Wyroby Medyczne

Wróć do Rynek

Szczepionki na grypę - aktualna dostępność w aptekach

Sezon grypowy trwa w pełni, dlatego eksperci zalecają w okresie jesiennym szczepienie przeciw grypie, najlepiej między wrześniem a grudniem. Coraz więcej osób jest zainteresowanych wykonaniem takiego szczepienia i zakupem szczepionki w aptece. Jednak wiele szczepionek jeszcze nie trafiło do aptek, dostawy realizowane są w mniejszych ilościach albo jest juz zarezerwowanych. Sprawdź jak wygląda dostępność do szczepień przeciw grypie w Polsce.
2021-10-05 11:39

Żywienie medyczne jest integralnym elementem każdego etapu leczenia

Eksperci szacują, że nawet około 35-55% chorych przyjmowanych do szpitala jest niedożywionych, a 20% z nich jest w stanie ciężkiego niedożywienia wymagającego natychmiastowej interwencji[1]. Pacjenci z niedożywieniem są narażeni na powikłania, dłuższy czas hospitalizacji, opóźnienie procesu rekonwalescencji oraz obniżenie jakości życia. Prawidłowa dieta, a w przypadku niedoborów żywieniowych zastosowanie żywienia medycznego, to niezbędne czynniki w każdym z trzech etapów leczenia – diagnozie, leczeniu i procesie rekonwalescencji.
2021-09-30 10:00

GlucoContro - nowa platforma do zdalnej analizy wyników dla lekarzy i pacjentów chorych na cukrzycę

Ascensia Diabetes Care, wiodąca globalna firma wspierająca chorych na cukrzycę, wprowadza w Polsce platformę GlucoContro.online do zdalnej analizy pomiarów glikemii z użyciem glukometru, opartą na przeglądarce. Rozwiązanie ułatwia opiekę nad pacjentami, którzy stosują system monitorowania stężenia glukozy we krwi z rodziny CONTOUR®. GlucoContro.online pozwala na zdalny dostęp do danych dotyczących cukrzycy oraz umożliwia udostępnienie ich lekarzom, pielęgniarkom i opiekunom.
2021-09-29 13:00

Jak poprawić dostęp do innowacyjnych wyrobów medycznych?

System opieki zdrowotnej wymaga wprowadzenia zmian. Jako Izba POLMED chcemy zwrócić szczególną uwagę na występujące w Polsce ograniczenia w dostępie pacjentów do innowacyjnych wyrobów medycznych i rozpocząć dyskusję dotyczącą sposobów poprawy tego stanu. W celu stworzenia przyjaznego i transparentnego środowiska, w centrum którego jest pacjent i jego potrzeby, należy zadbać o równy, nieprzerwany i przewidywalny, niezależnie od wszelkich zmian legislacyjnych, dostęp do innowacyjnych technologii nielekowych. - mówi Arkadiusz Grądkowski, dyrektor Izby POLMED.
2021-09-03 09:19

Testy do samokontroli jednym ze skutecznych narzędzi pozwalających na ograniczenie rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2

Samokontrola dzięki szerokiej dostępności testów antygenowych (ang. rapid antigen detection test, RADT) wykonywanych w warunkach domowych, staje się jednym z  kluczowych elementów w powstrzymaniu pandemii koronawirusa. Dostępność testów, łatwe wykonanie, a także krótki czas oczekiwania na wyniki to ich najważniejsze zalety. Testy do samokontroli są również narzędziem, które pozwala, obok stosowanych dotychczas zasad profilaktyki (DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka) i szczepień, wzmacniać bezpieczeństwo społeczne.
2021-08-10 09:35

Szybki test firmy nal von minden GmbH wykrywa wariant koronawirusa Delta

Wariant Delta rozprzestrzenia się coraz bardziej. „Aby go powstrzymać, musimy również teraz zadbać o to, aby nie zarażać innych koronawirusem” - informuje Federalne Ministerstwo Zdrowia (BMG) i radzi: „Przebadaj się”. Ważne jest, aby testy w pierwszej kolejności wykrywały zmutowany wirus koronawirusa. Szybki test firmy nal von minden GmbH niezawodnie wykrywa wariant Delta, jak pokazują ostatnie badania przeprowadzone przez firmę medyczno-techniczną z Moers.
2021-07-21 09:48

