Rynek

XV Konferencja Naukowa „EKG wczoraj, dziś i jutro”

Już 23 listopada odbędzie się kolejna edycja konferencji naukowej „EKG wczoraj, dziś i jutro”, której celem jest popularyzacja wiedzy na temat badań EKG. Przy pomocy ekspertów-wykładowców organizatorzy przekazą medykom i studentom medycyny praktyczną wiedzę i umiejętności, dzięki którym ocena EKG nie będzie sprawiała w codziennej praktyce dużych problemów. 
2024-10-29 09:09

Program SPICE OD EIT HEALTH szansą na przyspieszenie innowacji zdrowotnych w Polsce

Start-upy z sektora opieki zdrowotnej, MŚP, szpitale, uniwersytety oraz instytucje badawcze w Polsce mogą przyspieszyć wprowadzenie swoich innowacji na rynek dzięki nowemu programowi SPICE, który oferuje wsparcie finansowe do 160 000 euro dla każdego z 10 zespołów zakwalifikowanych do udziału. Program koncentruje się na pomocy w pokonywaniu kluczowych wyzwań, takich jak regulacje prawne, walidacja kliniczna, rozwój technologiczny, ochrona danych i procesy komercjalizacji. SPICE zapewnia zarówno know-how, jak i wiedzę ekspercką oraz dostęp do kapitału, w ramach rozległej sieci EIT Health – największego ekosystemu innowatorów w dziedzinie opieki zdrowotnej w Europie.

2024-10-25 14:34

Niepokojące wyniki ankiety nt. przestrzegania praw pacjentów onkologicznych w Polsce

43% pytanych pacjentów nie było pewnych, czy leczenie, które przeszli, było najlepszym dostępnym w Polsce; 58% nie odczuwało zainteresowania ze strony personelu medycznego jakością ich życia podczas leczenia; 67% nie zostało poinformowanych o możliwościach wsparcia po zakończeniu leczenia.
2024-10-25 10:14

Słodki problem

Nie każdy postrzega cukier jako groźnego przeciwnika. Tymczasem sam w sobie nie tylko uzależnia, ale tak naprawdę znajduje się w większości potraw, nie tylko w słodyczach! Z najnowszego badania „Otyłość dzisiaj w oczach Polaków” wynika, że to właśnie cukier w dużej mierze obarczamy za dodatkowe kilogramy. Co więcej, z roku na rok wzrasta odsetek otyłych osób w Polsce, a co za tym idzie także chorych na cukrzycę. Czy można pohamować chęć sięgania po słodkie przekąski i zatrzymać tę niebezpieczną tendencję?
2024-10-24 15:37

Jedynie co czwarty polski pacjent po udarze mózgu wraca na rynek pracy

Udar mózgu, druga najczęstsza przyczyna zgonów i pierwsza niepełnosprawności w Polsce, niesie za sobą także ryzyko alienacji społecznej oraz trwałego wypadnięcia z rynku pracy. Choć obserwujemy znaczne postępy w leczeniu ostrej fazy udaru, to w innych obszarach radzimy sobie gorzej niż średnia unijna, zwłaszcza jeśli chodzi o dostępność rehabilitacji i długoterminowej opieki nad ponad 70 tys. pacjentów rocznie.
2024-10-24 13:40

Polacy świadomi wpływu ćwiczeń fizycznych na zdrowie

Coraz więcej Polaków stawia swoje zdrowie na pierwszym miejscu, za czym idzie chęć podjęcia bardziej aktywnego trybu życia. Największą motywacją dla osób, które mniej lub bardziej regularnie odwiedzają kluby fitness, jest właśnie chęć poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego – wynika z badania IQS dla Xtreme Fitness Gyms. Zmieniające się podejście Polaków oznacza optymistyczne perspektywy dla branży fitness.
2024-10-24 12:21

Andrzej Pągowski po raz drugi dla wcześniaków

Maleńkie dziecko otoczone serduszkami, które układają się w czterolistną koniczynkę, a obok ręce otulające to kruche i delikatne maleństwo to najnowsza grafika przygotowana specjalnie dla wcześniaków przez wybitnego polskiego artystę i plakacistę – Andrzeja Pągowskiego. Została ona przygotowana na prośbę Fundacji Koalicja dla wcześniaka, która od 12 lat z sercem wspiera wcześniaki i ich rodziców. Grafika w postaci plakatów i przypinek będzie zdobiła oddziały neonatologiczne w całej Polsce.
2024-10-24 11:09

Jakie są rynkowe potrzeby i wyzwania badań klinicznych w Polsce?

