Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Trwa nabór przedstawicieli pacjentów do bazy ekspertów Naczelnej Komisji Bioetycznej do spraw Badań Klinicznych

Zgodnie z ustawą w sytuacji, gdy w skład zespołu opiniującego NKB, nie będzie wchodził przedstawiciel pacjentów (np. potencjalny uczestnik badania klinicznego czy też przedstawiciel organizacji pacjentów) przewodniczący zespołu opiniującego Naczelnej Komisji Bioetycznej zasięgnie opinii co najmniej jednego z przedstawicieli pacjentów.
2023-03-23 10:59

Przetoki okołoodbytnicze – najbardziej dotkliwe powikłanie choroby Leśniowskiego-Crohna

Silny, nie dający się uśmierzyć ból, sącząca się wydzielina, brudząca ubranie i podrażniająca skórę na pośladkach oraz zaburzenia funkcji zwieraczy. To bardzo uciążliwe i jednocześnie krępujące objawy, towarzyszące przetokom okołoodbytniczym, które są jednym z powikłań choroby Leśniowskiego-Crohna, a niekiedy pierwszą jej manifestacją. O przetokach mówi się niewiele, bo jest to temat wstydliwy, stąd społeczna świadomość istnienia takiego schorzenia jest niewielka. Tymczasem przetoki dotyczą zazwyczaj osób młodych – często, dopiero wkraczających w dorosłość, dwudziestokilkulatków.
2023-03-23 09:48

Zadbaj o dobrą kondycję na wiosnę - sprawdź porady ekspertów w zakresie zdrowia

Początek wiosny to dobry moment, by popracować nad naszą codzienną rutyną i wprowadzić do niej więcej zdrowych elementów – coraz wyższe temperatury sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu, a sezon na świeże warzywa i owoce pozwala w zdrowy sposób urozmaicić dietę. W ramach wiosennych porządków warto też przyjrzeć się swoim nawykom. Jak zadbać o nasz organizm, by długo cieszyć się jego kondycją, na co zwracać uwagę, czego unikać, a także z jakich programów profilaktycznych możemy skorzystać bezpłatnie, mówili specjaliści Klubu Pacjenta w Bielsku-Białej, w tym m.in. prof. Andrzej Bochenek.
2023-03-23 09:20

Porozumienie pomiędzy HERA, ECDC oraz EMA dotyczące wzmocnienia współpracy w zakresie reagowania na sytuacje kryzysowe w obszarze ochrony zdrowia

Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (ang. Health Emergency Preparedness and Response Authority, HERA) oraz Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ang, European Centre for Disease Prevention and Control, ECDC), a także HERA i Europejska Agencja Leków (ang. European Medicines Agency, EMA) uzgodniły wzmocnienie współpracy i koordynację swoich prac w zakresie gotowości i reagowania w sytuacjach kryzysowych, przy wdrażaniu środków zaradczych.
2023-03-23 08:53

Najnowsze dane długoterminowe potwierdzają skuteczność satralizumabu w leczeniu NMOSD

– Opublikowane w styczniu 2023 najnowsze wyniki badań klinicznych SAkuraSky i SAkuraStar potwierdziły wysoką skuteczność tej terapii oraz korzystny profil bezpieczeństwa u pacjentów otrzymujących satralizumab przez prawie 4 lata – mówi prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii UM w Lublinie, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Zachęcamy do przeczytania wywiadu.
2023-03-22 16:47

Aktualizacja wykazu wyrobów medycznych na zlecenie

W zeszłym roku miała miejsce największa od lat aktualizacja wykazu wyrobów medycznych na zlecenie. Obecnie resort pracuje nad kolejnymi zmianami. Jest to bez wątpienia bardzo dobry ruch, gdyż limity finansowania w przypadku niektórych grup produktowych nie były aktualizowane od lat.
2023-03-22 13:19

Terapia genowa może opóźnić proces starzenia się serca o 10 lat. Naukowcy pracują nad jej zastosowaniem u osób z niewydolnością serca

Naukowcy z Bristolu i włoskiej MultiMedica Group zidentyfikowali gen, którego modyfikacja pozwoli spowolnić tempo starzenia się serca. Wyniki ich badań wskazują, że terapia genowa może przywrócić utraconą sprawność kardiomiocytów, co ma szczególne znaczenie dla pacjentów po zawałach czy z niewydolnością serca. Testy tej linii leczenia będą kontynuowane pod kątem zastosowania w zespole progerii Hutchinsona–Gilforda i cukrzycy. Naukowcy przypominają jednak, że aby utrzymać serce w dobrej kondycji, należy przede wszystkim utrzymywać aktywność fizyczną i zdrowy styl życia.
2023-03-22 11:44

Znaczenie dostępu do profilaktyki chorób zakaźnych u pacjentów immunoniekompetetntnych

Jak twierdzą eksperci, COVID-19 stał się chorobą przede wszystkim osób z upośledzeniem odporności. Co więcej, pacjenci immunoniekompetentni są również szczególnie narażeni na ciężki przebieg innych chorób zakaźnych. Niezwykle istotne znaczenie ma dla nich dostęp do profilaktyki i właściwe postępowanie. O tym podczas warsztatów dla liderów i pracowników organizacji pacjentów zorganizowanych przez Fundację OnkoCafe – Razem Lepiej opowiadali prof. dr hab. n. med. Iwona Hus oraz prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz.
2023-03-22 10:32

Testy prenatalne nowej generacji już w Szpitalu Południowym - we współpracy z CM Damiana

Od teraz pacjentki Warszawskiego Szpitala Południowego przy ul. Pileckiego 99 w Warszawie mogą przeprowadzać testy prenatalne nowej generacji VERACITY Premium. Usługa jest realizowana we współpracy z Centrum Medycznym Damiana. 
2023-03-22 10:24

Rola analogów GLP-1 i flozyn w terapii pacjentów kardiologicznych z cukrzycą

Dr Marcin Wełnicki, prezes Sekcji Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego mówi o zastosowaniu analogów GLP-1 w terapii cukrzycy u pacjentów kardiologicznych. Zapraszamy do przeczytania i obejrzenia wywiadu, który powstał w trakcie 86. Wiosennej Konferencji PTK/XV Konferencji „Kardiologii Polskiej”.

 

2023-03-22 08:55

Cyfryzacja danych dotyczących zdrowia - wielkie możliwości wśród powszechnego sceptycyzmu

Cyfryzacja danych medycznych to temat, który budzi kontrowersje i obawy. Zwolennicy digitalizacji określają tę przemianę jako krok w dobrym kierunku. Wątpliwości budzi prywatność oraz nieuprawnione wykorzystanie dokumentacji. Podkreślić trzeba, iż cyfrowe przetwarzanie informacji medycznych to trend, który będzie rozwijał się w nadchodzących latach.
2023-03-22 08:40

Centrum Medycyny Konopnej rozpoczyna współpracę z Grupą NU-MED

Będące jednym z krajowych liderów w zakresie terapii marihuaną medyczną Centrum Medycyny Konopnej, nawiązało współpracę z Grupą NU-MED, która specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu osób z chorobami nowotworowymi. Dzięki kolejnemu partnerstwu CMK rozszerza swoją działalność edukacyjną, promuje terapie konopne oraz dociera do szerszego grona potencjalnych pacjentów.

2023-03-21 11:17