Rynek
Już w tym tygodniu rozpocznie się największa onkologiczna konferencja naukowa
Odbywający się raz na cztery lata Kongres Onkologii Polskiej ma już ponad dwudziestoletnią historię. To największa konferencja edukacyjno-naukowa skierowana do lekarzy onkologów, lekarzy innych specjalności i przedstawicieli dziedzin związanych z onkologią, a także pielęgniarek i studentów medycyny. Tegoroczna edycja Kongresu odbędzie się w dniach 17-19 października 2024 r. w Warszawie. Na kilka dni przed konferencją w systemie zarejestrowało się ponad 1400 uczestników.
Diagnostyka genetyczna w raku piersi – październik Miesiącem Świadomości Raka Piersi
Rak piersi jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet, stanowiąc poważne wyzwanie zdrowotne. Szacuje się, że rocznie na świecie raka piersi rozpoznaje się u ok. 1,5 mln kobiet[1], z czego ok. 20 tys. stanowią Polki[2]. W Polsce nadal częściej diagnozowane jest późniejsze stadium choroby. Rak piersi na wczesnym etapie wykrywany jest u ok. 40% Polek, gdy średnia dla krajów europejskich to ponad 50%[3]. Wczesne wykrycie choroby znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie, a jednym z kluczowych elementów profilaktyki są badania genetyczne, które pozwalają ocenić ryzyko zachorowania lub poznać typ choroby. Podkreślając rolę badań genetycznych, eksperci kampanii „Genetyka Ratuje Życie!” chcą zwrócić uwagę na ich znaczenie w zapobieganiu oraz wczesnym wykrywaniu nowotworów piersi.
XV jubileuszowa Konferencja „W Dobrym Rytmie” 2024 czyli arytmie w pełnym spektrum
Migotanie przedsionków, najczęściej występująca arytmia, będzie tematem pierwszej sesji tegorocznej edycji Konferencji „W Dobrym Rytmie”. Eksperci podsumują najnowsze, ogłoszone podczas tegorocznego kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego wytyczne i spróbują odpowiedzieć na pytanie, co nowe zalecenia zmienią w codziennej praktyce klinicznej.
Światowy Dzień Wzroku – zadbajmy o zdrowie oczu dzieci
Światowy Dzień Wzroku, obchodzony w drugi czwartek października, w tym roku skupia się na szczególnie istotnym temacie, jakim jest zdrowie oczu dzieci. Problemy ze wzrokiem u najmłodszych mogą mieć ogromny wpływ na ich rozwój, naukę i przyszłe życie. Dlatego tegoroczny motyw przewodni przypomina, jak ważne jest wczesne wykrywanie wad wzroku i profilaktyka.
Nagroda Nobla w dziedzinie chemii za projektowanie trójwymiarowych struktur i funkcji białek
Tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie chemii zostali David Baker, Demis Hassabis i John M. Jumper. Kapituła wyróżniła laureatów za projektowanie trójwymiarowych struktur i funkcji białek. Komentarze ekspertek i ekspertów centrum informacyjnego Tygodnia Noblowskiego Centrum Współpracy i Dialogu UW.
Zdrowie psychiczne pracownika: Globalnie jest lepiej niż w pandemii, ale Polacy zostają w tyle
Połowa pracowników na całym świecie odczuwa napięcie nerwowe kilka razy w tygodniu. 15 proc. – przynajmniej raz w tygodniu. Jest jednak pozytyw: odsetek ten maleje. W pandemicznym 2021 roku wynosił on 19 proc., by rok później spaść do 16 proc. – wynika z raportu ADP „People at Work 2024: A Global Workforce View”.
Sprzęt do hipotermii leczniczej noworodków w transporcie trafił do Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie
Generali Polska we współpracy z Fundacją The Human Safety Net oraz Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu przekazały kolejny sprzęt do hipotermii leczniczej noworodków w transporcie neonatologicznym. Tym razem otrzymał go Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.
Milion Euro dla Britenet Med na przełomową technologię monitorowania zdrowia psychicznego
MoodMon, projekt polskiej firmy Britenet Med, otrzymał dofinansowanie w wysokości 1 mln euro w ramach programu EIT Health Flagship Call. MoodMon to narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję, które pomaga lepiej monitorować i wspierać osoby z przewlekłymi zaburzeniami nastroju, takimi jak depresja czy choroba dwubiegunowa.
Agata Młynarska ambasadorką kampanii Nie gadaj, tylko się badaj
Prezenterka apeluje, by nie lekceważyć profilaktyki, bo tylko dzięki czujności i rozwadze można właściwie zadbać o swoje zdrowie i wydłużyć sobie życie. Ona sama ma za sobą szereg różnych badań, które pozwoliły określić, z jakimi chorobami się zmaga. Agata Młynarska przyznaje też, że pochłonięta leczeniem jednego schorzenia, niemal wykluczyła pojawienie się kolejnego ryzyka. Teraz wspiera kampanię „Nie gadaj, tylko się zbadaj!”. Tym prostym i zapadającym w pamięć hasłem PZU chce wpłynąć na zwiększenie świadomości społecznej w zakresie profilaktyki zdrowotnej.
Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki - komentarz ekspertów
Tegorocznymi laureatami nagrody Nobla w dziedzinie fizyki zostali John J. Hopfield i Geoffrey E. Hinton. Kapituła wyróżniła ich za fundamentalne odkrycia i wynalazki umożliwiające uczenie maszynowe za pomocą sztucznych sieci neuronowych. Komentarz ekspertów centrum informacyjnego Tygodnia Noblowskiego Centrum Współpracy i Dialogu UW.
Aż 80 proc. 16-latków ma już za sobą inicjację alkoholową
80 proc. nastolatków w wieku 15-16 lat piło już alkohol, 78 proc. z nich sięga po piwo. Z każdym rokiem opóźnienia inicjacji alkoholowej o 14 proc. maleje prawdopodobieństwo uzależnienia od alkoholu, a ryzyko nadużywania o 8 proc. - wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Człowieka Świadomego. Raport wskazuje jednocześnie, że rośnie odsetek nastolatków przekonanych o ryzykach zdrowotnych picia alkoholu.
II edycja Beskidzkiej Akademii Kardiologii i Innowacji Medycznych BesdKard – teoria i praktyka w pigułce
W dniach 6-8 listopada w Bystrej k. Bielska-Białej odbędzie się II edycja Beskidzkiej Akademii Kardiologii i Innowacji Medycznych BesdKard. Będzie to największa konferencja naukowa w regionie, skierowana do lekarzy, specjalistów pielęgniarstwa, techników medycznych, ratowników medycznych, inżynierów biomedycznych, a także menedżerów zdrowia. To doskonała okazja do wymiany wiedzy, doświadczeń i dyskutowania o najnowszych rozwiązaniach.