Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce - Czy czeka nas epidemia?

Opublikowane 05 marca 2020
Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce - Czy czeka nas epidemia?
Wczoraj podczas konferencji prasowej minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski poinformował o pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce. Pacjent przyjechał z Niemiec. Przebywa w szpitalu w Zielonej Górze a wszystkie osoby, które miały z nim styczność są objęte kwarantanną domową.
 
Jak poinformował minister zdrowia, wszystkie procedury zadziałały prawidłowo, a pacjent w dobrym stanie znajduje się w szpitalu. W Polsce wykonano już 584 testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 a tylko jeden wynik był dodatni. Badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 z chińskiego Wuhanu, który wywołuje chorobę COVID-19 prowadzone są już w 9 laboratoriach w Polsce, a dzisiaj próbki zaczną badać kolejne trzy stacje sanitarno-epidemiologiczne (w Lublinie, Łodzi i Poznaniu).
Analiza kilkudziesięciu tysięcy przypadków zakażeń w Chinach pokazuje, że ponad 80 proc. pacjentów z COVID-19 przechodzi infekcję łagodnie. Śmiertelność wynosi ok. 3 proc. „Warto zauważyć, że śmiertelność na takim poziomie odnotowano w Chinach oraz we Włoszech. Natomiast w reszcie Europy ten wskaźnik oscyluje w granicach 0,5-1 proc.” – mówi prof. Andrzej M. Fal w programie „Oblicza Medycyny”.
Każde zakażenie, w zależności od etiologii i stanu pacjenta, może przebiegać inaczej; od postaci łagodnej do ostrej niewydolności oddechowej, która zbiera śmiertelne żniwo. Aby bronić się przed wirusem kluczowa jest wiedza i odpowiednie przygotowanie zarówno na szczeblu państwowym, w placówkach ochrony zdrowia jak i każdego z nas indywidualnie.
Jeżeli chcemy uchronić się przez zachorowaniem, należy:
  • często i dokładnie myć ręce, używając do tego celu mydła i wody lub preparatów odkażających na bazie alkoholu;
  • nie dotykać brudnymi rękami twarzy, w tym oczu, nosa i ust;
  • unikać bliskich kontaktów z osobami chorymi (mającymi katar, kaszel, gorączkę);
  • unikać jedzenia surowego bądź niedogotowanego mięsa oraz mleka;
  • unikać dużych skupisk ludzi
Czas wylęgania infekcji wynosi od dwóch do 14 dni. Jest to czas, w którym brak jest objawów, natomiast wirus intensywnie się namnaża i może rozprzestrzeniać się na kolejne osoby wraz z wydzieliną z dróg oddechowych.

Źródło: gov.pl, Puls Medycyny
Zdjęcie: Pixabay

Powiązane hasła: #koronawirus-z-Wuhan