MZ i NFZ po raz kolejny zalecają ograniczenie zabiegów planowych

Po miesiącu od ogłoszenia zniesienia ograniczeń w realizacji zabiegów planowych Minister Zdrowia wraz z Prezesem NFZ ponownie zaleceją placówkom medycznym ich częściowe ograniczenie lub wstrzymanie ze wzgledu na wzrastającą ilość osób wymagających hospitalizacji z powodu zakażenia Covid-19.
2021-03-10 09:24

Prof. Tomasz Stompór: Jakość życia to nowy paradygmat w terapii nefrologicznej

W przewlekłej chorobie nerek celem jest nie tylko przedłużenie życia pacjentów, ale także zdecydowana poprawa jego jakości. O realiach klinicznych i fascynujących doniesieniach naukowych w terapii nefrologicznej przy okazji przypadającego 11 marca Światowego Dnia Nerek mówi prof. Tomasz Stompór, kierownik Kliniki Nefrologii, Hipertensjologii i Chorób Wewnętrznych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
2021-03-09 09:35

Schizofrenia - poważne konsekwencje choroby odczuwają także opiekunowie

Schizofrenia stanowi poważne obciążenie psychiczne, fizyczne i społeczne  nie tylko dla pacjentów, ale także dla ich rodzinBadania Gedeon Richter dotyczące schizofrenii wykazało, że co najmniej połowa opiekunów chorych na schizofrenię z trudem radzi sobie z obciążeniem finansowym –  60% ma poważne problemy z utrzyma­niem pracy, a 50% brakuje kontaktu z innymi opiekunami.
2021-03-08 14:18

Nerki do przeglądu - sprawdzajmy nasze superfiltry

Działanie nerkoochronne poprzez zdrowy styl życia, regularne badania moczu i krwi oraz jak najwcześniejsze zdiagnozowanie schorzeń cywilizacyjnych szkodzących nerkom to sprawa na wagę zdrowia i życia. Dlaczego w 2021 roku lekarze w diagnostyce kładą nacisk na przewlekłą chorobę nerek, mówi Prof. Michał Nowicki, kierownik Kliniki Nefrologii, Hipertensjologii i Transplantologii Nerek w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
2021-03-08 09:38

Chemioterapia w warunkach domowych dla wszystkich pacjentów z rakiem jelita stała się faktem

Chemioterapia w warunkach domowych dla wszystkich pacjentów z rakiem jelita grubego stała się faktem. Po roku od pierwszej decyzji NFZ, umożliwiającej stosowanie chemioterapii w domu - teraz wszyscy pacjenci z rakiem jelita grubego będą mogli otrzymać chemioterapię w warunkach domowych – także w przypadku, gdy są objęci programem lekowym.
2021-03-05 09:34

Jak opanować pandemię i zapewnić dostęp do opieki zdrowotnej pacjentom z chorobami cywilizacyjnymi

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z prof. dr hab. n. med. Maciejem Banachem, Dyrektorem Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi na temat doświadczeń w walce z pandemią i wyzwań jakie stoją przed opieką zdrowotną w tym roku. 
2021-03-04 09:36

Potrzebne ośrodki dla dorosłych z wrodzonymi wadami serca

Dziecko z wadą serca może funkcjonować niemal tak samo, jak jego zdrowi rówieśnicy, o ile zostanie objęte programem kompleksowej opieki od dzieciństwa po wiek dojrzały. Rehabilitacja kardiologiczna i psychologiczna nastolatków oraz dorosłych jest kluczowa dla dobrostanu pacjentów. Niestety, zdaniem ekspertów w Polsce to forma opieki praktycznie niedostępna.
2021-03-04 09:06

Rusza nowa kampania społeczno – edukacyjna #PracujzGłową

Według badań na temat kondycji psychicznej pracowników aż 31% Polaków stwierdziło, że praca zawodowa lub atmosfera w pracy negatywnie wpływa na ich kondycję psychiczną. Co więcej, prawie połowa badanych (49 %.) stwierdziła, że ich praca jest stresująca, co jest jednym z powodów, który ma znaczący wpływ na ich samopoczucie.[1] Jak wskazują dane pochodzące z Eurostatu, Polacy spędzają w pracy średnio 33,5 lat. Jest to bardzo długi okres czasu, dlatego warto zadbać o to, by nasza praca przebiegała w zdrowej i sprzyjającej atmosferze. A to zależy zarówno od podejścia pracodawcy, jak i pracownika. To właśnie dlatego Instytut LB Medical wraz z Federacją Przedsiębiorców Polskich organizują kampanię #PracujzGłową, na rzecz zdrowia psychicznego w miejscu pracy.
2021-03-03 13:25

Agencja Badań Medycznych tworzy Polską Sieć Badań Klinicznych

Utworzenie krajowej sieci ośrodków badań klinicznych jest inicjatywą wzorowaną na modelach zachodnioeuropejskich. Sieciowanie ośrodków ma przynieść wymierne korzyści dla wszystkich uczestników procesu czyli szpitali, badaczy i przede wszystkim pacjentów.
2021-03-03 10:18

Astma pod kontrolą?

Astma oskrzelowa jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych układu oddechowego. W Polsce choruje na nią ponad 4 mln. osób, a tylko 2 mln. jest aktywnie leczonych i posiada rozpoznanie. Kilka tysięcy chorych ma objawy astmy ciężkiej i także w tym przypadku wielokrotnie mniejsza ilość osób (ok. 1100) jest poddana terapii, odpowiedniej do stopnia klinicznego choroby. Odpowiednio leczona astma jest do opanowania, a wtedy pozwala na normalne, aktywne życie. Niestety tylko 30% pacjentów w Polsce ma pełną kontrolę astmy. U pozostałych 70% kontrola jest suboptymalna lub nie ma jej wcale1.
2021-03-02 12:10

V edycja ogólnopolskiej akcji bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku jaskry – Polscy Okuliści Kontra Jaskra

Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry od 7 do 13 marca, w wybranych gabinetach okulistycznych w całym kraju, bez wymaganego skierowania, będzie można całkowicie bezpłatnie zbadać wzrok w kierunku jaskry. Z badań skorzystać mogą wszyscy ci, którzy nie odwiedzili okulisty przez ostatni rok i nie mają tej choroby zdiagnozowanej. W akcję zaangażowały się 74 placówki z 15 województw. Przez cztery poprzednie edycje, w ramach inicjatywy przebadano ponad 10 500 osób z czego aż 40% zbadanych zostało skierowanych do dalszej diagnostyki! Lista placówek biorących udział w akcji dostępna jest na stronie: www.tydzienjaskry.pl.
2021-03-02 09:43

Okiem eksperta, językiem pacjenta - ruszyła platforma edukacyjna dla pacjentów kardiologicznych

Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego uruchomił właśnie internetową platformę edukacyjną dla pacjentów ze schorzeniami serca i naczyń. Inicjatywa jest odpowiedzią na konieczność edukacji chorych w zakresie możliwości radzenia sobie z własną chorobą, szczególnie w dobie pandemii COVID-19, która dla tej grupy osób była szczególnie uciążliwa. Choroby serca i naczyń od lat wiodą prym w zakresie zwiększonej śmiertelności, dlatego potrzeba wciąż nowych rozwiązań, które podniosą świadomość społeczną w zakresie różnych zagadnień dotyczących układu sercowo – naczyniowego.
2021-03-02 09:19