Oświadczenie Agencji Badań Medycznych w związku z publikacjami dotyczącymi jej działalności
Opublikowane 10 stycznia 2024Agencja Badań Medyczny w oświadczeniu pisze: "(...) nie możemy zgodzić się z nierzetelnością dziennikarską w serii artykułów na temat Agencji Badań Medycznych oraz przedstawianiem szczątkowych informacji. Godzi to nie tylko w blisko 140 osobowy zespół Pracowników ABM, którzy rzetelnie i uczciwie wykonuje swoje obowiązki, jak i przede wszystkim w dziesiątki naukowców w Polsce. Naukowców, którzy po raz pierwszy w historii wolnej Polski mieli szansę na uzyskanie grantów na niekomercyjne badania kliniczne i eksperymenty medyczne (...).
Treść oświadczeniw ABM z dnia 10.01.2024 r.:
Zadaniem dziennikarzy jest przekazywanie bezstronnych informacji zgodnie z etyką dziennikarską, opartą na zasadach dążenia do prawdy, uczciwości i niezależność od grup interesów. Publikowane przez nich treści kształtują opinię publiczną, zwłaszcza w tak wrażliwych obszarach jak zdrowie.
Zadaniem dziennikarzy jest przekazywanie bezstronnych informacji zgodnie z etyką dziennikarską, opartą na zasadach dążenia do prawdy, uczciwości i niezależność od grup interesów. Publikowane przez nich treści kształtują opinię publiczną, zwłaszcza w tak wrażliwych obszarach jak zdrowie.
Tym bardziej nie możemy zgodzić się z nierzetelnością dziennikarską w serii artykułów na temat Agencji Badań Medycznych oraz przedstawianiem szczątkowych informacji. Godzi to nie tylko w blisko 140 osobowy zespół Pracowników ABM, którzy rzetelnie i uczciwie wykonuje swoje obowiązki, jak i przede wszystkim w dziesiątki naukowców w Polsce. Naukowców, którzy po raz pierwszy w historii wolnej Polski mieli szansę na uzyskanie grantów na niekomercyjne badania kliniczne i eksperymenty medyczne.
Mimo przekazywania odpowiedzi przez Agencję każdorazowo na otrzymane pytania, zawsze w terminie zgodnym z Prawem Prasowym w sposób rzetelny i niezwłocznie, obserwujemy coraz większą próbę dyskredytowania naszej działalności. Agencja Badań Medycznych jest instytucją publiczną, działającą w sposób przejrzysty, a wszystkie próby podważania jej wiarygodności w efekcie końcowym przyniosą szkodę pacjentom.
W związku z powyższym, w celu rozwiania wszelkich wątpliwości co do legalności i transparentności podejmowanych działań, Agencja Badań Medycznych oświadcza, że:
- Nie jest prawdą, że Agencja Badań Medycznych będzie ponosić takie same lub wyższe koszty związane z najmem powierzchni w nowej lokalizacji. Z całą stanowczością podkreślamy, że globalne koszty związane z nową lokalizacją będą niższe, niż w obecnym budynku, przy podobnym metrażu (nowa lokalizacja to efektywny kosztowo budynek z nowoczesnymi rozwiązaniami, m.in. ograniczającymi zużycie kosztów energii).
- Ponadto, w celu ograniczenia kosztów działalności, na prośbę Ministry Zdrowia Izabeli Leszczyny zwróciliśmy się do Wynajmującego Varso, by zmniejszyć powierzchnię przyszłego metrażu.
- Koszty działalności ABM nie są finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia (odpis NFZ). Zarówno najem, jak i obsługa administracyjna ABM jest w całości finansowana z budżetu państwa (dotacja podmiotowa). Dotacja podmiotowa jest przekazywana na utrzymanie wielu instytucji podległych Ministerstwu Zdrowia.
- Odpis NFZ przekazywany jest tylko na realizację niekomercyjnych badań klinicznych i eksperymentów medycznych w ramach których pacjentom oferowane są innowacyjne terapie. Już dziś pacjenci mają dostęp do unikalnych form leczenia, a polscy naukowcy stali się partnerami w międzynarodowych projektach badawczych mających istotny wpływ dla przyszłości nauk medycznych.
- Agencja Badań Medycznych nie finansowała żadnego komercyjnego projektu związanego ze spółkami powiązanymi z rodziną byłego Ministra Zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego. Co więcej, jedna ze spółek – w wyniku negatywnej oceny wniosku w naborze konkursowym – skierowała sprawę przeciwko ABM do sądu.
- Głównymi beneficjentami grantów ABM są uczelnie medyczne oraz instytuty naukowe. Przynależność polityczna nie była nigdy kryterium oceny konkursowej. Nauka i zdrowie zawsze muszą być apolityczne. Wśród głównych beneficjentów ABM są: Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny w Gdańsku, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie - Państwowy Instytut Badawczy, Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka", Instytut Matki i Dziecka, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowy Instytut Badawczy i inne.
- Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, w skład której wchodzą Rektorzy uczelni medycznych z całej Polski, niekwestionowane autorytety w medycynie i nauce, zajęła stanowisko podkreślające wkład ABM w rozwój sektora biomedycznego w Polsce. Zdaniem Magnificencji Rektorów granty ABM umożliwiły uczelniom medycznym i szpitalom klinicznym rozpoczęcie realizacji prac badawczych kluczowych dla rozwoju medycyny nie tylko w skali Polski ale także o zasięgu międzynarodowym.
- Beneficjentami konkursów komercyjnych, finansowanych z budżetu państwa (nie są to środki z NFZ), są kluczowe polskie firmy farmaceutyczne, strategiczne dla bezpieczeństwa zdrowotnego i lekowego naszego kraju. To m.in. Polpharma, Adamed Pharma, Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa Spółka Akcyjna, Celon Pharma S.A. W części projektów konsorcjantami firm są wiodące uniwersytety medyczne, jak i instytuty Polskiej Akademii Nauk. Wszystkie przyznane granty zgodne są z zasadami pomocy publicznej obowiązującymi w Unii Europejskiej.
- Pani Marta Glazar nigdy nie pobierała podwójnego wynagrodzenia, a w czasie 3 lat zajmowania przez nią stanowiska Dyrektora miała przyznany pojedynczy dodatek na okres łącznie ok. 3 miesięcy.
źródło: ABM
Autor:
Redakcja MedicalPress