Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Sercowe: prewencja i interwencje. Konferencja Prevention & Intervention już 14-15.10.2023 w Warszawie!
W dniach 14-15 października 2023 roku w Warszawie odbędzie się Konferencja Prevention & Intervention. Kardiolodzy z całego świata podyskutują na temat aktualnej wiedzy medycznej w zakresie skutecznego zapobiegania i efektywnego leczenia schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Tematem przewodnim pierwszej edycji inicjatywy jest zdrowie kobiet.
Forum Ekonomiczne: Eksperci dyskutowali nad wprowadzeniem kalendarza szczepień dla dorosłych
Polska ma wciąż wiele do nadrobienia w kwestii upowszechnienia szczepień wśród dorosłych — zgodzili się uczestnicy debaty poświęconej profilaktyce pierwotnej podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Eksperci przyznali, że dotychczas wykonana została gigantyczna praca, jeśli chodzi o wyszczepialność dzieci i młodzieży — teraz jednak czas na przekonanie pozostałych grup pacjentów.
V Forum Serce Pacjenta: otwarte spotkanie z kardiologami już 30 września w Poznaniu!
Darmowe konsultacje i badania diagnostyczne, spotkania z najwybitniejszymi w Polsce kardiologami, prezentacja najnowszego raportu Porozumienia Organizacji Kardiologicznych, podsumowanie wniosków z badania ankietowego Forum Serce Pacjenta a także edukacyjne atrakcje dla dorosłych i dzieci – to główne punkty programu V Forum Serce Pacjenta. Doroczne spotkanie kardiologów z osobami ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego oraz ich bliskimi odbędzie się 30 września 2023 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Otwarta rejestracja jest dostępna online pod adresem: https://www.sercepacjenta.com/#rejestracja i na miejscu w dniu wydarzenia.
Wrzesień miesiącem Świadomości Nowotworów Krwi – gdzie szukać wiedzy na ich temat?
Nowotwory hematologiczne stanowią 10 proc. wszystkich nowotworów. Dotyczą zarówno systemu krwiotwórczego, jak i układu limfatycznego. Wśród najczęściej diagnozowanych są chłoniaki, białaczki i szpiczak plazmocytowy. Choć zachorowalność na nowotwory krwi rośnie wraz z wiekiem, to dotyczą one też młodszych osób. W momencie diagnozy, obok trudnych emocji, pacjentowi i bliskim mu osobom nasuwa się mnóstwo pytań o rokowania i leczenie. Niezwykle ważne jest korzystanie z rzetelnych i aktualnych źródeł wiedzy. Warto skorzystać z Centrum Kryzysowego www.centrumkryzysowe.org.pl, merytorycznej platformy, która krok po kroku przeprowadza przez wszystkie etapy diagnozy i leczenia nowotworu.
Światowy Dzień Atopowego Zapalenia Skóry - jak pomóc najmłodszym i ich rodzicom
Co roku 14 września na całym świecie kierujemy uwagę opinii publicznej na problemy osób chorych na atopowe zapalenie skóry. Hasło przewodnie tegorocznych obchodów „If you only knew” (Gdybyście tylko wiedzieli) ma uwrażliwiać na potrzeby młodych pacjentóW i pokazać, jak mocno choroba ta wpływa na psychikę i społeczny rozwój dzieci i młodzieży. Hasło podkreśla też, jak ważna jest ogólna wiedza o AZS, empatia w każdym z nas i zrozumienie dla tej choroby. Jak pokazują nasze badania, aż 80 proc. chorych dzieci i młodzieży doświadczyło w swoim życiu stygmatyzacji i wykluczenia. Tak być nie powinno – zwraca uwagę Hubert Godziątkowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych.
Powstaną specjalistyczne ośrodki leczenia endometriozy
Według badań nawet dziesięć na sto kobiet w wieku rozrodczym choruje na endometriozę. Dzięki pracom ministerialnego zespołu mają powstać skuteczne modele walki z tą chorobą. Powstaną też specjalistyczne ośrodki leczenia endometriozy.
