Szpitale

Radioterapia przyszłości już dziś. W COZL rozpoczęto zabiegi z zastosowaniem radioterapii adaptacyjnej w czasie rzeczywistym

W Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli (COZL) rozpoczęto zabiegi z wykorzystaniem przełomowego systemu Synchrony w tomoterapii. To pierwsze takie wdrożenie w regionie i pierwsze w Polsce, wprowadzające nową jakość w leczeniu nowotworów, dzięki radioterapii adaptacyjnej w czasie rzeczywistym (real – time). Do tej pory przeprowadzono zabieg u pacjentów z rakiem gruczołu krokowego oraz płuca. Udział radioterapii w leczeniu chorych na nowotwory złośliwe powinien dotyczyć około 2/3 wszystkich chorych onkologicznie.
2025-06-25 10:11

Zabieg dermis-fat graft po raz pierwszy w IPCZD. Chirurgia okuloplastyczna na światowym poziomie

W Klinice Okulistyki Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” przeprowadzono pionierski w skali placówki zabieg rekonstrukcji oczodołu u dziecka z bezoczem. Zastosowano nowoczesną metodę dermis-fat graft, czyli autologicznego przeszczepu głębokiej warstwy skóry i tkanki tłuszczowej. Zabieg wykonał dr n. med. Jarosław Kuśmierczyk, specjalista okulistyki i chirurgii okuloplastycznej. To pierwszy przypadek użycia tej techniki u pacjenta pediatrycznego w Klinice Okulistyki IPCZD – a zarazem istotny krok w kierunku bardziej naturalnej i funkcjonalnej rekonstrukcji oczodołu u dzieci.
2025-06-23 10:22

Patomorfologia w centrum onkologii: kluczowa rola niewidzialnych ekspertów

Choć pacjent rzadko ma okazję spotkać patomorfologa, to właśnie ten specjalista jako pierwszy ma wgląd w prawdziwe oblicze choroby nowotworowej. Od jego analizy zaczyna się skuteczne leczenie – dlatego patomorfologia nazywana jest fundamentem współczesnej onkologii. Przykładem nowoczesnego podejścia do tej dyscypliny jest Zakład Patomorfologii Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii (NIO-PIB) w Warszawie – jedna z najważniejszych jednostek diagnostycznych w kraju.
2025-06-23 10:05

Prewencja nowotworowa w centrum uwagi. Nowa jednostka badawczo-systemowa w strukturze Narodowego Instytutu Onkologii

W odpowiedzi na narastające wyzwania zdrowotne związane z rosnącą liczbą zachorowań na nowotwory, zmianami demograficznymi oraz stylem życia, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy powołał nową jednostkę: Pracownię Prewencji Pierwotnej i Polityki Zdrowotnej. To wyraźny sygnał, że profilaktyka – oparta na danych, edukacji i interdyscyplinarnym podejściu – zyskuje dziś strategiczne znaczenie.
2025-06-23 09:53

Zabieg na bijącym sercu: przezcewnikowa implantacja zastawki mitralnej Tendyne

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu dokonano medycznego przełomu. Specjaliści z Instytutu Chorób Serca jako pierwsi w Polsce przeprowadzili przezcewnikową implantację zastawki mitralnej Tendyne – minimalnie inwazyjną procedurę na bijącym sercu, bez otwierania klatki piersiowej. To wydarzenie nie tylko otwiera nowy rozdział w leczeniu pacjentów z ciężką niedomykalnością mitralną, ale również pokazuje gotowość polskich ośrodków do wdrażania najbardziej zaawansowanych technologii medycznych.
2025-06-23 09:45

