Proponowane filmy
Kompleksowa diagnostyka i leczenie raka płuca - gdzie jesteśmy 20:10

Kompleksowa diagnostyka i leczenie raka płuca - gdzie jesteśmy

Debata ekspercka PTO
Męskie nowotwory w XXI wieku: świadomość, organizacja opieki i leczenie raka prostaty i jądra 21:05

Męskie nowotwory w XXI wieku: świadomość, organizacja opieki i leczenie raka prostaty i jądra

Debata ekspercka PTO
Rak płuca: Najważniejsze doniesienia z kongresu WCLC 2025 13:31

Rak płuca: Najważniejsze doniesienia z kongresu WCLC 2025

Prof. Maciej Krzakowski omawia kluczowe doniesienia ze Światowego Kongresu Raka Płuca (WCLC 2025)
Radioterapia w raku prostaty dziś to leczenie skuteczne i coraz mniej obciążające pacjenta 22:31

Radioterapia w raku prostaty dziś to leczenie skuteczne i coraz mniej obciążające pacjenta

Rozmowa z doktorem Jackiem Sadowski z ŚCO
PL                                                                                                              Nowotwory skóry w Polsce: jak poprawić wykrywalność i skuteczność leczenia 07:25

PL Nowotwory skóry w Polsce: jak poprawić wykrywalność i skuteczność leczenia

Debata ekspercka PTO
Immunoterapia zmienia oblicze leczenia nowotworów układu pokarmowego 10:42

Immunoterapia zmienia oblicze leczenia nowotworów układu pokarmowego

Komentarz prof. Macieja Krzakowskiego po ESMO GI 2025
Nowotwory układu pokarmowego – interdyscyplinarne wyzwania diagnostyczne i terapeutyczne (debata) 36:10

Nowotwory układu pokarmowego – interdyscyplinarne wyzwania diagnostyczne i terapeutyczne (debata)

Obejrzyj debatę PTO.
ASCO 2025: Immunoterapia zmienia standardy leczenia onkologicznego 13:07

ASCO 2025: Immunoterapia zmienia standardy leczenia onkologicznego

Rozmowa z prof. Maciejem Krzakowskim.
Od diagnozy do terapii: rola badań patomorfologicznych i predykcyjnych w leczeniu onkologicznym 38:15

Od diagnozy do terapii: rola badań patomorfologicznych i predykcyjnych w leczeniu onkologicznym

Debata ekspercka PTO
TOBACCO-FREE FUTURE: IS EUROPE AND POLAND ON THE RIGHT PATH? 48:28

TOBACCO-FREE FUTURE: IS EUROPE AND POLAND ON THE RIGHT PATH?

Expert debate.
Liczba pacjentów z chorobami nerek stale rośnie. Jak sobie pomóc? Perspektywa pacjenta 16:40

Liczba pacjentów z chorobami nerek stale rośnie. Jak sobie pomóc? Perspektywa pacjenta

Rozmowa z Rajmundem Michalskim.
Czy Polki są świadome zagrożeń zdrowotnych? 09:41

Czy Polki są świadome zagrożeń zdrowotnych?

Rozmowa z dr Jerzym Gryglewiczem
Prof. Jerzy Wydmański: Onkologia to gra zespołowa. O roli radioterapii w leczeniu raka prostaty 29:06

Prof. Jerzy Wydmański: Onkologia to gra zespołowa. O roli radioterapii w leczeniu raka prostaty

Rozmowa z prof. Jerzym Wydmańskim.
Prof. Jerzy Wydmański: Radioterapia śródoperacyjna wymaga współpracy 08:03

Prof. Jerzy Wydmański: Radioterapia śródoperacyjna wymaga współpracy

Obejrzyj wuwiad.
Rak pęcherza moczowego - czas na standaryzację ścieżki pacjenta 18:11

Rak pęcherza moczowego - czas na standaryzację ścieżki pacjenta

Rozmowa z Szymonem Chrostowskim z Fundacji Wygrajmy Zdrowie
Dostępność 360 - to nie sloga a realna potrzeba 47:11

Dostępność 360 - to nie sloga a realna potrzeba

Rozmoa z Tomaszem Szewczykiem, KSON.
Nowoczesna radioterapia w leczeniu raka prostaty 10:04

Nowoczesna radioterapia w leczeniu raka prostaty

Rozmowa z dr Andrzejem Kukiłką, radioterapeutą.
Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami - to co dobre dla niepełnosprawnych - dobre dla wszystkich 27:20

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami - to co dobre dla niepełnosprawnych - dobre dla wszystkich

Rozmowa ze Stanisławem Schubertem, prezesem KSON
Radioterapia jest integralnym elementem leczenia pacjentek z rakiem 31:02

Radioterapia jest integralnym elementem leczenia pacjentek z rakiem

Rozmowa z prof. Dorotą Gabryś.
Leczenie oszczędzające pacjentek z rakiem piersi daje lepsze efekty 18:17

Leczenie oszczędzające pacjentek z rakiem piersi daje lepsze efekty

Rozmowa z prof. Dawidem Murawą.