XXV Jubileuszowe Bałtyckie Dni Kardiologii 2023 niebawem w Szczecinie
Obecna dwudziesta piąta edycja Bałtyckich Dni Kardiologii „Od czynników ryzyka do niewydolności serca” jako Ogólnopolska Międzynarodowa Konferencja ECHO i Stres ECHO pt. „Diagnostyka i leczenie z echokardiografią. Standardy 2023” to dwa intensywne dni obejmujące wykłady z zakresu kardiologii ze szczególną rolą echokardiografii prowadzone przez znanych polskich i zagranicznych wykładowców. Jubileuszowa konferencja odbędzie się w dniach 13-14 października 2023 w Radisson Blu Hotel w Szczecinie.
WHO: Zmniejszenie spożycia sodu uratuje życie siedmiu milionom osób
Wszystkie 194 państwa członkowskie Światowej Organizacja Zdrowia (ang. World Health Organization, WHO) zobowiązały się do 2030 roku zmniejszą spożycia sodu o 30%, co może w tym okresie zredukować liczbę zgonów w skali świata o 7 milionów.
16 edycja MEDmeetsTECH z rozszerzonym programem: digital therapeutics (DTx), sztuczna inteligencja (AI) i urządzenia medyczne
Już 7 grudnia, po raz kolejny w przestrzeni Centralnego Domu Technologii w Warszawie, z możliwością uczestniczenia online, odbędzie się 16 edycja MEDmeetsTECH – konferencji łączącej medycynę i nowe technologie z biznesem. Po raz pierwszy w programie nie znajdzie się jeden wiodący temat - akcenty zostaną rozłożone na kilka kluczowych obszarów dynamicznego rozwoju w ochronie zdrowia: digital therapeutics (DTx), sztuczną inteligencję (AI) oraz urządzenia medyczne.
Onkofundacja Alivia: Oncoindex na najwyższym poziomie od pięciu lat
Dostęp do terapii przeciwnowotworowych w Polsce jest obecnie na najwyższym poziomie od 5 lat. Najnowsza wartość Oncoindexu, uwzględniająca zmiany na liście leków refundowanych, które weszły w życie na początku września, wynosi 42 punkty. To o 15 pkt więcej niż pięć lat temu, kiedy projekt startował. Eksperci zgodnie wskazują, że rzeczywistość ich pacjentów ulega poprawie, jednak system refundacyjny powinien pozwalać na dostosowanie schematu leczenia refundowanego do zmieniających się wytycznych opracowywanych przez środowisko naukowe.
Polacy nie śpią spokojnie. Blisko 50 proc. ma z tym poważne problemy. Nawet w czasie pandemii było lepiej
Obecnie 43,9% Polaków jest zadowolonych z jakości swojego snu, czyli o 12 p.p. mniej niż dwa lata temu, podczas pandemii. Natomiast 49,9% wyraża niezadowolenie, tj. o 10 p.p. więcej niż poprzednio. Z kolei 6,2% badanych nie potrafi tego ocenić. To lekki wzrost – o 1,3 p.p. W najnowszym raporcie UCE RESERACH i platformy ePsycholodzy.pl problemy finansowe są najczęściej wskazywaną przyczyną trudności ze spaniem. Zgłasza je aż 39,4% osób nieusatysfakcjonowanych z własnego snu, a to o 25,6 p.p. więcej niż przed dwoma laty. W czołówce powodów widać też stres i zamartwianie się o przyszłość.
Nowotwór skóry to nie tylko czerniak. Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach
Choć nowotwory skóry najczęściej utożsamiamy z czerniakiem i rakami, w rzeczywistości jest to spory zbiór chorób o różnym stopniu złośliwości. Grupą atakującą największy narząd naszego ciała, jakim jest skóra, są m.in. chłoniaki. Aby szerzyć wiedzę na temat tego rodzaju nowotworów, 15 września obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach.