Tegoroczne hasło Europejskiego Tygodnia Szczepień brzmi: Szczepionki dla wszystkich. Zdrowie dla wszystkich. W tym roku, pod hasłem #protectedtogether, organizatorzy kampanii podkreślili istotną rolę pielęgniarek i pielęgniarzy oraz położnych w realizacji profilaktyki szczepiennej, którzy chroniąc siebie, chronią nas wszystkich. Pracownicy służby zdrowia są najbardziej zaufanym źródłem informacji o szczepionkach. Dzieląc się rzetelną wiedzą na temat szczepień, lekarze, pielęgniarki oraz położne podnoszą świadomość społeczeństwa oraz ratują życie.
Kampania informacyjna prowadzona w wielu krajach europejskich, szczególny nacisk kładzie na przedstawienie w jaki sposób szczepienia ochronne przyczyniają się do poprawy zdrowia i jakości życia. Szczepienia ochronne są kluczowym elementem opieki zdrowotnej: mają za zadanie wyeliminować możliwość wystąpienia danej choroby, a w przypadku ewentualnego zachorowania sprawić, że objawy będą mniej nasilone i maluch mniej odczuje skutki zachorowania.
Obecnie dyskusja wokół szczepień ochronnych skupiona jest przede wszystkim na przeciwdziałaniu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Cały świat szczególnie przygląda się postępom w badaniach zmierzających do wyprodukowania szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Aktualna sytuacja pokazuje nam, jak wyglądałby świat bez szczepień i jak ważna jest profilaktyka w zapobieganiu leczenia groźnych chorób zakaźnych. Bardzo ważne jest, aby szczepienie zostało zrealizowane czy ponowione w odpowiednim czasie, tak aby była zapewniona ochrona do końca życia.
dr hab. n med. Ernest Kuchar, Kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Przewodniczący, Polskie Towarzystwo Wakcynologii - Obecna sytuacja ujawniła, jak bardzo ważne są szczepionki. Podejrzewam, że gdyby dzisiaj pojawiła się szczepionka przeciwko koronawirusowi i byłaby bardzo droga, to mimo to mielibyśmy ogromną kolejkę chętnych do zaszczepienia.
Wartość szczepień wśród dzieci
Program szczepień ochronnych dla dzieci jest bardzo istotny w ich prawidłowym rozwoju. Szczepionki zmniejszają nierówności w zdrowiu oraz pomagają pokonać zagrożenie antybiotykoodporności. Szczepienia ochronne to bezpieczny i skuteczny sposób zapobiegania m. in. odrze i jej poważnym powikłaniom. Ważne, by kalendarz szczepień ochronnych był rozwijany i aktualizowany w oparciu o rozwój nowoczesnych technologii medycznych.
Wartość szczepień wśród dorosłych
Dzieci nie są jedynymi osobami, które mogą skorzystać z profilaktyki. Szczepionki zalecane są również osobom dorosłym. W każdym wieku rutynowe szczepienia są podstawą do zapobiegania niektórym poważnym chorobom zakaźnym. Niestety świadomość ważności szczepień osób dorosłych jest bardzo niska. W Polsce rocznie przeciwko grypie szczepi się około 4% społeczeństwa. Nieustannie trwają prace nad stworzeniem kalendarza szczepień osób dorosłych. Ważną kwestią jest wprowadzenie obowiązku szczepień ochronnych konkretnych grup zawodowych np. pracowników służby zdrowia, pracowników z branży gastronomicznej czy pracowników terenów leśnych. Szczepienia ochronne przeciw chorobom tropikalnym od dawna stanowią skuteczną i bezpieczną formę profilaktyki zdrowotnej w podróżach międzynarodowych.
Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach, podobnie jak w latach ubiegłych, dołącza do celebrowania tego wyjątkowego wydarzenia, propagując wartość szczepień ochronnych oraz szerząc merytoryczną wiedzę na ich temat. W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Szczepień w Polsce na profilach mediów społecznościowych Porozumienia (Twitter oraz Linkedin) prowadzona będzie kampania informacyjna dot. szerzenia wiedzy na temat szczepień ochronnych, ich skuteczności, profilaktyki zdrowotnej, a także dobrych praktyk w innych krajach. W ramach ww. kampanii udostępniony zostanie
Quiz wiedzy i opinii nt. szczepień ochronnych, którego wyniki pokażą stan faktyczny wiedzy o szczepieniach.
Prof. Bolesław Samoliński, Kierownik Katedry Zdrowia Publicznego i Środowiskowego, Warszawski Uniwersytet Medyczny - Dla zdrowia publicznego walka z chorobami zakaźnymi jest krytyczna. Kiedyś w naszych społeczeństwach ponad 50% umierało z powodu chorób zakaźnych. W momencie, kiedy wprowadziliśmy masowe szczepienia, ten odsetek spadł do około 14-15% w społeczeństwach wysoko rozwiniętych, dzięki właśnie powszechnej immunizacji.
Realne zagrożenia wynikające z zaniechania obowiązku szczepień ochronnych
W Polsce liczba rodziców uchylających się od obowiązkowego szczepienia własnego dziecka niepokojąco wzrasta. Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH, w ciągu ostatnich 5 lat liczba uchyleń zwiększyła się 3-krotnie, od 16,6 tys. uchyleń w 2015 roku do 48,6 tys. uchyleń w 2019 roku. Aktywiści ruchów antyszczepionkowych przekazują fałszywe informacje o bezpieczeństwie szczepień, co sprawia, że rodzice czują się zagubieni, brak im źródła rzetelnej wiedzy o efektywności oraz bezpieczeństwie szczepień. Trudno im podjąć decyzje o zaszczepieniu własnego dziecka.
Działalność platformy o charakterze edukacyjnym i społecznym jest w obecnej sytuacji szczególnie ważna. Dzięki niej zwiększamy dotarcie do opinii społecznej, rodziców, a także osób odpowiedzialnych za kreowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce z możliwie pełnym obrazem dot. właściwości szczepień ochronnych, ich znaczenia i wpływu na zdrowie społeczeństwa.
Działania w ramach Europejskiego Tygodnia Szczepień wspierają wspólną, merytoryczną debatę, która kształtuje świadomość zdrowotną społeczeństwa.
Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach
Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach to niezależna grupa złożona z przedstawicieli kluczowych instytucji, organizacji i stowarzyszeń, mająca na celu zabranie wspólnego głosu w dyskusji na temat stosowania szczepień ochronnych w Polsce przy wykorzystaniu potencjału merytorycznego i społecznego każdego z członków inicjatywy.
Pomysłodawcą i inicjatorem Porozumienia na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach jest Instytut Ochrony Zdrowia w partnerskiej współpracy z firmami MSD Polska, Sanofi oraz Pfizer. Instytut Ochrony Zdrowia, działając jako ośrodek analityczny typu think-tank, wspiera swoim głosem doradczym działalność Porozumienia na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach, zapewniając jego społeczny i edukacyjny charakter.
Źródło: materiały prasowe