Coraz więcej dzieci cierpi na dolegliwości bólowe charakterystyczne dla dorosłych

Pandemia spotęgowała ich problemy z postawą i wagą ciała. Zamknięcie na wiele miesięcy szkół, hal sportowych czy basenów spowodowało znaczący spadek aktywności fizycznej wśród dzieci. Już badanie z września ub.r. wskazało, że zmniejszyła się ona średnio o 33 proc. WHO zaleca, żeby dzieci i młodzież wykonywały codziennie 60 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej lub wysokiej intensywności.

2021-07-23 09:56

Hipercholesterolemia rodzinna: program badań profilaktycznych dla dzieci w Wielkiej Brytanii

Dzięki wsparciu fundacji HEART UK małe dzieci zostaną poddane badaniu przesiewowemu pod kątem dziedzicznego genu, który może powodować wczesną chorobę serca. 30 000 dzieci w całej Anglii zostanie poddanych ocenie za pomocą badania krwi, aby określić, czy mają „wadliwy gen”, który powoduje hipercholesterolemię rodzinną.
2021-07-21 15:06

Jak skutecznie docierać do pacjentów - letnie warsztaty online dla organizacji pacjenckich

Edukacja, akcje profilaktyczne, wsparcie psychiczne i prawne – to tylko część z działań, które realizują organizacje i stowarzyszenia reprezentujące pacjentów. Już w lipcu i sierpniu mogą one wziąć udział w bezpłatnych warsztatach online z zakresu nowoczesnej komunikacji.
2021-07-21 08:54

Co trzecia osoba chora na raka zmaga się także z depresją. Na wizyty u psychoonkologów czeka się jednak nawet ponad rok

W Polsce jest około miliona osób, u których zdiagnozowano bądź wyleczono raka, ale w ciągu najbliższej dekady liczba pacjentów onkologicznych może wzrosnąć o prawie 30 proc. Do szeregu wyzwań, związanych m.in. z dostępem do specjalistów i leczenia, dochodzi także brak wsparcia psychologicznego. Problem jest poważny, bo mniej więcej jedna trzecia chorych na raka zmaga się również z depresją.
2021-07-20 10:01

Kobiety w dobie pandemii zaniedbały badania piersi. Edukacja i profilaktyka są obecnie ważniejsze niż kiedykolwiek

Większość kobiet zbyt rzadko wykonuje badania pod kątem raka piersi. Dostęp do nich dodatkowo utrudniła pandemia i zamknięcie placówek medycznych. To powoduje, że do specjalistów zgłaszają się panie z bardziej zaawansowanym nowotworem, który daje mniejsze szanse na całkowite wyleczenie.  Z drugiej strony problemem jest także to, że kobiety zbyt rzadko badają piersi samodzielnie, bo nie wiedzą, jak to prawidłowo robić. Edukować w tym zakresie chcą organizatorzy kampanii „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”.
2021-07-19 09:14

Zaawansowany rak piersi: wiedza na wyciągnięcie ręki

Diagnoza nowotworu przerzutowego często budzi lęk i obawę o przyszłość1. Znacznie utrudnia próbę odnalezienia się pacjentki w nowej, trudnej sytuacji. Dostęp do wiedzy na temat raka piersi, którego zaawansowana postać również poddaje się leczeniu i coraz częściej przybiera postać choroby przewlekłej, może okazać się przydatny w oswojeniu choroby. Z myślą o pacjentkach i ich bliskich z inicjatywy firmy Novartis powstał serwis „Zaawansowany Rak Piersi. Wiem więcej!”.
2021-07-15 12:18

Szybka pomoc psychologiczna dla pół tysiąca chorych na raka i depresję

Co trzecia osoba chorująca na raka zmaga się również z depresją. Pacjent, którego życiu zagrażają dwie tak poważne choroby, nie powinien czekać w kolejkach na wsparcie. Tymczasem w Polsce w kolejce do terapii z psychoonkologiem można spędzić nawet ponad rok. Fundacja „Twarze depresji” dzięki wsparciu finansowemu Nationale-Nederlanden uruchomiła własny program bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologicznej dla chorych na raka, ich rodzin, a także dla osób, które z powodów profilaktycznych powinny udać się do onkologa, ale boją się wykonać pierwszy krok. Finansowanie wystarczy aż na 500 konsultacji psychologicznych.
2021-07-14 10:03

Rak prostaty - specyfika i leczenie. Aktualne wyzwania.

Rak prostaty to najczęstszy nowotwór wśród mężczyzn i odpowiada za ok. 20% wszystkich zachorowań na nowotwory. O tym kto jest w grupie ryzyka zachorowania, jak wygląda diagnostyka i leczenie, a także o potrzebach w zakresie poszerzenia opcji terapeutycznych dla pacjentów, rozmawiamy z dr Jakubem Żołnierkiem, onkologiem z Narodowego Instytutu Onkologii - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu.
2021-07-13 12:13

Dieta w profilaktyce i leczeniu depresji

W profilaktyce depresji bardzo ważne jest urozmaicanie codziennego menu. Zbilansowana, racjonalna dieta może znacząco zmniejszyć ryzyko pojawienia się zaburzeń nastroju. Prawidłowe odżywianie wpływa bowiem na poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. Im bardziej różnorodna dieta, tym mniejsze ryzyko wystąpienia niedoborów pokarmowych, które mogą nasilać zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego. Niekorzystnie na nastrój działa natomiast dieta obfitująca w cukier i tłuszcze trans.

2021-07-13 10:13

III Forum Serce Pacjenta - zaproszenie

W imieniu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego zapraszamy serdecznie do udziału w tegorocznym, trzecim już FORUM SERCE PACJENTA, które odbywać się będzie w formule online we wrześniu 2021 r. Forum skierowane jest do indywidualnych pacjentów, u których zdiagnozowano choroby układu krążenia oraz organizacji pacjenckich zrzeszających pacjentów i ich bliskich.
2021-07-13 09:38

NEUROzmobilizowani - startuje kampania społeczna

Choroby neurologiczne to grupa schorzeń, w których czas – przeprowadzenia właściwej diagnozy i włączenia skutecznego leczenia – ma kluczowe znaczenie dla jakości życia pacjenta. Niestety wiele chorób neurologicznych, zwłaszcza tych rzadkich, ma niespecyficzne objawy, a przez to czas do postawienia diagnozy znacznie się wydłuża. NEUROzmobilizowani to kampania edukacyjna, która ma na celu zwiększenie świadomości wśród społeczeństwa nt. chorób neurologicznych oraz wspierać pacjentów i ich bliskich.
2021-07-12 15:03

Dziś pacjenci z chorobą Fabry’ego mogą normalnie żyć i realizować się zawodowo

Udostępnienie pacjentom z chorobą Fabry’ego w 2019 roku enzymatycznej terapii zastępczej było jedną z najważniejszych decyzji refundacyjnych. Jej obowiązywanie kończy się jednak 31 sierpnia. Dziś dzięki terapii pacjenci z Chorobą Fabry’ego bez poczucia strachu i niepewności mogą spełniać się zawodowo i aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym. Ich choroba wreszcie została zatrzymana, a życie przestało być pasmem bólu i cierpienia. Refundacja była najlepszą decyzją inwestycyjną, która dziś przynosi wymierne korzyści nie tylko pacjentom, ale także systemowi ochrony zdrowia w Polsce.
2021-07-12 12:09