Szpitale
Radioterapia przyszłości już dziś. W COZL rozpoczęto zabiegi z zastosowaniem radioterapii adaptacyjnej w czasie rzeczywistym
W Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli (COZL) rozpoczęto zabiegi z wykorzystaniem przełomowego systemu Synchrony w tomoterapii. To pierwsze takie wdrożenie w regionie i pierwsze w Polsce, wprowadzające nową jakość w leczeniu nowotworów, dzięki radioterapii adaptacyjnej w czasie rzeczywistym (real – time). Do tej pory przeprowadzono zabieg u pacjentów z rakiem gruczołu krokowego oraz płuca. Udział radioterapii w leczeniu chorych na nowotwory złośliwe powinien dotyczyć około 2/3 wszystkich chorych onkologicznie.
Zabieg dermis-fat graft po raz pierwszy w IPCZD. Chirurgia okuloplastyczna na światowym poziomie
W Klinice Okulistyki Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” przeprowadzono pionierski w skali placówki zabieg rekonstrukcji oczodołu u dziecka z bezoczem. Zastosowano nowoczesną metodę dermis-fat graft, czyli autologicznego przeszczepu głębokiej warstwy skóry i tkanki tłuszczowej. Zabieg wykonał dr n. med. Jarosław Kuśmierczyk, specjalista okulistyki i chirurgii okuloplastycznej. To pierwszy przypadek użycia tej techniki u pacjenta pediatrycznego w Klinice Okulistyki IPCZD – a zarazem istotny krok w kierunku bardziej naturalnej i funkcjonalnej rekonstrukcji oczodołu u dzieci.
Patomorfologia w centrum onkologii: kluczowa rola niewidzialnych ekspertów
Choć pacjent rzadko ma okazję spotkać patomorfologa, to właśnie ten specjalista jako pierwszy ma wgląd w prawdziwe oblicze choroby nowotworowej. Od jego analizy zaczyna się skuteczne leczenie – dlatego patomorfologia nazywana jest fundamentem współczesnej onkologii. Przykładem nowoczesnego podejścia do tej dyscypliny jest Zakład Patomorfologii Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii (NIO-PIB) w Warszawie – jedna z najważniejszych jednostek diagnostycznych w kraju.
Prewencja nowotworowa w centrum uwagi. Nowa jednostka badawczo-systemowa w strukturze Narodowego Instytutu Onkologii
W odpowiedzi na narastające wyzwania zdrowotne związane z rosnącą liczbą zachorowań na nowotwory, zmianami demograficznymi oraz stylem życia, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy powołał nową jednostkę: Pracownię Prewencji Pierwotnej i Polityki Zdrowotnej. To wyraźny sygnał, że profilaktyka – oparta na danych, edukacji i interdyscyplinarnym podejściu – zyskuje dziś strategiczne znaczenie.
Zabieg na bijącym sercu: przezcewnikowa implantacja zastawki mitralnej Tendyne
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu dokonano medycznego przełomu. Specjaliści z Instytutu Chorób Serca jako pierwsi w Polsce przeprowadzili przezcewnikową implantację zastawki mitralnej Tendyne – minimalnie inwazyjną procedurę na bijącym sercu, bez otwierania klatki piersiowej. To wydarzenie nie tylko otwiera nowy rozdział w leczeniu pacjentów z ciężką niedomykalnością mitralną, ale również pokazuje gotowość polskich ośrodków do wdrażania najbardziej zaawansowanych technologii medycznych.
Nowa era w leczeniu wrodzonej zaćmy u dzieci. Przełomowa operacja w CZD
W Klinice Okulistyki Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie przeprowadzono pierwszą w Polsce operację leczenia wrodzonej zaćmy u dzieci z zastosowaniem innowacyjnej techniki chirurgicznej „bag-in-the-lens”. To przełomowy moment dla polskiej okulistyki dziecięcej – nie tylko ze względu na nowoczesność metody, ale również z powodu osoby wykonującej zabieg. Dr n. med. Mieszko Lachota, który przeprowadza operacje tą metodą, jest najmłodszym chirurgiem na świecie, który opanował tę zaawansowaną procedurę mikrochirurgiczną.
Nowatorska operacja robotyczna we Wrocławiu. Ekspert ze Stanforda wspiera rozwój chirurgii robotycznej w USK
Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu (USK) po raz kolejny udowadnia, że jest liderem w rozwoju nowoczesnych technologii medycznych. W maju br. przeprowadzono tam jedną z nielicznych w Polsce operacji rekonstrukcji moczowodu z zastosowaniem przeszczepu błony śluzowej z policzka – z wykorzystaniem robota da Vinci. Zabieg wykonano przy wsparciu prof. Benjamina I. Chunga ze Stanford University, światowej klasy specjalisty w dziedzinie chirurgii robotycznej.
Pionierski zabieg ablacji przerzutów wykonany na WUM
Pionierski zabieg ablacji przerzutów nowotworowych przeprowadzono w trzech różnych narządach podczas jednej sesji terapeutycznej. A dokonali tego specjaliści z II Zakładu Radiologii UCK WUM. Zabieg wykonano u pacjentki z rozpoznanym rakiem nosogardła z rozsiewem do wątroby, płuc i tkanek szyi.
Bezpieczny szpital to także bezpieczny personel
W ostatnich miesiącach temat bezpieczeństwa pracowników ochrony zdrowia wrócił z nową siłą. Po tragicznych wydarzeniach, środowisko medyczne apeluje: potrzebujemy skutecznych narzędzi ochrony – nie tylko formalnych zapisów o funkcjonariuszu publicznym, ale realnego wsparcia. Co dziś działa? Gdzie są luki systemowe? I dlaczego ochrona fizyczna to nie wszystko?
Neurologiczne choroby rzadkie: Lubelskie buduje model opieki na miarę XXI wieku
W Lublinie rozwija się modelowy system opieki neurologicznej nad pacjentami z chorobami rzadkimi. Eksperci, przedstawiciele władz zdrowotnych i środowisk akademickich spotkali się na regionalnej debacie, by omówić wyzwania i sukcesy w leczeniu m.in. rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) oraz innych neurologicznych chorób rzadkich. Województwo lubelskie pokazało, że kompleksowa opieka, szybki dostęp do nowoczesnego leczenia i dobra współpraca między ośrodkami mogą stać się wzorem dla innych regionów Polski. Materiał ukazuje także znaczenie dobrej organizacji systemu w zakresie diagnostyki, tranzycji pacjentów i rozwoju specjalistycznej opieki neurologicznej w przyszłości.
Nowa pracownia bronchoskopii w Zielonej Górze. Pacjenci zyskają szybszy dostęp do diagnostyki
W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze otwarto nową pracownię bronchoskopii. To ważna inwestycja dla pacjentów z chorobami układu oddechowego, szczególnie w kontekście szybszej diagnostyki raka płuca. Realizacja była możliwa dzięki współpracy wielu środowisk – od samorządu, przez Fundację WOŚP, po zespół medyczny. Cytowane wypowiedzi pochodzą z materiału opublikowanego przez Gazetę Lubuską.
Histeroskopia w Szpitalu w Drawsku Pomorskim - innowacyjna diagnostyka i leczenie schorzeń ginekologicznych
W szpitalu w Drawsku Pomorskim wprowadzono na stałe nową procedurę medyczną – histeroskopię. To małoinwazyjna metoda diagnostyki i leczenia wykorzystywana w ginekologii.