Nawet jedna porcja dziennie słodzonego napoju zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych

Opublikowane 25 maja 2020
Nawet jedna porcja dziennie słodzonego napoju zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych

Nawet jedna porcja dziennie słodzonego napoju zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych - wynika z nowego badania opublikowanego 21 maja b.r. w czasopiśmie Journal of the American Heart Association.

W badaniu naukowcy skatalogowali odpowiedzi od około 106000 kobiet, które wypełniły kwestionariusz dotyczący żywności. Ankieta zawierała pytania o to, jak często pili napoje słodzone, w tym napoje gazowane, napoje sportowe i słodzone wody butelkowane.

Uczestnicy, których średnia wieku wynosiła 52 lata, nie mieli zdiagnozowanej choroby serca, udaru mózgu ani cukrzycy, kiedy wchodzili do badania. Jednak na podstawie obserwacji trwających ponad dwie dekady wielu zaczęło wykazywać oznaki tych schorzeń.

Naukowcy doszli do wniosku, że picie jednego lub więcej słodkich napojów każdego dnia wiąże się z prawie 20% większym prawdopodobieństwem wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej w porównaniu z kobietami, które albo nie piły albo rzadko piły słodkie napoje.

Niektóre napoje są gorsze od innych

Ci, którzy codziennie spożywali napoje owocowe z dodatkiem cukru, mieli o 42% większe prawdopodobieństwo wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych w porównaniu z tymi, którzy w ogóle nie pili słodkich napojów. (Definicja „napoju owocowego” w badaniu wykluczała soki owocowe i obejmowała jedynie aromatyzowane napoje owocowe, do których dodano cukier). Osoby pijące często napoje gazowane miały o 23% większe prawdopodobieństwo ogólnej choroby sercowo-naczyniowej.

American Heart Association zaleca kobietom ograniczenie spożycia cukru do nie więcej niż 100 kalorii dziennie lub 25 gramów. Mężczyźni nie powinni spożywać więcej niż 150 kalorii lub 38 gramów.

Cukier może zwężać tętnice

„Przypuszczamy, że cukier może zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych na kilka sposobów” - powiedział główny autor, Cheryl Anderson, profesor zdrowia rodziny i zdrowia publicznego na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. „Podnosi poziom glukozy i stężenie insuliny we krwi, co może zwiększać apetyt i prowadzić do otyłości, głównego czynnika ryzyka chorób sercowo-naczyniowych”. Zauważyła, że ​​nadmierne spożycie cukru jest związane ze stanem zapalnym, opornością na insulinę i rozwojem cukrzycy typu 2. Warunki te prowadzą do rozwoju miażdżycy, prowadzącej do zwężenia tętnic, które stanowi podstawę większości chorób sercowo-naczyniowych.

Na potrzeby tego badania naukowcy zdefiniowali chorobę sercowo-naczyniową jako pierwszy przypadek zawału serca, poddany procedurze rewaskularyzacji (takiej jak pomostowanie tętnicy wieńcowej) lub udar śmiertelny lub nietłuszczowy.

Projekt rozpoczął się w 1995 r., kiedy 133 478 kobiet, które były aktywnymi lub byłymi nauczycielkami, wypełniło kwestionariusz w ramach badania dotyczącego powiązań między paleniem a rakiem piersi. Od tego czasu w dużym badaniu kohortowym obserwowano te same kobiety, które po raz pierwszy weszły do badania 25 lat temu, zbierając wgląd w szereg powiązań między czynnikami ryzyka a wynikami zdrowotnymi. Badanie zaowocowało ponad 200 publikacjami akademickimi w ciągu ostatnich 25 lat. W badaniu dotyczącym chorób sercowo-naczyniowych badacze wyodrębnili dane ankietowe ze wszystkich kobiet w kohorcie California Teachers Study. Obserwowali kobiety, dopóki, uczestniczka nie doświadczyła zdarzenia sercowo-naczyniowego, śmierci, lub zrezygnowała z udziału w badaniu. 

Jedną z kluczowych zalet tego badania jest to, że „okres obserwacji jest dłuższy - 20 lat”, powiedział dr Bob Eckel, były prezes American Heart Association i emerytowany profesor medycyny na University of Colorado.

Podkreślił, że udało się wygenerować szczegółowe dane o tym, jak bardzo każdy rodzaj napoju może przyczynić się do zwiększonego ryzyka, w ciągu życia uczestnika. Jedynym ograniczeniem badania jest to, że jest ono obserwacyjne i dlatego nie może ustalić bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego między słodkimi napojami a chorobą sercowo-naczyniową.

Woda jest najlepszym napojem

Aby uniknąć słodkich napojów, American Heart Association zaleca czytanie etykiet żywieniowych i zwracanie uwagi na dodatki, takie jak sacharoza, maltoza i syropy, oraz sprawdzanie, czy podana wielkość porcji dotyczy 100 ml czy całej butelki, aby przypadkowo nie wypić dwa lub trzy razy więcej niż podana ilość.

American Heart Association zaleca wodę jako najlepszy napój do popijania przez cały dzień, a jeśli masz ochotę na coś słodszego, warto zrobić koktajl owocowy, który jest zdrowszym sposobem na dodanie smaku, nie unikając jednocześnie pewnych negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

Postępuj zgodnie ze zdrowym dla serca schematem żywieniowym, takim jak śródziemnomorskie lub dietetyczne podejście do ograniczenia nadciśnienia „z dużą ilością świeżych owoców i warzyw, pełnych ziaren, chudego drobiu i ryb, roślin strączkowych i błonnika”, powiedział Eckel.

Napoje słodzone sa niezalecane w dietach dla pacjentów ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi, jak również w piramidzie żywienia dedykowanej osobom zdrowym.


Źródło: ahajournals.org/doi/10.1161/JAHA.119.014883 via CNN
Foto: Pixabay