Rynek

Schizofrenia może być w Polsce leczona na światowym poziomie

Choć polscy psychiatrzy mają dostęp do najbardziej innowacyjnych leków i nowoczesnych form ich podania, to wciąż te możliwości w leczeniu schizofrenii wykorzystywane są w zbyt małym stopniu. Wszystko za sprawą przekonań – wielu pacjentom zastrzyki wciąż kojarzą się bowiem z karą i działaniami niepożądanymi. Nowoczesne psychoterapeutyki podawane w taki sposób pozwalają tymczasem lepiej kontrolować przebieg choroby i na długo zabezpieczają pacjentów przed jej zaostrzeniami. Młodsi pacjenci są już tego coraz bardziej świadomi i oczekują dostępu do takiego leczenia.
2025-02-17 09:45

Adamed Pharma rozwija trzy, innowacyjne projekty badawcze z zakresu diabetologii i onkologii w ramach grantów przyznanych w konkursie Agencji Badań Medycznych

6 lutego 2025 r. Agencja Badań Medycznych (ABM) ogłosiła listę rankingową konkursu „Realizacja badań w obszarze bezpieczeństwa lekowego, innowacyjnych terapii i leków przyszłości”. Wśród 22 przedsięwzięć, które uzyskały finansowanie, znalazły się trzy projekty Adamed Pharma, z czego aż dwa uzyskały najwyższe oceny komisji konkursowej. Firma otrzyma łącznie niemal 12 milionów zł na przeprowadzenie do końca marca 2026 r., innowacyjnych badań farmaceutycznych w obszarze diabetologii i onkologii.
2025-02-14 08:54

Endometrioza i macierzyństwo – pilne potrzeby zdrowotne kobiet. Znamy laureatów V edycji konkursu „Grant na zdrowie”

W tegorocznej edycji konkursu „Grant na zdrowie” wyróżnienia otrzymały Fundacja Pokonać Endometriozę i jej projekt „EndoEdukacja dla Szkół” oraz projekt „Macierzyństwo jest możliwe”, przygotowany przez Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego. Finansowanie tych projektów pomoże szerzyć edukację na temat problemów, z którymi coraz częściej mierzą się współczesne kobiety oraz daje im szansę na ich rozwiązanie.
2025-02-14 08:48

MEDmeetsTECH obchodzi 10 urodziny, a 19. edycja konferencji odbędzie się już 13 maja 2025

W 2025 roku MEDmeetsTECH obchodzi 10 urodziny, a 19. edycja konferencji odbędzie się już 13 maja 2025 roku (wtorek) w Warszawie! Tym razem konferencję otworzy sesja dot. badań klinicznych, a w drugiej tego dnia sesji – trendy – wybitni kardiolodzy: prof. Piotr Buszman oraz dr hab. Paweł Rubiś zaprezentują tematy związane z niewydolnością serca oraz przezskórnymi zastawkami aortalnymi.

2025-02-12 14:35

Beta-glukany z owsa – czy będzie przełom w leczeniu chorób jelit?

Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) prowadzą przełomowe badania nad zastosowaniem beta-glukanów z owsa w terapii nowotworów jelita grubego oraz choroby Leśniowskiego-Crohna. Wstępne wyniki są niezwykle obiecujące i mogą doprowadzić do opracowania skutecznych, nieinwazyjnych metod wspomagających leczenie schorzeń przewodu pokarmowego.
2025-02-11 10:40

Powstała Polska Grupa Chirurgii Robotowej, Sztucznej Inteligencji i Telemedycyny

10 lutego 2025 roku, w WIM-PIB zawarte zostało porozumienie pomiędzy Wojskowym Instytutem Medycznym – Państwowym Instytutem Badawczym (WIM) i sześcioma wiodącymi ośrodkami medycznymi i akademickimi - Zawiązujemy konsorcjum poświęcone zagadnieniom związanym z nowymi technologiami, jakie stoją za chirurgią robotową – mówił gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego na spotkaniu poświęconym utworzeniu Polskiej Grupy Chirurgii Robotowej, Sztucznej Inteligencji i Telemedycyny.
2025-02-11 09:45