Już 5 grudnia w Warszawie, odbędzie się osiemnasta, kultowa już konferencja MEDmeetsTECH, łącząca medycynę i nowe technologie z biznesem, podczas której eksperci z różnych organizacji postarają się odpowiedzieć na wyzwania stojące przed rynkiem badań klinicznych. Podczas wydarzenia będą miały miejsce również tematyczne sesje dot. wykorzystania sztucznej inteligencji w medycynie, rozszerzonej rzeczywistości, a także urządzeń medycznych.
2024-10-24 10:36

Pierwszy kompleksowy przewodnik dla rodziców dzieci z achondroplazją

Działające w Polsce Stowarzyszenie na rzecz dzieci z achondroplazją nawiązało współpracę z grupami pacjentów z całej Europy i Ameryki Łacińskiej, aby wspólnie opracować nowy kompleksowy przewodnik dla rodziców i opiekunów dzieci z achondroplazją. Materiał „Together. Achondroplazja od momentu rozpoznania do 18 roku życia” zawiera praktyczne porady oparte na spostrzeżeniach społeczności pacjentów. Jego celem jest dostarczenie wiedzy, czego można spodziewać się na różnych etapach życia dziecka i jak przygotować się, by jak najlepiej wspierać zdrowie i rozwój młodego człowieka z tą rzadką chorobą. Poradnik wskazuje potencjalne problemy zdrowotne, emocjonalne i społeczne, których mogą doświadczyć rodziny od okresu przed urodzeniem aż do momentu przejścia w dorosłość. Przewodnik powstał we współpracy 11 organizacji pacjentów z achondroplazją, osób chorujących na tę chorobę oraz ich rodziców/opiekunów oraz firmy BioMarin.
2024-10-24 09:32

Podsumowanie konferencji NAOS

Głównym celem konferencji było skupienie się na temacie Pacjentów, którzy powinni się znaleźć w centrum całego systemu opieki zdrowotnej. Jest to niewątpliwie główny warunek, aby wykorzystanie technologii w służbie Pacjentów, przyniosło realne zastosowanie i korzyści.

2024-10-23 11:23

Terapia przeciwnowotworowa może być szkodliwa dla układu sercowo-naczyniowego. Konieczny jest stały nadzór kardiologiczny

Choroby onkologiczne to schorzenia, które dotykają wielu pacjentów. Onkologia to dynamicznie rozwijająca się dziedzina medycyny, której rozwój sprawia, że nowotwory obarczone dotychczas złym rokowaniem, można lepiej i skuteczniej leczyć, co wydłuża życie pacjentom onkologicznym. To bardzo dobra informacja.
- Wielu z chorych onkologicznych cierpi na schorzenia kardiologiczne. Pacjenci ci wymagają sprawnej diagnostyki oraz optymalizacji leczenia kardiologicznego, co powinno być prowadzone równolegle z diagnostyką onkologiczną. – podkreśla prof. dr hab. n. med. Przemysław Leszek.
2024-10-23 10:51

Dla Zdrowia. Razem – po raz 18. przyznano Portrety Polskiej Medycyny

21 października, podczas uroczystej gali odbywającej się w ramach jubileuszowej, XX edycji Forum Rynku Zdrowia ogłoszono laureatów Portretów Polskiej Medycyny. Wyróżnienia przyznawane przez Rynek Zdrowia rokrocznie, mają na celu uhonorowanie osób, które miały znaczący wpływ na funkcjonowanie polskiego systemu opieki zdrowotnej. Nagrodzono również wydarzenia, które odegrały istotną rolę w poprawie jakości i efektywności służby zdrowia w Polsce.
2024-10-22 11:01