Kto dostał się do Sejmu i Senatu?

Opublikowane 15 października 2019
Kto dostał się do Sejmu i Senatu?

Poddaliśmy analizie wyniki podane przez Państwową Komisję Wyborczą i wiemy już, kto z kandydatów zainteresowanych zdrowotnymi kwestiami dostał się do obu izb parlamentarnych.

Sejm

Prawo i Sprawiedliwość

- Łukasz Szumowski – Minister Zdrowia jako „jedynka” na płockiej liście otrzymał mandat poselski.
- Józefa Szczurek-Żelazko – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, wywodząca się ze środowiska pielęgniarskiego, ponownie znajdzie się w Sejmie.
- Czesław Hoc – w przedostatniej kadencji Sejmu był członkiem Sejmowej Komisji Zdrowia.
- Andrzej Sośnierz – nieco ponad 6 tys. głosów po raz kolejny zapewniło byłemu Prezesowi NFZ i parlamentarzyście miejsce w Sejmie.
- Teresa Glenc – w mijającej kadencji Sejmu była członkiem Komisji Zdrowia.
- Bolesław Piecha – wieloletni polityk zaangażowany w kwestie zdrowotne, ostatnio MEP, powróci do Sejmu.
- Barbara Dziuk – posłanka zaangażowana m.in. w walkę o poprawę sytuacji pacjentów z chorobami rzadkimi ponownie znajdzie się w Sejmie.
- Tomasz Latos – wielokrotny Przewodniczący Komisji Zdrowia znów w Sejmie.
- Wojciech Maksymowicz – profesor neurochirurg, twórca olsztyńskiego "Budzika" znalazł się w Sejmie jako reprezentant Porozumienia Jarosława Gowina.
- A także: Anna Kwiecień, Katarzyna Czochara, Marcin Duszek, Kazimierz Matuszny, Paweł Rychlik, Krzysztof Szulowski, Gabriela Masłowska - w poprzedniej kadencji posłowie z Sejmowej Komisji Zdrowia. Teraz ponownie w Sejmie.
- Elżbieta Płonka - lekarka i polityk z woj. lubuskiego.
- Katarzyna Sójka - nowa twarz w Sejmie. Lekarz chorób wewnętrznych.
- Violetta Porowska - nowa twarz w Sejmie. Menedżer ochrony zdrowia.
- Paweł Hreniak - nowy w Sejmie. Z uwagi na członkostwo w radach społecznych szpitali dolnośląskich, potenjalnie może być zainteresowany kwestiami ochrony zdrowia także w Sejmie.

W Sejmie nie znajdą się dotychczas aktywni w zdrowiu posłowie PiS, tacy jak Anna Czech czy Krzysztof Ostrowski.

Koalicja Obywatelska

- Kamila Gasiuk-Pichowicz – Posłanka w poprzedniej kadencji przez kilka miesięcy działała w Komisji Zdrowia. Tym razem ponownie zdobyła mandat.
- Rajmund Miller – Wieloletni członek Sejmowej Komisji Zdrowia ponownie zdobył mandat poselski.
- Krystyna Skowrońska – Ponownie zdobyty mandat dla wieloletniej członkini Komisji Zdrowia.
- Michał Jaros - Ponownie zdobyty mandat. W poprzedniej kadencji był członkiem Komisji Zdrowia.
- Sławomir Neumann, Sekretarz Stanu w czasach rządów PO-PSL.
- Barbara Nowacka – Po raz pierwszy w Sejmie, choć w polityce od dawna. Czy zajmie się kwestiami ochrony zdrowia?
- Elżbieta Gelert – Ponownie zdobyty mandat.
- Marek Hok – Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Onkologii ponownie w Sejmie.
- Raid Haidar - Neonatolog. Nowa twarz w Sejmie.
- Iwona Hartwich - Jedna z liderek protestu niepełnosprawnych w Sejmie. Obecnie obowiązuje Ją zakaz wejścia na teren Sejmu, jednak ta sytuacja może ulec zmianie w związku ze zdobyciem mandatu.
- Katarzyna Piekarska - Lewicująca polityczka, zdobyła mandat z listy KO. Może być zainteresowana kwestiami ochrony zdrowia.

Pomimo dużej liczby zdobytych głosów, z mandatem musi pożegnać się Lidia Gądek, lekarka medycyny rodzinnej od lat zaangażowana w sprawy pacjentów z chorobami cukrzycowymi i sercowo-naczyniowymi. Do Sejmu nie dostała się także Ewa Lieder, która działała w Parlamentarnym Zespole Antysmogowym.

Lewica

- Marcelina Zawisza – reprezentowała Lewicę w przedwyborczej debacie dot. zdrowia w Polsat News.
- Wanda Nowicka – niewykluczone, że była Wicemarszałkini Sejmu znajdzie się w nowej Sejmowej Komisji Zdrowia. Potencjalnie kwestiami zdrowotnymi zainteresowane będą też Magdalena Biejat, Hanna Gill-Piątek czy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
 
Poza Sejmem znalazły się aktywistki związane zawodowo ze zdrowiem, które na pewno zostałyby członkiniami Sejmowej Komisji Zdrowia: Joanna Wicha oraz Kaja Filaczyńska. Nie dostał się także farmaceuta Jerzy Przystajko.

PSL

- Lider PSL i lekarz z wykształcenia Władysław Kosiniak-Kamysz, w ostatniej kadencji członek Komisji Zdrowia, ponownie otrzymał mandat.

Pozostali przegrani - ciekawe kandydatury:
Do Sejmu nie dostała się Justyna Socha, antyszczepionkowiec, szefowa Stowarzyszenia "Stop NOP". Startowała z poznańskiej listy Konfederacji. Przegrał także po raz kolejny Grzegorz Kucharewicz, w przeszłości wieloletni Prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej. Nie dostali się także członkowie Komisji Zdrowia, tacy jak Tadeusz Dziuba, Bernadeta Krynicka, Grzegorz Raczak, Paweł Skutecki, Krystyna Wróblewska, Alicja Kaczorowska czy Małgorzata Zwiercan, Józefa Hrynkiewicz.


Senat

Z listy PiS do Senatu ponownie dostał się Waldemar Kraska, ostatnio Wiceminister Zdrowia. Senatorem został także ponownie Stanisław Karczewski, Marszałek, a wcześniej Wicemarszałek Senatu.
 
Do Senatu z listy KO weszli Minister Zdrowia w Gabinecie Cieni PO Tomasz Grodzki, Bogdan Klich, Beata Małecka-Libera (wcześniej posłanka) i Alicja Chybicka (wcześniej senatorka, ostatnio posłanka).
 
Bez zaskoczeń także jeśli chodzi o Dorotę Czudowską, Bogusławę Orzechowską, Rafała Ślusarza, Margaretę Budner - ci także dostali się do Senatu.