Prewencja nowotworowa w centrum uwagi. Nowa jednostka badawczo-systemowa w strukturze Narodowego Instytutu Onkologii

W odpowiedzi na narastające wyzwania zdrowotne związane z rosnącą liczbą zachorowań na nowotwory, zmianami demograficznymi oraz stylem życia, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy powołał nową jednostkę: Pracownię Prewencji Pierwotnej i Polityki Zdrowotnej. To wyraźny sygnał, że profilaktyka – oparta na danych, edukacji i interdyscyplinarnym podejściu – zyskuje dziś strategiczne znaczenie.
2025-06-23 09:53

Zabieg na bijącym sercu: przezcewnikowa implantacja zastawki mitralnej Tendyne

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu dokonano medycznego przełomu. Specjaliści z Instytutu Chorób Serca jako pierwsi w Polsce przeprowadzili przezcewnikową implantację zastawki mitralnej Tendyne – minimalnie inwazyjną procedurę na bijącym sercu, bez otwierania klatki piersiowej. To wydarzenie nie tylko otwiera nowy rozdział w leczeniu pacjentów z ciężką niedomykalnością mitralną, ale również pokazuje gotowość polskich ośrodków do wdrażania najbardziej zaawansowanych technologii medycznych.
2025-06-23 09:45

200 recept dziennie? Główny Inspektor Farmaceutyczny alarmuje: to już nie wyjątki, a realne zagrożenie

7 tysięcy recept farmaceutycznych wystawionych w jednej aptece. Blisko 200 recept jednego dnia – na jeden lek, dla jednego pacjenta. Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna nie ma wątpliwości: dochodzi do poważnych nadużyć. GIF wydał oficjalny komunikat i zapowiada działania kontrolne.
2025-06-17 10:28

Nowe dane o leczeniu raka nerki. Badanie ICARO-RC z udziałem polskich onkologów

Badanie z udziałem pacjentów z Polski i Czech opublikowano w prestiżowym czasopiśmie Clinical Genitourinary Cancer. Jego celem była ocena skuteczności kabozantynibu w pierwszej linii leczenia chorych z przerzutowym rakiem nerkowokomórkowym (mRCC) na podstawie danych z codziennej praktyki klinicznej.
2025-06-17 10:12

Nowa era w leczeniu wrodzonej zaćmy u dzieci. Przełomowa operacja w CZD

W Klinice Okulistyki Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie przeprowadzono pierwszą w Polsce operację leczenia wrodzonej zaćmy u dzieci z zastosowaniem innowacyjnej techniki chirurgicznej „bag-in-the-lens”. To przełomowy moment dla polskiej okulistyki dziecięcej – nie tylko ze względu na nowoczesność metody, ale również z powodu osoby wykonującej zabieg. Dr n. med. Mieszko Lachota, który przeprowadza operacje tą metodą, jest najmłodszym chirurgiem na świecie, który opanował tę zaawansowaną procedurę mikrochirurgiczną.
2025-06-12 14:51

Nowatorska operacja robotyczna we Wrocławiu. Ekspert ze Stanforda wspiera rozwój chirurgii robotycznej w USK

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu (USK) po raz kolejny udowadnia, że jest liderem w rozwoju nowoczesnych technologii medycznych. W maju br. przeprowadzono tam jedną z nielicznych w Polsce operacji rekonstrukcji moczowodu z zastosowaniem przeszczepu błony śluzowej z policzka – z wykorzystaniem robota da Vinci. Zabieg wykonano przy wsparciu prof. Benjamina I. Chunga ze Stanford University, światowej klasy specjalisty w dziedzinie chirurgii robotycznej.
2025-06-12 12:57

Prof. Ł. Kołtowski: Diagnostyka INOCA istotnie wpływa na leczenie i jakość życia pacjentów

Pacjent, który otrzymuje diagnozę (na którą do niedawna nie zawsze miał szansę) i możliwość właściwego leczenia, mówi: „czuję się znacznie lepiej!” albo „już mnie nie boli”. To wspaniała nagroda. O znaczeniu oceny mikrokrążenia wieńcowego u pacjentów z zespołami INOCA/ANOCA oraz ANOCA/INOCA mówi prof. Łukasz Kołtowski z Kliniki Kardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego UCK WUM.
2025-06-11 12:42

Innowacje na rzecz nowoczesnych szpitali. Zgłoszenia do 4. edycja konkursu MCSC Hospital Leadership Innovation do 15 czerwca

To ostatnia chwila na zgłoszenie do 4 edycji międzynarodowego konkursu MCSC Hospital Leadership Innovation (dawniej Mother and Child Startup Challenge), organizowanego przez Instytut Matki i Dziecka. Celem inicjatywy jest identyfikacja i promocja najbardziej obiecujących rozwiązań technologicznych oraz organizacyjnych, które odpowiadają na realne potrzeby systemu ochrony zdrowia. Konkurs stanowi unikatową platformę łączącą startupy, instytucje medyczne, ekspertów i inwestorów, wspierając tym samym proces transformacji szpitali w kierunku innowacyjnych, bardziej efektywnych i pacjentocentrycznych placówek.
2025-06-10 09:55

Nowoczesne terapie w hematologii zmieniają standard leczenia. Eksperci: liczy się nie tylko skuteczność, ale też bezpieczeństwo

Nowe terapie w hematologii poprawiają wyniki leczenia i jakość życia pacjentów, ale eksperci wskazują także na potrzebę zwiększenia dostępności, szybszej refundacji oraz organizacyjnego wsparcia diagnostyki. Coraz większe znaczenie ma również indywidualizacja terapii.
2025-06-04 14:33

Biotechnologiczna rewolucja w UE coraz bliżej. Polska może na niej zyskać

Unia Europejska kończy prace nad strategią dla nauk o życiu, która ma wzmocnić rozwój biotechnologii, farmacji i innowacji zdrowotnych w całej Europie. Polska może zyskać nowe możliwości finansowania, komercjalizacji badań i zatrzymania odpływu naukowców.
2025-06-04 14:20

Przełom dla pacjentów z SMA: tabletkowa forma leku doustnego już dostępna w UE

Europejska Agencja Leków (EMA) 4 czerwca 2025 roku zatwierdziła tabletkową formę leku rysdyplam, czyli jedynego doustnego, nieinwazyjnego leczenia rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Możliwość stosowania tabletek zamiast syropu daje pacjentom i ich rodzinom większą swobodę, elastyczność i niezależność, zarówno w domu, jak i w podróży.
2025-06-04 12:05

Pionierski zabieg ablacji przerzutów wykonany na WUM

Pionierski zabieg ablacji przerzutów nowotworowych przeprowadzono w trzech różnych narządach podczas jednej sesji terapeutycznej. A dokonali tego specjaliści z II Zakładu Radiologii UCK WUM. Zabieg wykonano u pacjentki z rozpoznanym rakiem nosogardła z rozsiewem do wątroby, płuc i tkanek szyi.
2025-05-29 09:25