Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
KRWIOMOCZ? DZIAŁAJ! To może być nowotwór pęcherza moczowego
Fundacja Wygrajmy Zdrowie kontynuuje kampanię edukacyjną Krwiomocz? Działaj! mającą na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat profilaktyki w kierunku raka urotelialnego. Kampania skupia się na informowaniu o istotności wczesnego wykrywania tej groźnej choroby. W inicjatywę zaangażowali którą zaangażowali się specjaliści: urolodzy, onkolodzy oraz aktor Jacek Borkowski i dziennikarz Zbigniew Urbański.
SUM: pierwsze zabiegi stomatologiczne z użyciem rozszerzonej rzeczywistości
Interdyscyplinarny zespół specjalistów SUM pod kierunkiem prof. Małgorzaty Skuchy-Nowak, kierownika Zakładu Propedeutyki Stomatologii, prodziekana Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu, dzięki uprzejmości firmy iQrad Sp. z o.o., przeprowadził zabiegi stomatologiczne z wykorzystaniem systemu "rozszerzonej rzeczywistości" (Augmented Reality, AR) - CarnaLife Holo, opracowanego przez polską firmę MedApp S.A. System wykorzystuje specjalne gogle, które pozwalają na trójwymiarową, interaktywną wizualizację danych medycznych pacjenta.
Badania genetyczne szansą na długie życie w zdrowiu
Genetyka jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny. Badania genetyczne są w pełni bezpieczne, a raz przeprowadzone nie tracą ważności przez całe życie. Mimo tego pacjenci podchodzą do nich z dystansem. A przecież badania tego typu to szansa na poprawną diagnozę, leczenie, a nawet zapobieganie wielu niebezpiecznym objawom chorób wrodzonych.
Program Stabilne Zatrudnienie nie tylko aktywizuje zawodowo, ale także poprawia sytuację społeczną i ekonomiczną osób z niepełnosprawnościami
Wspólne działania PFRON, urzędów administracji rządowej oraz organizacji pozarządowych przyczyniają się do aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami, a co za tym idzie, nie tylko poprawy ich sytuacji społecznej i ekonomicznej, lecz także poszerzenia grupy potencjalnych pracowników administracji państwowej. Dotychczas w ramach programu zrealizowano jeden pełny cykl staży zawodowych, podczas którego zorganizowano staże dla 456 beneficjentów ostatecznych. Z danych, którymi dysponuje PFRON wynika, że moduł „Staże zawodowe” programu „STABILNE ZATRUDNIENIE” zwiększa szanse beneficjentów ostatecznych na rynku pracy i przynosi wymierne rezultaty w postaci ich zatrudnienia. - podkreśla Krzysztof Kaca, Zastępca Dyrektora Departamentu ds. Polityki Regionalnej, Państwowy Fundusz Osób Niepełnosprawnych.
Prof. Mariusz Kuśmierczyk konsultantem krajowym ds. kardiochirurgii
Prof. Mariusz Kuśmierczyk jest kierownikiem Kliniki Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii UCK WUM. Na stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie kardiochirurgii został powołany 12 sierpnia br. przez Minister Zdrowia Izabelę Leszczynę. Kadencja potrwa pięć lat.
Naukowcy pracują nad nową terapią w walce z łysieniem androgenowym
Do przypadkowego odkrycia, które może zmienić sposób walki z łysieniem androgenowym, doszło podczas badań nad rolą jednego z cukrów w przyspieszaniu procesu gojenia. Okazało się, że obecna w ludzkim organizmie 2-deoksy-D-ryboza nie tylko wspomaga walkę z przewlekłymi ranami, np. w cukrzycy, ale i stymuluje odrastanie włosów. Podczas testów udało się uzyskać wyniki takie same jak w przypadku jednego ze środków zarejestrowanych do leczenia łysienia androgenowego.