1 na 8 kobiet zachoruje na raka piersi. Eksperci wskazują na potrzebę zwiększenia zgłaszalności na badania mammograficzne i poszerzenia dostępu do badań genetycznych

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet, odpowiadający za prawie 1/4 wszystkich zachorowań na nowotwory w tej populacji. Nadal we wczesnym stadium zaawansowania wykrywanych jest zbyt mało przypadków, ok 25%, stąd waga profilaktyki, głównie wtórnej, czyli badań skryningowych. Pomimo rozszerzenia zakresu wiekowego uprawionych do uczestnictwa w bezpłatnych programie badań przesiewowych (mammografia), coraz mniej kobiet wykonuje te badania. - Aktualnie jesteśmy w bardzo specyficznym momencie, kiedy opublikowano kluczowe wytyczne diagnostyczno-terapeutyczne, jako obwieszczenie Ministerstwa Zdrowia. Co ważne w kontekście leczenia raka piersi, nadal dzieje się bardzo dużo, zarówno w farmakoterapii jak i chirurgii, gdzie przeważają techniki minimalnie inwazyjne, a leczenie jest indywidualizowane, najczęściej skojarzone, przy współpracy interdyscyplinarnej wielu specjalistów – wskazywali eksperci podczas debaty Polskiego Towarzystwa Onkologicznego z cyklu „Onkologia – Wspólna Sprawa”.
2024-09-17 10:45

Blisko 80 proc. Polaków obawia się zapalenia płuc. Mimo to świadomość szczepień profilaktycznych jest niska

Prawie 80 proc. Polaków uważa zapalenie płuc za groźną chorobę. Podobny odsetek boi się jej w mniejszym lub większym stopniu. Jednak o pneumokokach – które są przyczyną większości pozaszpitalnych zapaleń płuc – wiedzą niewiele, podobnie jak o szczepieniach przeciwko tej bakterii – wynika z raportu IPPEZ „Polki i Polacy a zapalenie płuc i pneumokoki”. Szczególnie wśród seniorów świadomość problemu jest znikoma, choć czują się oni najmocniej zagrożeni zapaleniem płuc. To przekłada się na niski poziom podejmowanych działań profilaktycznych, mimo że seniorzy mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie i pneumokokom i zaszczepić się podczas jednej wizyty u lekarza rodzinnego.
2024-09-17 09:54

XII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi pod hasłem: „Równy dostęp – równe szanse”

W tym roku odbywa się 12 Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi - cykliczne wydarzenie mające na celu zwiększenie świadomości nt. zagrożeń wynikających z zachorowania na nowotwory głowy i szyi, których liczba, zarówno w Polsce, jak i innych krajach europejskich znacząco się zwiększa. Niestety poziom wiedzy naszego społeczeństwa jest niewystarczający, co powoduje, że pacjenci zgłaszają się do leczenia w późnym stadium zaawansowania choroby. Przez to wyniki leczenia w Polsce są jednymi z najgorszych w Europie. Podkreślenia wymaga nowy czynnik etiologiczny w tej grupie nowotworów - wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Podczas konferencji prasowej 16 września eksperci oraz przedstawiciele pacjentów dyskutowali o tym, co zrobić, aby chorzy w Polsce mieli dostęp do profilaktyki i leczenia na europejskim poziomie.
2024-09-17 09:04

Jedna zmiana w programie lekowym może odmienić życie najmłodszych pacjentów z AZS

Cierpienie związane z nieustannym swędzeniem całego ciała - to codzienność niemowląt i dzieci chorujących na atopowe zapalenie skóry. Choroba odbiera także radość rodzicielstwa: niekiedy nawet dotyk ukochanej mamy sprawia maluchowi ból. Specjalny raport opublikowany z okazji Światowego Dnia AZS przedstawia dramaty atopowych rodzin, ale także wskazuje na pewną systemową zmianę, która mogłyby diametralnie zmienić standard ich życia.
2024-09-16 14:05

Choroby mózgu – wyzwanie dla opieki zdrowotnej

Populację Polaków z chorobami mózgu oszacowano w 2019 roku na 15 mln osób, przy uwzględnieniu zaledwie 12 wybranych schorzeń. Już wówczas wykazano, że choroby mózgu kosztują więcej niż łącznie choroby kardiologiczne, onkologiczne i cukrzyca. – Z uwagi na rosnące wyzwania związane z chorobami neurodegeneracyjnymi oraz psychiatrycznymi oraz biorąc pod uwagę prezydencję Polski w Unii Europejskiej, konieczne jest utworzenie zespołu skupiającego organizacje pacjenckie zajmujące się szeroko rozumianym zdrowiem mózgu – mówi Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, który powołał Zespół ds. Zdrowia Mózgu.
2024-09-16 11:07

Urząd Transportu Kolejowego: udział w programach staży zawodowych dla osób z niepełnosprawnościami to dla nas bardzo ważna kwestia

- Urząd Transportu Kolejowego bardzo chętnie bierze udział w projekcie Stabilne Zatrudnienie - osoby z niepełnosprawnością w administracji i służbie publicznej. W naszym urzędzie staż odbyło 5 osób, a jedna z nich podjęła zatrudnienie w UTK, co może bardzo cieszyć. W tym roku w Urzędzie Transportu Kolejowego mieliśmy już troje stażystów, którzy doświadczenie zdobywali w zespole rzecznika praw pasażera kolei, w biurze administracyjno-gospodarczym oraz w departamencie obsługi prawnej. - podkreśla Tomasz Frankowski, rzecznik prasowy, Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Transportu Kolejowego.
2024-09-16 10:21