Wyroby Medyczne
Innowacyjna radioterapia nożem cybernetycznym niesie ogromny zysk dla chorych na nowotwory
O wielowymiarowych korzyściach klinicznych innowacyjnej radioterapii z zastosowaniem noża cybernetycznego (CyberKnife) rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Piotrem Mileckim, Konsultantem wojewódzkim w dziedzinie radioterapii onkologicznej województwa wielkopolskiego, ordynatorem Oddziału Radioterapii Onkologicznej, kierownikiem Zakładu Radioterapii I w Wielkopolskim Centrum Onkologii. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu.
Eksperci: Szczepionki przeciw COVID-19 ratują życie, nie deprecjonujmy żadnej z nich!
„Aby wyprodukować szczepionki przeciw COVID-19 w oparciu o technologię wektorową nie trzeba było przeprowadzać żadnej aborcji i nie ucierpiała przy tym żadna istota ludzka” – przekonują naukowcy zrzeszeni w ramach inicjatywy Nauka Przeciw Pandemii. W reakcji na stanowisko episkopatu ws. szczepionek wydali oni oświadczenie, w którym piszą, że wskazywanie, iż jedne szczepionki są mniej moralne od innych, w praktyce oznacza „budowanie ogólnej do nich niechęci”.
CyberKnife w leczeniu onkologicznym - rozmowa z prof. Piotrem Mileckim
30 marca Wielkopolskie Centrum Onkologii poinformowało o zakupie kolejnego, drugiego urządzenia CyberKnife stosowanego w innowacyjnej radioterapii nowotworów. O tym jakie przyniesie to korzyści leczonym pacjentom onkologicznym oraz o doświadczeniach WCO w tym zakresie rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Piotrem Mileckim, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie radioterapii onkologicznej województwa wielkopolskiego, ordynatorem Oddziału Radioterapii Onkologicznej, kierownikiem Zakładu Radioterapii I w Wielkopolskim.
AstraZeneca: Nasza szczepionka przeszła rygorystyczne badania skuteczności bezpieczeństwa
Szczepionka AstraZeneca przeszła właściwe, rygorystyczne badania skuteczności bezpieczeństwa i została zaaprobowana przez organy nadzoru - podkreślił w rozmowie z PAP Piotr Najbuk Dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych AstraZeneca. Wskazał, że "wśród uczestników badania klinicznego nie stwierdzono podwyższonego ryzyka zdarzeń zakrzepowo-zatorowych".
Moderna ogłasza dodatkowe inwestycje kapitałowe w celu zwiększenia globalnych zdolności produkcyjnych szczepionki COVID-19
Nowe inwestycje kapitałowe umożliwią dodatkową produkcję obecnej szczepionki Moderna COVID-19 i zapewnią elastyczność w produkcji potencjalnych szczepionek uzupełniających przeciwko wariantom. Plan bazowy na 2021 rok został zmodyfikowany o dodatkowe 700 milionów dawek, a Spółka pracuje nad dostarczeniem do 1 miliarda dawek w 2021 roku.
Szczepionki są na razie jedyną skuteczną bronią przed pandemią
Technologia mRNA nie pojawiła się w momencie, gdy wybuchła pandemia COVID-19 – prace nad jej wykorzystaniem w medycynie trwają od co najmniej 20 lat. Właśnie dzięki temu można było w ciągu niespełna roku opracować szczepionki przeciwko nowej chorobie. A ponieważ nie mamy lekarstwa na COVID-19, szczepienia pozostają najbardziej efektywnym, a co istotne – niezwykle bezpiecznym sposobem na pandemię.
Technologia mRNA w szczepionkach - dlaczego jest bezpieczna?
W sieci wciąż krążą nieprawdziwe informacje na temat szczepionek przeciw COVID-19. Tymczasem naukowcy powtarzają: szczepionki nie mogą zmienić naszego genomu, badania kliniczne były rzetelne, nie ma nic podejrzanego w tym, że powstały w ciągu roku, a na dodatek wszystko to można sprawdzić, bo informacje te są na wyciągnięcie komputerowej myszki.
Innowacje technologiczne i terapeutyczne w radioterapii zapewniają lepszą i spersonalizowaną terapię pacjentów
O trendach w rozwoju światowej radioterapii, innowacyjnych technologiach i korzyściach klinicznych z ich zastosowania w leczeniu nowotoworów rozmawiamy z Matthias'em Franz'em, prezesem i dyrektorem generalnym Accuray na Europę, Indie, Bliski Wschód i Afrykę. Zapraszamy do przeczytana wywiadu.
System ciągłego monitorowania glukozy (CGM) dostępny w Polsce
Ascensia Diabetes Care, światowy lider w dziedzinie systemów monitorowania stężenia glukozy we krwi, rozpoczęła dziś w Polsce dystrybucję Eversense® XL, pierwszego i jedynego na świecie systemu ciągłego monitorowania glukozy (CGM) obejmującego długoterminowo działający sensor. Lekarz dokonuje implantacji, uwalniając pacjentów od konieczności samodzielnej wymiany sensora co 7 do 14 dni. System zaprojektowano w taki sposób, aby możliwe było dopasowanie go do stylu życia każdej osoby.
Jednodawkowy kandydat na szczepionkę Johnson&Johnson - wyniki 3 fazy
Johnson & Johnson ogłasza, że jednodawkowy kandydat na szczepionkę przeciwko COVID-19 firmy Janssen spełnił podstawowe punkty końcowe w cząstkowej analizie badania Fazy 3 ENSEMBLE. Ogólna skuteczność na poziomie 85% w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi Covid-19 i całkowita ochrona przed hospitalizacją i śmiercią po upływie 28 dni od szczepienia. Kandydat na szczepionkę wykazał skuteczność na poziomie 72% w USA i ogólną skuteczność na poziomie 66% w zapobieganiu umiarkowanemu do ciężkiego przebiegowi COVID-19 po upływie 28 dni od szczepienia.
Badania potwierdzają, że produkowane w Polsce urządzenie niszczy koronawirusa
Badania skuteczności dezynfekcji powietrza z wykorzystaniem technologii UV-C zastosowanej w urządzeniu Sterylis przeprowadzono niezależnie w Szpitalu im. bł. Marty Wieckiej w Bochni oraz w Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie. Szczegółowej analizie poddano próbki powietrza, filtry urządzeń oraz maseczki i bezpośrednie otoczenie pacjentów hospitalizowanych na salach chorych. Próbki pobrano zarówno przed, jak i po zastosowaniu dezynfekcji promieniowaniem UV-C. To pierwsze tego typu badania na świecie.
Izrael zezwolił na import szczepionki na Covid-19 firmy Moderna
Izraelskie Ministerstwo Zdrowia (MOH) wydało zezwolenie na import szczepionki Moderny przeciw COVID-19. Resort zdrowia Izraela zamówił 6 milionów dawek szczepionki. Pierwsze dostawy mają rozpocząć się w styczniu b.r.