczesnej inicjacji alkoholowej, których współoddziaływanie prowadzi do normalizowania obecności alkoholu w życiu nieletnich. Specjaliści są zgodni – im wcześniej dziecko rozpoczyna swoją „przygodę z procentami”, tym ryzyko, że jako dorosły będzie piło w sposób szkodliwy jest większe. Wg badań Instytutu Człowieka Świadomego (ICŚ) pierwszym alkoholem, po który sięgają niepełnoletni w Polsce jest piwo – 78 proc. z nich próbowało piwa za zgodą rodziców.  Zdaniem młodych dostęp do piwa jest dla nich najłatwiejszy – kupuje je 66 proc. nieletnich z uwagi na niską cenę (59 proc.) i dobrą dostępność w sklepach (52 proc.).
2024-10-03 12:26

Nie daj się RSV - startuje nowa kampania edukacyjna

Coraz niższe temperatury, a wraz z nimi coraz większe ryzyko zachorowania – bo jesień to nie tylko kolorowe liście na wietrze, ale też wirusy, z którymi osłabiony i wychłodzony organizm nie zawsze potrafi sobie poradzić. Dlatego już teraz, przed szczytem zachorowań na RSV – chorobę atakującą górne i dolne drogi oddechowe – o swoje zdrowie w odpowiedni sposób powinny zadbać przede wszystkim osoby z grup ryzyka – po 60. roku życia, w tym zmagające się z chorobami współistniejącymi, m.in. astmą i chorobami serca1,2. W jaki sposób ochronić siebie oraz swoich bliskich przed wirusem i jego konsekwencjami? Temat ten porusza nowa kampania edukacyjna „Nie daj się RSV”.
2024-10-03 12:15