Zdrowie - Wspólna Sprawa

Zdrowie - Wspólna Sprawa to cykl debat eksperckich organizowanych przez redakcję MedicalPress wraz z kluczowymi ekspertami klinicznymi, ochrony zdrowia, ekonomii, decydentami oraz przedstawicielami środowiska pacjentów.

Celem debat jest wspólne poszukanie konkretnych rozwiazań poprawy sytuacji w danym obszarze zdrowotnym oraz stworzenie listy postulatów i rekomendacji, które będą przekazywane najważniejszym instytucjom i decydentom w kraju.
Zdrowie - Wspólna Sprawa

Wróć do Zdrowie - Wspólna Sprawa

Blisko 900 kobiet skorzystało z diagnostyki nowotworów złośliwych dzięki corocznej inicjatywie GE HealthCare

18 lipca 2024 r. w Warszawie podczas Women’s Health Mobile Roadshow 2024, niemal 900 kobiet poddało się bezpłatnym badaniom diagnostycznym w mammobusie GE HealthCare. Największym zainteresowaniem cieszyła się videodermatoskopia, czyli analiza powierzchni skóry i jej zmian, a także badania mammograficzne. W wyniku prowadzonych badań wykryto 70 podejrzanych przypadków, co stanowi niemal 8% przeprowadzonych badań.

2024-07-19 13:18

KOS-zawał w Bieruniu

W Centrum Medycznym Med4Fit American Heart of Poland w Bieruniu rozpoczyna się realizacja programu KOS-zawał, czyli kompleksowej opieki kardiologicznej dla pacjentów po zawale serca.  Jest to program przygotowany i refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, obejmujący okres pierwszych dwunastu miesięcy od momentu opuszczenia szpitalnego oddziału. KOS-zawał pomaga w powrocie do zdrowia i aktywnego stylu życia oraz zmniejsza ryzyka występowania kolejnych zdarzeń sercowo-naczyniowych.

2024-07-17 12:51

Ruszyła kampania społeczna WYMAGAJ JAKOŚCI

Rzecznik Praw Pacjenta wspólnie z Centrum Monitorowania Jakości prowadzi projekt ,,Wymagaj Jakości”. Celem inicjatywy jest poprawa standardów opieki medycznej w Polsce i promowanie placówek, które stawiają na wysoką jakość świadczeń medycznych.
2024-07-09 11:53

Jak innowacyjne technologie wspierają opiekę zdrowotną w Polsce?

Standardy opieki medycznej stale się poprawiają dzięki innowacjom technologicznym, takim jak nowoczesne pompy infuzyjne czy procesy automatyzacji poboru krwi. Dzięki takim rozwiązaniom możliwe jest zapewnienie lepszej opieki pacjentom oraz wsparcia dla personelu medycznego. Te i inne zaawansowane innowacje opracowała firma Fresenius Kabi, lider w dziedzinie technologii medycznej.

2024-07-09 11:43

Prof. Krzysztof Strojek konsultantem krajowym w dziedzinie diabetologii

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek będzie pełnić funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie diabetologii przez kolejną kadencję.
2024-07-03 14:21

Prof. Jolanta Kunikowska: wiele dyscyplin klinicznych potrzebuje medycyny nuklearnej

Współczesna onkologia, jak kardiologia, endokrynologia i wiele innych dziedzin, nie obejdzie się bez medycyny nuklearnej – metod radioizotopowych stosowanych w diagnostyce i terapii, i opartych na nich zasadach teranostyki. W Polsce mamy odpowiednie zaplecze infrastrukturalne do optymalnego wykorzystania medycyny nuklearnej w kluczowych obszarach klinicznych, potrzeba jednak pilnej aktualizacji wycen procedur, zniesienia ich limitów tam, gdzie to uzasadnione i uznania medycyny nuklearnej za specjalizację deficytową. Wtedy będziemy mogli badać i leczyć pacjentów zgodnie z aktualną wiedzą medyczną – mówi prof. Jolanta Kunikowska, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM, prezydent The European Association of Nuclear Medicine (EANM) w kadencji 2021-2022.

