Body positive – akceptacja własnego ciała a zdrowie. Kiedy rozpocząć leczenie otyłości?

Opublikowane 22 maja 2023
Body positive – akceptacja własnego ciała a zdrowie. Kiedy rozpocząć leczenie otyłości?

Od kilku lat na popularności zyskuje ruch "body positivity”, szczególnie w social mediach, gdzie często mamy do czynienia ze skrajnościami. Ruch body positivity, ciałopozytywność to postrzeganie ciała - własnego i cudzego - bez nienawiści. To dostrzeganie piękna w różnorodności - nie aprobata dla otyłości. Otyłość to choroba, z którą według danych WHO zmaga się ok. 800 mln osób na całym świecie. 22 maja  obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Otyłością, która jest chorobą cywilizacyjną i realnym zagrożeniem dla życia i zdrowia.

Ruch ciałopozytywności sięga lat 60. XX w., ale dopiero w 1996 r. zyskał nazwę. W swoich założeniach ma wspieranie różnorodności. To istny bunt przeciwko kulturze, która wyznacza kanon piękna, wywierający presję na ciało. Ma pomóc ludziom budować zdrową relację ze swoim ciałem. 
Ciałopozytywność to akceptowanie swojego ciała. Ten ruch odpowiada za akceptację wszystkich ciał bez względu na to, jak te ciała wyglądają, bez względu na ich rozmiar. Celem tego ruchu jest przeciwstawienie się nierealistycznym standardom urody. Kochamy wszystkie ciała, kochamy wszystkich ludzi. To są założenia body positivity - tłumaczy ​​dr n. o zdr. Agnieszka Chruścikowska, dietetyk, psychodietetyk, MindHealth Centrum Zdrowia Psychicznego.
Ruchowi body positivity czasem błędnie przypisuje się akceptację otyłości, co sprawia, że wiele osób widzi w nim zagrożenie. Ruch ten nie aprobuje otyłości, ani anoreksji. Ciałopozytywność uznaje otyłość za przewlekłą chorobę, która wymaga leczenia. 

Epidemia otyłości stanowi poważny problem na całym świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, obecnie na otyłość choruje 800 milionów osób. W Europie na nadwagę lub otyłość cierpi 59% dorosłych i prawie 30% dzieci. Zgodnie ze statystykami opublikowanymi w 2021 roku przez Główny Urząd Statystyczny, nadmierną masę ciała (nadwagę lub otyłość) w 2019 roku miało 57% dorosłych mieszkańców Polski, podczas gdy w 2014 roku nieco ponad 53%. Od 2010 r. Na nadwagę i otyłość cierpi co trzecie polskie dziecko w wieku 7-9 lat. Jest to 8 miejsce wśród badanych krajów w Europie. Prognozy wskazują, że w 2030 roku w Polsce nawet co piąte dziecko w wieku 5-9 lat może być otyłe.

Otyłość została uznana za chorobę i wpisano ją na listę Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (w klasyfikacji ICD‑10). Podstawową przyczyną otyłości i nadwagi jest nieodpowiednia dieta i brak aktywności fizycznej. Nieprawidłowe żywienie może być przyczyną około 80 jednostek chorobowych.
Co powinno być dla nas sygnałem do podjęcia leczenia otyłości? Przede wszystkim to jak się czujemy, ale także wyniki różnych badań, bo otyłość to choroba sama w sobie, ale także czynnik ryzyka innych chorób. Podwyższony poziom cukru czy cholesterolu, zwiększa ryzyko różnych chorób - np. cukrzycy typu II, ale także zespołu metabolicznego, hipercholesterolemii, nadciśnienia tętniczego. Więc jak nasze wyniki badań nie są w porządku, a powinniśmy się kontrolować przynajmniej raz w roku, to powinniśmy podjąć decyzję o odchudzaniu, leczeniu otyłości. - mówi dr Agnieszka Chruścikowska.
Jest to choroba, która może dotyczyć każdego i wiąże się z dużym ryzykiem śmiertelności. W populacjach z wysokim odsetkiem osób z nadwagą – jest ono nawet o 22% wyższe niż w tych, gdzie przeważają ludzie z prawidłową masą ciała. W przypadku otyłości – wręcz dwukrotnie.
Jak przekonać "ciałopozytywne" społeczeństwo do leczenia? Przede wszystkim mówić o zagrożeniach związanych z nadmierną masą ciała. Bardzo ważna jest w tym wszystkim edukacja. Dziś tej edukacji tak naprawdę jest bardzo mało. My, jako społeczeństwo, nie znamy bardzo często powiązań, jak np. nieprawidłowe żywienie i brak aktywności fizycznej wpływa na nasze zdrowie. Więc tu też bardzo ważna jest edukacja - co robi nam nadmierna masa ciała, a co niedobór. Jakie mogą być konsekwencje. - podkreśla dr Agnieszka Chruścikowska.
22 maja przypada Europejski Dzień Walki z Otyłością. Obchodzony jest od 2010 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Europejskiej Konferencji Ministerialnej w sprawie Walki z Otyłością.