Jak wzmocnić pozycję i zaangażowanie pacjenta onkologicznego w procesie leczenia? Eksperci o szansach wdrożenia w Polsce Europejskiego Kodeksu Opieki Onkologicznej
Podczas Letniej Akademii Onkologicznej, która odbyła się w Warszawie w dniach 5-7 sierpnia br., zaprezentowano wyniki ankiety przeprowadzonej wśród lekarzy dotyczącej szans na wdrożenie w Polsce praw pacjenta onkologicznego zawartych w Europejskim Kodeksie Opieki Onkologicznej (EKOO). EKOO definiuje 10 kluczowych praw pacjenta, określając czego pacjent może oczekiwać od systemu opieki zdrowotnej w zakresie wyników leczenia i jakości życia na każdym etapie choroby – od rozpoznania, poprzez leczenie, aż do jego zakończenia.
Angina – dlaczego chorujemy na nią latem?
Angina to ostre zapalenie migdałków podniebiennych oraz błony śluzowej gardła, charakteryzujące się specyficznymi objawami i często wymagające leczenia antybiotykiem. Choroba ta może dotknąć każdego, niezależnie od wieku. O jej objawach, przyczynach oraz metodach leczenia mówi lek. Dominika Hanusek, American Heart of Poland.
Dr Janusz Krupa: Nie mamy żadnego systemu zapobiegającego sięganiu po papierosy, edukującego osoby już palące ani systemu wsparcia dla tych, którzy chcą zerwać z nałogiem
Palenie tytoniu jest przyczyną milionów przedwczesnych zgonów każdego roku na całym świecie. Rosnąca świadomość społeczna na temat szkodliwości palenia tytoniu, niestety nie przedkłada się na zmniejszenie problemu – nadal pozostaje ono jednym z największych wyzwań dla globalnego zdrowia publicznego w XXI wieku. O kryzysie zdrowotnym spowodowanym paleniem tytoniu rozmawiamy z dr Januszem Krupą, prezesem Instytutu Człowieka Świadomego, specjalistą medycyny rodzinnej, pracownikiem naukowo – dydaktycznym Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego – współautorem raportu „Palenie tytoniu najważniejszy czynnik wpływający na zdrowie Polaków”.
Jak na nowo spojrzeć na pomiar cholesterolu i profilu lipidowego
W 2024 została wydana aktualizacja wytycznych diagnostyki zaburzeń lipidowych. Wytyczne opracowało Polskie Towarzystwo Diagnostyki Laboratoryjnej i Polskie Towarzystwo Lipidologiczne. Największe zmiany zostały dokonane w drastycznym obniżeniu zakresów referencyjnych dla oznaczenia trójglicerydów. Dotychczasowe zakresy zostały obniżone ze 150 do 100 mg/dl (1,7 do 1,1 mmol/l). Od teraz już od wartości 100 mg/dl (1,1 mmol/l) wynik badania będzie oznaczony na sprawozdaniu z wyniku laboratoryjnego jako przekroczony i w swoisty sposób niepokoić pacjenta i lekarza.
Śląskie Spotkania Kardiochirurgii z Kardioanestezjologią - Katowice 18-19.10.2024
W dniach 18 – 19 października 2024 r. w hotelu Vienna House Easy by Wyndham w Katowicach odbędą się Śląskie Spotkania Kardiochirurgii z Kardioanestezjologią. To już 13. edycja konferencji dedykowanej kardiochirurgom, torakochirurgom, anestezjologom oraz pracownikom oddziałów intensywnej opieki kardiologicznej.
Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej. 311 milionów osób potrzebuje naszego wsparcia
Obchodzone 19 sierpnia święto pracowników pomocy humanitarnej przebiega pod hasłem #ActForHumanity, czyli „działaj na rzecz ludzkości”. W ostatnich latach coraz częściej za chęć pomocy ludzie płacą własnym życiem. Tylko w tym roku zginęło już 173 pracowników humanitarnych (najwięcej w Strefie Gazy). Tymczasem ich pomoc jest niezwykle potrzebna – według danych ONZ, wsparcia potrzebuje aż 311 milionów osób na świecie.