Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Retina Week 2023 - czas na badanie wzroku!
Obchodzony 24. września Międzynarodowy Dzień Chorób Siatkówki Oka rozpoczyna Retina Week 2023, organizowany przez Retina AMD Polska. Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (nAMD) czy cukrzycowy obrzęk plamki (DME) są często przyczyną częściowej lub całkowitej utraty wzroku. Regularna profilaktyka pozwala wykryć zmiany w dnie oka na wczesnym etapie, wdrożyć skuteczne leczenie, które pozwala zachować wzrok.
STADA Health Report 2023: Brak profilaktyki skutkuje pogorszeniem zdrowia Europejczyków. W Polsce ponad 60 proc. osób nie chodzi na badania kontrolne
Profilaktyka zdrowotna Europejczyków jest niewystarczająca – wynika ze STADA Health Report 2023, badania przeprowadzonego wśród 32 tys. respondentów z 16 europejskich krajów, w tym z Polski. Profilaktyka ma fundamentalne znaczenie dla dobrego samopoczucia oraz jakości życia. Pomimo tego, 85 proc. Europejczyków nie ma dostępu do odpowiedniej prewencyjnej opieki zdrowotnej. Niepokojący jest również fakt, że Europejczycy ze względu na inflację ograniczają wydatki na swoje zdrowie.
Duże badanie populacyjne nie potwierdziło, że e-papierosy są furtką do rozpoczęcia palenia
Najbardziej wszechstronne jak dotąd badanie populacyjne nie potwierdziło, że e-papierosy i inne alternatywne produkty dostarczające nikotynę, promowały rozpoczęcie palenia papierosów. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie Public Health Research.
Neuroróżnorodność na rynku pracy: nowy wymiar produktywności
Neuroróżnorodność to naturalne zróżnicowanie ludzkich umysłów, które przejawia się w postrzeganiu i rozumieniu świata. Współczesne firmy i korporacje coraz częściej doceniają znaczenie tego aspektu i wykorzystują unikalne talenty osób neuroatypowych do rozwoju biznesu. Najnowsze badania sugerują, że osoby te mogą być znacznie bardziej produktywne od neurotypowych pracowników, jeśli znajdą się w sprzyjającym dla nich środowisku. Zatrudnienie takich osób może podnieść rentowność firmy nawet o 16 proc.
Nowotwory układu chłonnego - na jakie zmiany czekają eksperci i pacjenci?
Zmiany w obszarze diagnostyki i finansowania procedur diagnostycznych, dalsze zwiększanie dostępu do nowoczesnych terapii, a także rola organizacji pacjenckich we wspieraniu osób chorych na chłoniaki – były tematami debaty z udziałem ekspertów i przedstawicieli pacjentów zorganizowanej z okazji inauguracji raportu „Nowotwory układu chłonnego”. Publikacja Modern Healthcare Institute ma na celu identyfikację kluczowych potrzeb i wyzwań w systemie opieki nad pacjentami z chłoniakami w Polsce.
Sztuczna inteligencja może zastąpić jednego z dwóch radiologów w przesiewowych badaniach w kierunku raka piersi
Badanie Lunit opublikowane w The Lancet Digital Health potwierdza, że sztuczna inteligencja może być realną alternatywą dla jednego z dwóch specjalistów w stosowanym w Europie systemie podwójnego odczytu wyników. System podwójnego odczytu wyników badań przez dwóch radiologów to powszechna praktyka stosowana w Europie i Australii. W wielu krajach jednak brakuje tych specjalistów – wyjaśnił dr Strand, radiolog i profesor w Karolinska Institutet.
Pacjenci apelują: wprowadźmy badania przesiewowe w kierunku hipercholesterolemii rodzinnej. Wcześnie zdiagnozowani chorzy mogą uniknąć przedwczesnej śmierci
Hipercholesterolemia rodzinna to jedna z najczęstszych chorób dziedzicznych. Dotyka całe rodziny i często pozostaje nierozpoznana aż do momentu zawału serca lub udaru mózgu. Świadomość tej choroby i jej groźnych następstw jest zbyt niska, a konsekwencje ogromne. Obchodzony 24 września dzień Świadomości Hipercholesterolemii rodzinnej jest nie tylko doskonałą okazją do zwrócenia uwagi na problem, ale też na potrzebne zmiany systemowe, które poprawią rokowania pacjentów.
Reforma opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży - dotychczasowe efekty
Reforma opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży „przestawiła” dotychczasowy system leczenia „do góry nogami”. Powstały m.in. nowe zawody medyczne, a efekty tej zmiany systemowej specjaliści oceniają pozytywnie.
Katowice – centrum rozmów o profilaktyce i zdrowiu publicznym. Za nami Centralny Klub Pacjenta oraz Konferencja Zdrowia Publicznego
Rekord w dotychczasowej działalności Fundacji „Z sercem do Pacjenta” Grupy American Heart of Poland: 1500 uczestników Centralnego Klubu Pacjenta i 500 uczestników Konferencji Zdrowia Publicznego zebranych 21 września w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Przeprowadzono 2500 badań, konsultacji m in. kardiologicznych, chirurgicznych i farmaceutycznych. Wszystko po to, aby wspierać nas wszystkich w profilaktyce i codziennej trosce o zdrowie. Patronat honorowy nad tymi wydarzeniami objęli: Minister Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia, Wojewoda Śląski oraz Prezydent Katowic.
Prezes KRDL: znaczna część rozporządzeń do ustawy o medycynie laboratoryjnej nie została jeszcze wydana
Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Monika Pintal-Ślimak skierowała do Minister Zdrowia pismo w sprawie aktów wykonawczych do ustawy o medycynie laboratoryjnej. Akty te muszą w pełni funkcjonować najpóźniej od 10 grudnia 2023 r.
Urodziny Marii Skłodowskiej-Curie - konferencja Studenckiego Onko-Forum
Nowotwory złośliwe to istotny problem zdrowia publicznego – są drugą, po chorobach układu krążenia, najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Wzrastająca rokrocznie liczba pacjentów onkologicznych wymaga od polskiego systemu ochrony zdrowia coraz większej liczby pracowników medycznych wysoko wyspecjalizowanych w tym obszarze. Studenckie Onko-Forum (SOF) to unikatowe w skali kraju wydarzenia (konferencje, wykłady, seminaria, warsztaty) nakierowane na promocję onkologii jako przyszłej ścieżki kariery wśród młodych adeptów nauk medycznych.
Otwarto Uniwersyteckie Centrum Chirurgii Robotycznej we Wrocławiu
Uniwersyteckie Centrum Chirurgii Robotycznej otwarto uroczyście we Wrocławiu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Od lipca w asyście robota da Vinci przeprowadzono tam 52 zabiegi prostatektomii. W ośrodku będzie też się odbywać szkolenie specjalistów.