Trwa dyskusja nad wprowadzeniem kar dla pacjentów za nieodwoływanie wizyt lekarskich

Opublikowane 06 lutego 2020
Trwa dyskusja nad wprowadzeniem kar dla pacjentów za nieodwoływanie wizyt lekarskich

Rząd rozważa wprowadzenie opłaty od pacjentów, którzy nie odwołują umówionych wizyt lekarskich. Jak wynika z danych NFZ liczba nieodwołanych wizyt lekarskich sięga 17 mln rocznie, a przez to pozostali pacjenci tracą szansę na leczenie.

Problem nieodwołanych wizyt lekarskich wymaga pilnego rozwiązania, aby placówki mogły przyjmować i leczyć więcej pacjentów. Prawnicy zwracają jednak uwagę, że od tej opłaty muszą być wyjątki.
– Rzeczywiście, część zatorów tworzą chorzy nieodwołujący wizyt, jednak wiemy od pacjentów, że bardzo często mimo kilkugodzinnych prób nie można się dodzwonić do poradni czy szpitala – mówi Szymon Chrostowski z Fundacji Wygrajmy Zdrowie. – Zajmujemy się tym zagadnieniem w Radzie Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta i z naszych analiz wynika, że powinności pacjenta są trudne do spełnienia w sytuacji, gdy nie zależą wyłącznie od niego – dodaje.
Dr Jerzy Gryglewicz z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego zauważa, że przy tak długich kolejkach pacjent ma prawo zapomnieć o wizycie. – Jeśli na pilną konsultację u specjalisty czeka się nawet kilka miesięcy, to trudno się dziwić, że część pacjentów zapomina o terminie.
Eksperci podkreślają - zanim zostanie wprowadzony system kar, należy ułatwić pacjentom zarówno odwoływanie wizyt, jak też ich terminową realizację. Jednocześnie rozważyć należy wprowadzanie odpowiednich rozwiązań bezpośrednio przez placówki medyczne.

Źródło:Rzeczpospolita
Fot.Pixabay
Powiązane hasła: #wizyty-lekarskie