2024-06-26 20:28

Ratujmy życie w Gazie. Aukcja charytatywna Polskiej Misji Medycznej

W Strefie Gazy każdego dnia ludzie giną w wyniku nieustających ataków z powietrza, lądu i morza, a służba zdrowia jest w całkowitej ruinie. Polska Misja Medyczna we współpracy z Allegro Charytatywni i Siepomaga zorganizowała aukcję, która ma na celu wysłanie trzeciej transzy pomocy do potrzebujących w Strefie Gazy. Można wylicytować na niej dzieła Wilhelma Sasnala, a także przedmioty ofiarowane m. in. przez Agnieszkę Holland, Anitę Sokołowską i Karolinę Korwin-Piotrowską.

2024-06-26 15:27

Palce – to one mogą ostrzegać o rozwijającej się chorobie

W czerwcu obchodzimy Światowy Dzień Twardziny - choroby, której wczesnym objawem jest objaw Raynauda, charakteryzujący się nagłym zblednięciem, zasinieniem, a następnie zaczerwienieniem skóry palców rąk i/lub stóp w reakcji na zimno. Z czasem dołącza się twardnienie skóry oraz sztywność stawów. Twardzina układowa zajmuje również organy wewnętrzne, w tym płuca, doprowadzając u niektórych pacjentów do rozwoju śródmiąższowej choroby płuc.  Szybkie rozpoznanie choroby pozwala spowolnić jej rozwój, dlatego Kampania Płuca Polski. Od kaszlu do włóknienia wraz ze Stowarzyszeniem 3majmy się Razem przygotowała, jak co roku z okazji Światowego Dnia Twardziny, działania edukacyjne, których celem jest podniesienie wiedzy na temat samej choroby oraz tego, jak sobie z nią radzić w codziennym życiu.

2024-06-26 15:15

Platforma medyczna Zbadani.pl łączy siły z HomeDoctor

Platforma medyczna Zbadani.pl, która zawiera w sobie m.in. takie elementy jak Portal Pacjenta – Cyfrowa Teczka Pacjenta, umożliwiające gromadzenie całej historii badań pacjenta w jednym miejscu, w tym również badań obrazowych, dzisiaj nawiązuje współpracę z jedną z największych firm telemedycznych – HomeDoctor. Połączenie sił dwóch dużych podmiotów zajmujących się szeregiem e-usług medycznych to idealna synergia, która pozwoli na maksymalne wykorzystanie potencjału obu platform, a tym samym stworzenie największego hubu medycznego na polskim rynku.
2024-06-25 17:04

Rusza Santander X Global Health Challenge – wyzwanie dla startupów zajmujących się rozwiązaniami w opiece zdrowotnej

Grupa Santander i Fundacja Oxentia ogłosiły wyzwanie Santander X Global Challenge | Innovation in Healthcare. Jest ono skierowane do start-upów i scale-upów, które dostarczają rozwiązania dot. opieki zdrowotnej. Sześć zwycięskich projektów otrzyma nagrody o łącznej wartości 120 000 EUR, a także dostęp do globalnej społeczności Santander X 100 oraz do Fintech Station, otwartej platformy innowacji Grupy Santander.
2024-06-25 16:50

Pacjenci z chorobami rzadkimi nie oczekują, że będą traktowani w specjalny sposób

Jak twierdzą przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i parlamentarzyści zajmujący się tematyką zdrowotną, choroby rzadkie stały się jednym z priorytetów działań w obszarze ochrony zdrowia w Polsce. Pacjenci z kolei podkreślają, że nie oczekują specjalnego traktowania ani przywilejów, a jedynie takich samych szans, jak inni obywatele. O tym, jak obecnie wygląda sytuacja w obszarze chorób rzadkich w Polsce rozmawiali uczestnicy dyskusji, pt. „Choroby rzadkie a równość w opiece zdrowotnej” podczas konferencji „Szczyt Zdrowie 2024”.

2024-06-20 13:25

Powstało Stowarzyszenia Rodzin z Zespołem Angelmana i zaprasza na Ogólnopolski Zlot Aniołków!

Z radością informujemy o powstaniu Stowarzyszenia Rodzin z Zespołem Angelmana, organizacji non-profit, która jednoczy polskich chorych na ZA i ich najbliższych, reprezentuje ich głos oraz dąży do tego, żeby mieli lepszy dostęp do niezbędnej opieki medycznej i sprzętu, a docelowo do terapii genowej.

2024-06-20 13:18