"Porozumienie dla Zdrowia" kompasem na nową kadencję parlamentarną

Opublikowane 13 października 2019
"Porozumienie dla Zdrowia" kompasem na nową kadencję parlamentarną
Jak sprawić, by politycy wypełniali wolę społeczeństwa, podejmując decyzje dotyczące systemu ochrony zdrowia? – takie pytanie zadali sobie przedstawiciele pacjentów, pracowników i świadczeniodawców podczas kongresu „Wizja Zdrowia. Diagnoza i przyszłość”, który odbył się w dniu 9 października w Warszawie. Ustalony przez nich dekalog to zbiór gotowych postulatów do realizacji po wyborach.

W trakcie panelu przedstawiono inicjatywę: „POROZUMIENIE DLA ZDROWIA” oraz dekalog – zbiór zasad, jakie powinny przyświecać budowie lepszego, bardziej racjonalnego i efektywnego systemu.

„Społeczeństwo, czyli szeroko rozumiana strona społeczna, pacjenci, publiczni i prywatni pracodawcy oraz pracownicy sektora ochrony zdrowia powinni jasno określać i komunikować cele. W rękach polityków należy pozostawić wybór narzędzi do ich realizacji” – przekonywał Adam Kozierkiewicz, ekspert ds. zarządzania ochroną zdrowia.

Inicjator wspólnego przedsięwzięcia, prof. Andrzej Matyja, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwrócił uwagę, że politykom trudno jest pracować w perspektywie dłuższej niż własna kadencja.  Zdaniem wszystkich uczestników panelu należy jasno wyrazić oczekiwania - nakreślić cele i wartości jakimi powinien służyć system ochrony zdrowia każdemu obywatelowi.

Omówiono kolejno każdy punkt dekalogu i zgodnie stwierdzono, że w interesie społeczeństwa jest, by cele były mierzalne a monitorowanie było uczciwe i „niepolityczne”. Grupa ekspertów w dziesięciu punktach ujęła najważniejsze kwestie zgłaszane podczas społecznych debat o zdrowiu.

 

Zdrowie naprawdę najważniejsze – dekalog

  1. Dbajmy o zdrowie, które jest największą wartością, ale nie jest dane na zawsze i wymaga codziennego pielęgnowana.
  2. Mądrze planujmy działania systemu ochrony zdrowia, czyniąc to i realizując ponad podziałami politycznymi.
  3. Zapobieganie chorobom fundamentem polityki zdrowotnej państwa.
  4. Efektywnie wykorzystujmy zasoby systemu ochrony zdrowia.
  5. Zmian demograficznych nie lekceważmy, rozwijając odpowiednie formy opieki.
  6. Odważnie i pilnie zwiększajmy zatrudnienie w ochronie zdrowia, zmieniając system kształcenia i zasady wynagradzania kadr.
  7. Dobre warunki i bezpieczeństwo pracy personelu medycznego gwarancją bezpieczeństwa pacjentów.
  8. Nie żyjmy złudzeniami, bez wyższych nakładów na system ochrony zdrowia nie będzie poprawy jakości usług medycznych i ich dostępności.
  9. Wymagajmy równego dostępu do świadczeń zdrowotnych.
  10. Pamiętajmy, że mierzyć trzeba zamiary na siły, adekwatne do możliwości finansowych państwa.

 

Sformułowania są ogólne, a  intencją zespołu roboczego jest  zaproszenie do dyskusji reprezentantów różnych środowisk – związków, stowarzyszeń, organizacji zrzeszających pacjentów, personel i pracodawców ochrony zdrowia  nad wypracowaniem konkretnych celów i mierników ich osiągnięcia. Uzgodnioną listę celów i wartości przedstawione zostaną nowemu ministrowi zdrowia z pytaniem, czy te cele i wartości będzie podzielać i jak je zamierza zrealizować.

Prezes Andrzej Matyja odnosząc się do punktu poświęconego zapobieganiu chorobom, jako fundamentowi polityki zdrowotnej państwa, stwierdził m.in.: „Mówimy o roli profilaktyki i wiadomo, że jest jej za mało i powinna być lepiej finansowana. W poprzedniej kadencji Sejm uchwalił bardzo dobrą i potrzebną ustawę o zdrowiu publicznym. I co? Mamy ustawę, a nie ma do niej – od czterech lat – rozporządzeń wykonawczych. Bez tego zaś ustawa po prostu nie działa” – mówił. Przekłada się to m.in. na fatalne statystyki dotyczące zgłaszalności na badania profilaktyczne. „Badania pod kątem raka szyjki macicy, zgłasza się co piąta kobieta, nieco lepiej to wygląda w badaniach pod kątem nowotworu piersi. Nie ma co nawet wspominać, ilu mężczyzn bada się pod kątem raka prostaty. Tymczasem WHO mówi jasno, że aby można mówić o profilaktyce, zgłaszalność powinna wynosić minimum 70-75 proc. Gdyby profilaktyka była fundamentem systemu moglibyśmy zapobiec wielu chorobom”.

W panelu uczestniczyli:

Adam Kozierkiewicz - ekspert ds. zdrowia

Beata Ambroziewicz - Prezes Polskiej Unii Organizacji Pacjentów „Obywatele dla Zdrowia"

Zofia Małas - Prezes Naczelnej Izby Pielęgniarskiej i Położnych

Andrzej Matyja - Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej

Andrzej Mądrala - Wiceprezydent Pracodawców RP

Marek Wójcik - reprezentujący Związek Miast Polskich

Źródło: NIL