Nowy program przyspieszy leczenie kardiologiczne. Koordynacja ma objąć 400 tys. pacjentów

Opublikowane 08 maja 2025
Nowy program przyspieszy leczenie kardiologiczne. Koordynacja ma objąć 400 tys. pacjentów
W drugiej połowie 2025 roku ruszyć ma nowy program koordynowanej opieki kardiologicznej (KOK). Jego celem jest nie tylko skrócenie czasu oczekiwania na leczenie i diagnostykę, ale także zapewnienie kompleksowego podejścia do pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Program ma objąć nawet 400 tys. osób rocznie i znacząco odciążyć szpitale, kierując pacjentów na leczenie ambulatoryjne z lepszym wsparciem i kontrolą.
Pacjenci z problemami kardiologicznymi mają szansę na szybsze leczenie. W drugiej połowie roku ma zostać wdrożony program kompleksowej i koordynowanej opieki kardiologicznej, który jest obecnie w fazie konsultacji.
„To ma być system koordynowanej opieki, który pozwoli szybciej objąć pacjenta leczeniem w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a nie dopiero po hospitalizacji” – powiedział Portalowi Samorządowemu Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
Zaznaczył, że chodzi o zapewnienie możliwości prowadzenia leczenia i diagnostyki w sposób kompleksowy, ale na poziomie ambulatoryjnym, bez konieczności wcześniejszego leczenia szpitalnego. Program ma objąć ok. 400 tys. pacjentów rocznie, co ma szansę realnie poprawić dostępność świadczeń i odciążyć przeciążone oddziały szpitalne.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że konsultacje nad projektem rozpoczną się w najbliższym czasie. Program ma być wzorowany na wcześniejszych rozwiązaniach z zakresu koordynowanej opieki, jak np. program KOS-zawał, którego pozytywne efekty potwierdziły zasadność takiego podejścia do leczenia pacjentów z chorobami układu krążenia.

Jak informują przedstawiciele NFZ, rozwiązania tego typu mają na celu skrócenie ścieżki pacjenta, eliminację zbędnych etapów diagnostycznych oraz zwiększenie skuteczności leczenia. W ramach programu możliwe będzie m.in. szybsze wykonanie badań obrazowych i laboratoryjnych, konsultacji specjalistycznych, a także rozpoczęcie terapii farmakologicznej bez konieczności hospitalizacji.

„To ma być system koordynowanej opieki, który pozwoli szybciej objąć pacjenta leczeniem w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a nie dopiero po hospitalizacji.”
– Łukasz Jankowski, prezes NIL.

Eksperci zwracają uwagę, że Polska od lat mierzy się z wysoką liczbą zgonów z powodu chorób układu krążenia, a problem pogłębiła pandemia COVID-19, która ograniczyła dostęp do szybkiej diagnostyki i leczenia. Nowy program ma stanowić odpowiedź na te wyzwania.

Ustawa o Krajowej Sieci Kardiologicznej (KSK)

Sejm w nadchodzący piątek, 9 maja, będzie głosował nad ustawą o Krajowej Sieci Kardiologicznej (KSK). Podczas środowej (7 maja) debaty najważniejsze sejmowe kluby poparły projekt ustawy.

Głównym celem ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej jest poprawa organizacji opieki nad pacjentami z chorobami sercowo-naczyniowymi. Będzie to możliwe m.in. dzięki koordynacji i kompleksowości opieki, jak również zapewnieniu jej ciągłości: od diagnostyki przez leczenie aż po rehabilitację i następnie powrót pacjenta do poradni celem dalszego prowadzenia przez lekarza opieki specjalistycznej lub podstawowej.

Krajowa Sieć Kardiologiczna ma być wdrażana stopniowo. A w pełni zacznie funkcjonować od 1 stycznia 2028 r. To data, jaką ustawa wyznacza dla ostatecznego wdrożenia elektronicznej karty opieki kardiologicznej (e-KOK), w której będą zapisywane wszystkie dane dotyczące leczenia pacjenta. Elektroniczna wersja karty umożliwi wgląd w te dane w każdym ośrodku KSK, co ma ma znacznie usprawnić leczenie i przekazywanie chorego między ośrodkami.

Ustawa przewiduje trzy poziomy sieci. Na drugim znajdą się ośrodki posiadające wyspecjalizowane oddziały kardiologiczne i pracownie hemodynamiki lub elektrofizjologii, a na trzecim ośrodki dysponujące także oddziałem kardiochirurgii.

Projekt ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej realizuje założenia reformy, które są zapisane w Krajowym Planie Odbudowy (KPO). To jeden z kamieni milowych KPO, którego spełnienie warunkuje przyznanie środków unijnych przeznaczonych na modernizację oddziałów kardiologicznych i zakup sprzętu. Z Krajowego Planu Odbudowy na kardiologię zostanie przeznaczone 2,5 mld zł.

Źródło: Portal Samorządowy