Nowy test antygenowy do samodzielnego stosowania firmy Abbott Panbio

Test antygenowy Abbott PanbioCOVID-19 Antigen Self-Test do samodzielnego wykrywania wirusa Sars-Cov-2 uzyskał znak CE i jest dostępny w sprzedaży detalicznej w całej Polsce, bez recepty, do stosowania zarówno u osób objawowych, jak i bezobjawowych, dorosłych i dzieci.
2021-07-08 10:43

Sztuczna inteligencja pomaga wykrywać raka szyjki macicy także w Polsce

Rak szyjki macicy w Polsce ciągle zbiera straszliwe żniwo. Aż 2,5 tysiąca Polek rocznie słyszy tę diagnozę. Półtora tysiąca z nich umiera. Aby tego uniknąć wystarczyłoby regularne wykonywanie trzech badań - cytologii płynnej (LBC), testu HPV i oceny stanu tarczy szyjki macicy z wykorzystaniem VisualCheck. Z tych trzech metod w Polsce najczęściej wykonywana jest cytologia, i to w dodatku ciągle w wielu przypadkach w postaci wymazu, który jest mniej dokładny od cytologii płynnej.
2021-07-06 15:20

Nowy test antygenowy SARS-CoV-2 firmy Roche

Firma Roche ogłasza, że test SARS-CoV-2 Antigen Self Test Nasal otrzymał europejski znak CE  i został dopuszczony do użytku w krajach Unii Europejskiej. SARS-CoV-2 Antigen Self Test Nasal umożliwia pacjentom szybkie i wygodne badanie w kierunku COVID-19 w warunkach domowych za pomocą prostego wymazu z nosa. Test będzie powszechnie dostępny m.in. w aptekach, a także innych lokalizacjach zgodnych z lokalnymi wytycznymi.
2021-07-05 12:49

Skuteczne testy PRIMA Lab do samokontroli poziomu przeciwciał poszczepiennych neutralizujących wirusa SARS-CoV-2 już dostępne w Polsce

Coraz więcej Polaków decyduje się na szczepienie przeciw COVID-19 - odsetek zaszczepionych co najmniej jedną dawką wynosi 38,1 proc. i wciąż rośnie.[1] To optymistyczna prognoza, która pozwala nam na skuteczną walkę z pandemią, jednak należy pamiętać, że mimo ich wysokiej skuteczności ok. 5 do 10% szczepionych nie nabywa odporności na wirusa. Również liczba utrzymujących się w organizmie przeciwciał, a także długość ochrony jest bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników. 
2021-06-10 14:44

Moderna wnosi o warunkowe dopuszczenie do obrotu szczepionki przeciw COVID-19 dla młodzieży w Unii Europejskiej

Moderna złożyła wniosek do Europejskiej Agencji Leków o warunkowe dopuszczenie do obrotu naszej szczepionki przeciw COVID-19 do stosowania u młodzieży w Unii Europejskiej na podstawie fazy 2/3 badania mRNA-1273 u nastolatków w wieku od 12 do poniżej niż 18 lat w Stanach Zjednoczonych.
2021-06-08 12:13

Najnowsze dane potwierdzają skuteczność jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson

Najnowsze dane dotyczące jednodawkowej szczepionki Janssen (Johnson&Johnson) opublikowane w New England Journal of Medicine potwierdzają, że pojedyncza dawka szczepionki zapobiegała hospitalizacji i zgonom u wszystkich uczestników badania, już po 28 dniach od szczepienia. Wykazano także, że szczepionka jest skuteczna w zapobieganiu ciężkiej postaci  choroby COVID-19 już po siedmiu dniach od szczepienia, a jej skuteczność wzrasta po ośmiu tygodniach od szczepienia.
2021-04-30 10:55