Nowa era w leczeniu wrodzonej zaćmy u dzieci. Przełomowa operacja w CZD

W Klinice Okulistyki Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie przeprowadzono pierwszą w Polsce operację leczenia wrodzonej zaćmy u dzieci z zastosowaniem innowacyjnej techniki chirurgicznej „bag-in-the-lens”. To przełomowy moment dla polskiej okulistyki dziecięcej – nie tylko ze względu na nowoczesność metody, ale również z powodu osoby wykonującej zabieg. Dr n. med. Mieszko Lachota, który przeprowadza operacje tą metodą, jest najmłodszym chirurgiem na świecie, który opanował tę zaawansowaną procedurę mikrochirurgiczną.
2025-06-12 14:51

Nowatorska operacja robotyczna we Wrocławiu. Ekspert ze Stanforda wspiera rozwój chirurgii robotycznej w USK

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu (USK) po raz kolejny udowadnia, że jest liderem w rozwoju nowoczesnych technologii medycznych. W maju br. przeprowadzono tam jedną z nielicznych w Polsce operacji rekonstrukcji moczowodu z zastosowaniem przeszczepu błony śluzowej z policzka – z wykorzystaniem robota da Vinci. Zabieg wykonano przy wsparciu prof. Benjamina I. Chunga ze Stanford University, światowej klasy specjalisty w dziedzinie chirurgii robotycznej.
2025-06-12 12:57

Pionierski zabieg ablacji przerzutów wykonany na WUM

Pionierski zabieg ablacji przerzutów nowotworowych przeprowadzono w trzech różnych narządach podczas jednej sesji terapeutycznej. A dokonali tego specjaliści z II Zakładu Radiologii UCK WUM. Zabieg wykonano u pacjentki z rozpoznanym rakiem nosogardła z rozsiewem do wątroby, płuc i tkanek szyi.
2025-05-29 09:25

Bezpieczny szpital to także bezpieczny personel

W ostatnich miesiącach temat bezpieczeństwa pracowników ochrony zdrowia wrócił z nową siłą. Po tragicznych wydarzeniach, środowisko medyczne apeluje: potrzebujemy skutecznych narzędzi ochrony – nie tylko formalnych zapisów o funkcjonariuszu publicznym, ale realnego wsparcia. Co dziś działa? Gdzie są luki systemowe? I dlaczego ochrona fizyczna to nie wszystko?
2025-05-26 14:55

Neurologiczne choroby rzadkie: Lubelskie buduje model opieki na miarę XXI wieku

W Lublinie rozwija się modelowy system opieki neurologicznej nad pacjentami z chorobami rzadkimi. Eksperci, przedstawiciele władz zdrowotnych i środowisk akademickich spotkali się na regionalnej debacie, by omówić wyzwania i sukcesy w leczeniu m.in. rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) oraz innych neurologicznych chorób rzadkich. Województwo lubelskie pokazało, że kompleksowa opieka, szybki dostęp do nowoczesnego leczenia i dobra współpraca między ośrodkami mogą stać się wzorem dla innych regionów Polski. Materiał ukazuje także znaczenie dobrej organizacji systemu w zakresie diagnostyki, tranzycji pacjentów i rozwoju specjalistycznej opieki neurologicznej w przyszłości.
2025-05-21 09:20

Nowa pracownia bronchoskopii w Zielonej Górze. Pacjenci zyskają szybszy dostęp do diagnostyki

W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze otwarto nową pracownię bronchoskopii. To ważna inwestycja dla pacjentów z chorobami układu oddechowego, szczególnie w kontekście szybszej diagnostyki raka płuca. Realizacja była możliwa dzięki współpracy wielu środowisk – od samorządu, przez Fundację WOŚP, po zespół medyczny. Cytowane wypowiedzi pochodzą z materiału opublikowanego przez Gazetę Lubuską.
2025-05-14 09:39

Histeroskopia w Szpitalu w Drawsku Pomorskim - innowacyjna diagnostyka i leczenie schorzeń ginekologicznych

W szpitalu w Drawsku Pomorskim wprowadzono na stałe nową procedurę medyczną – histeroskopię. To małoinwazyjna metoda diagnostyki i leczenia wykorzystywana w ginekologii.

2025-04-29 10:02