Rynek
O serce trzeba dbać od najmłodszych lat
Nadciśnienie, arytmia, zawał - u młodej osoby?! To wcale nie tak rzadkie! Zdaniem dr hab. med. Marty Kałużnej-Oleksy u młodych dorosłych coraz częściej diagnozuje się różne schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Przyczyny? Bardzo często niezdrowy styl życia i współczesne zagrożenia, takie jak wapowanie i dopalacze.
Prof. Rafał Krenke Rektorem WUM w kadencji 2024-2028
Prof. dr hab. n. med. Rafał Krenke, ordynator i kierowniki Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Wydziału Lekarskiego WUM, będzie Rektorem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w kadencji 2024-2028.
I Konferencja Sekcji KardioOnkologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
Zapraszamy Państwa na I Konferencję Sekcji KardioOnkologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, która odbędzie się w dniach 11-12 października 2024 w Łodzi. Szacuje się, że grupa pacjentów z chorobami serca i naczyń oraz schorzeniem onkologicznym sięga 500.000 osób w Polsce.
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu
Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca – inicjatywa, której celem jest zwiększenie świadomości na temat zdrowia tego niezwykle ważnego narządu. To doskonała okazja, aby nie tylko poszerzyć wiedzę na temat serca, ale także zastanowić się nad tym, jak lepiej o nie dbać na co dzień. O tym, jak troszczyć się o serce i co robić, aby utrzymać je w dobrej kondycji, mówi dr n. med. Krzysztof Kępa, kardiochirurg z Grupy American Heart of Poland.
RakReaton przedłużony do 7 października. Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową wspiera Podopiecznych dotkniętych przez powódź
Dostaliśmy rozliczne sygnały od uczestników RakReatonu, którym na sercu leży pomoc dzieciom z chorobą nowotworową, że w obecnej, dramatycznej sytuacji powodziowej przerzucili oni swoje wysiłki na pomoc osobom dotkniętym katastrofą. Z tego powodu odwołane zostało wiele zaplanowanych na ten czas imprez biegowych, których uczestnicy planowali zbierać kilometry w wyzwaniu. Dlatego w porozumieniu z Partnerami Wyzwania podjęliśmy decyzję o przedłużeniu RakReatonu o tydzień, do 7 października 2024 roku. - informuje Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.
Kardiologia dla życia. Kardiolodzy dla pacjentów
Do historii przechodzi XXVIII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Ponad 4000 uczestników, 152 sesje naukowe, niemal 500 wykładowców i 17 sal wykładowych, na których odbywały się debaty, warsztaty i dyskusje na temat najnowszych wytycznych w zakresie chorób serca i układu krążenia. A oprócz tego debata systemowa i posiedzenie Rady ds. Kardiologii.
Znamy Finalistów Mother and Child Startup Challenge
Trwa trzecia edycja międzynarodowego konkursu Instytutu Matki i Dziecka Mother and Child Startup Challenge, dla twórców rozwiązań, które ukształtują przyszłość opieki zdrowotnej dla kobiet i dzieci. Czy tym razem uda się wyłowić innowacje, które uzdrowią polski system opieki zdrowotnej i zrewolucjonizują rynek usług medycznych?
W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci
W 2023 roku urodziło się 272 tys. dzieci, czyli najmniej od II wojny światowej. Tegoroczne dane są jeszcze gorsze. W pierwszej połowie 2024 roku zarejestrowano ok. 126,5 tys. urodzeń, czyli o blisko 12,5 tys. mniej niż rok wcześniej – wynika z danych GUS. W kwestii zastępowalności pokoleń na znaczeniu zyskuje problematyka zdrowia reprodukcyjnego. WHO uważa problemy z płodnością kobiet i mężczyzn za istotny problem zdrowotny.
Rewolucja w farmacji na skalę odkrycia prądu
Immunoterapia, która polega na aktywacji układu odpornościowego chorego w celu walki z daną chorobą, jest jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi medycyny. W ciągu 10 lat rynek wykorzystywanych w niej przeciwciał może wzrosnąć trzykrotnie – oceniają analitycy Fact.MR. Polski start-up Genotic wykorzystuje do prac nad przeciwciałami celującymi w określony antygen sztuczną inteligencję. Pozwala ona znacznie skrócić cały proces z wielu miesięcy nawet do 21 dni.
Stymulacja układu bodźco-przewodzącego: rosnący potencjał
Czy w dłuższej perspektywie czasowej technika stymulacji układu bodźco-przewodzącego wyprze konwencjonalną stymulację serca, czyli stymulację prawokomorową? Czy stanie się ona techniką z wyboru dla wszystkich pacjentów wymagających implantacji rozrusznika z powodu bradykardii? Ocenia dr n. med. Paweł Moskal ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Kierowca z wadą wzroku - na co zwrócić uwagę
Kierowcy z wadami wzroku powinni zwracać szczególną uwagę na kilka kluczowych kwestii, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego. W czasie jesiennych dni pogarszające się warunki stanowią wyzwanie utrudniając komfort prowadzenia samochodu.
Rośnie znaczenie e-commerce w transformacji cyfrowej ochrony zdrowia
Rynek farmaceutyczny oparty na tradycyjnych modelach biznesowych, wszedł w fazę transformacji w związku z rosnącym udziałem e-handlu. Zjawiska i tendencje rynkowe, jakie dostrzega się w sektorze e-farmacji na świecie – znajdują odzwierciedlenie w Polsce – różnią się niekiedy skalą i tempem.