Telefony w mojej głowie - jak uzależniają smartfony

Mogą uzależniać tak samo jak narkotyki czy alkohol. Negatywnie wpływają na rozwój, pamięć, koncentrację i zdrowie psychiczne – zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży. Dlatego wałbrzyska filia Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu organizuje akcję edukacyjną "Telefony w mojej głowie". Chce uświadamiać, jak szkodliwe jest nadużywanie i nieumiejętne korzystanie ze smartfonów czy iPhone’ów.
2025-02-10 08:55

Polacy na wśród najmniej aktywnych narodów Europy

Według raportu MultiSport Index 2024, co trzeci dorosły Polak nie podejmuje żadnej formy aktywności fizycznej, włączając w to spacery. Coraz mniej zdrowy tryb życia i rosnąca skala problemów zdrowotnych, prowadzą do jasnych wniosków – nawyki Polaków wymagają zmian, zachęcających inicjatyw i zainteresowania ze strony oświaty, biznesu oraz decydentów. Szukając inspiracji, warto przyjrzeć się programom i wydarzeniom promującym aktywność fizyczną, które w 2024 roku zrealizowała Fundacja MultiSport i w których łącznie wzięło udział blisko 220 tys. osób – od dzieci, po seniorów.
2025-02-10 08:36

Przełomowe innowacje w ochronie zdrowia – kluczowe wnioski z raportu Medical Innovation Institute

Jak startupy healthtech zmieniają współczesną medycynę? Odpowiedź na to pytanie przynosi najnowszy raport „Start-upy healthtech w praktyce: Wnioski z pilotaży w placówkach medycznych”, przygotowany przez Medical Innovation Institute (MII) we współpracy z PZU Zdrowie, OVHcloud, Izbą POLMED, Deloitte, Revolve Healthcare, Venture Café Warsaw Foundation oraz Come Creation Group. Raport dostarcza kompleksowej analizy wdrożeń innowacyjnych technologii, ich wpływu na skuteczność leczenia i przyszłość systemu ochrony zdrowia.
2025-02-07 08:30

Stan zdrowia, zakres samodzielności i oczekiwania seniorów i ich rodzin poszukujących domów opieki

Nawet kilka tysięcy osób w Polsce aktywnie poszukuje domu opieki, który zapewni potrzebne wsparcie w codziennym funkcjonowaniu, opiekę medyczną czy dodatkowe zajęcia np. rehabilitacyjne. Jakie cechy ma statystyczny oczekujący na miejsce w domu opieki? Z jakimi problemami zmaga się w codziennym życiu? Jaki jest stan jego zdrowia? Informacje te, na podstawie niemal 2 tysięcy wypełnionych ankiet, zebrał portal Seniore.pl, przygotowując Raport o demografii i kondycji osób poszukujących miejsca w domach opieki.

2025-02-06 16:00

Flexcare - możliwości wprowadzenia elastycznego modelu opieki w programach lekowych

Z inicjatywy Izby Gospodarczej „FARMACJA POLSKA” powstał raport „Flexcare. Możliwości wprowadzenia elastycznego modelu opieki w programach lekowych”. Dokument został opracowany przez ekspertów z Katedry Rachunkowości Menedżerskiej Szkoły Głównej Handlowej oraz Polskiego Towarzystwa Koderów Medycznych. Autorzy raportu przeanalizowali działanie programów lekowych z punktu widzenia potrzeb i oczekiwań pacjentów. Wskazano na możliwości bardziej elastycznej opieki, takich jak wykonywanie badań oraz podawania leków bliżej miejsca zamieszkania pacjenta, przy zachowaniu pełnej kontroli klinicznej, bezpieczeństwie i jakości.

2025-02-05 21:02

Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce

Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.
2025-02-05 12:37