Redakcja
Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Światowy Dzień Chorego Leczenie, które zmieniło oblicze rdzeniowego zaniku mięśni
11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego. To doskonała okazja, aby zwrócić uwagę zarówno na osoby chore, jak i przełomowe decyzje Ministerstwa Zdrowia, które znacząco odmieniły życie wielu pacjentów. Jedną z tych decyzji jest refundacja nusinersenu. Przez ostatnie 5 lat, od kiedy lek jest dostępny dla pacjentów w Polsce, znaleźliśmy się w czołówce światowych liderów w leczeniu SMA. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że działanie leku przerosło najśmielsze oczekiwania środowiska pacjentów jak i klinicystów.
Marka La Roche-Posay oddaje głos konsumentom w ramach kampanii For all Skin Life- Changers. Poznaj historie, które inspirują!
Marka La Roche-Posay znana z ponad 100-letniej tradycji w dziedzinie pielęgnacji skóry po raz kolejny pokazuje swoje zobowiązanie wobec konsumentów jakim jest poprawa jakości życia osób z problemami skórnymi. Wyrazem tego zaangażowania jest globalna inicjatywa „For all Skin Life-Changers” skierowana do osób z problemami skórnymi na całym świecie.
Niedożywienie jednym z wyzwań, z którym muszą mierzyć się pacjenci onkologiczni
4 lutego, w Światowy Dzień Walki z Rakiem, cały świat jednoczy się z milionami pacjentów onkologicznych. Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na trudności, z którymi mierzą się oni na co dzień. Według badania Ipsos przeprowadzonego na zlecenie Nutricia – producenta żywności specjalnego przeznaczenia medycznego – 64% europejskich pacjentów cierpiących na nowotwór doświadcza problemów z jedzeniem i odżywianiem w wyniku choroby lub procesu jej leczenia. Tymczasem odpowiednie odżywienie organizmu może korzystnie wpływać na rezultaty stosowanej terapii i rekonwalescencję.
Choroby rzadkie, czyli każde życie jest bezcenne
- Nie ma nic ważniejszego niż ludzkie życie. Dlatego trzeba poszerzyć diagnostykę genetyczną chorób rzadkich. Nie ma ani jednego ośrodka, który obejmowałby 8 tys. chorych na choroby rzadkie. Powinno powstać centrum chorób rzadkich. Ono grupowałoby chorych i rozsyłało do odpowiednich ośrodków specjalistycznych - mówiła prof. Alicja Chybicka.
Pionierska transfuzja dopłodowa w Szpitalu Bielańskim w Warszawie
To kolejny już nowatorski zabieg na koncie lekarzy ze Szpitala Bielańskiego. Tym razem przeprowadzili transfuzję dopłodową w ciąży bliźniaczej powikłanej zespołem TAPS. Polegała ona na pobraniu krwi od jednego płodu i podaniu drugiemu. Oddział Ginekologiczno-Położniczy jest jednym z nielicznych ośrodków w kraju, który ratuje w ten sposób życie nienarodzonych dzieci.
My, miastenicy, chcemy mieć szansę na normalne życie
Niska świadomość społeczna na temat miastenii, niezadawalająca wiedza na jej temat nawet wśród personelu medycznego i orzeczników ZUS, brak systemowego wsparcia psychologicznego oraz brak dostępu do nowoczesnego, celowanego leczenia to główne problemy, z jakimi borykają się pacjenci z miastenią w Polsce. O życiu z tą chorobą, wyzwaniach dniach codziennego oraz najpilniejszych potrzebach osób chorych i ich opiekunów mówi Sylwia Łukomska, współzałożycielka stowarzyszenia „Miastenia Gravis – Face to Face”.
Pracodawcy RP rekomendują zmiany systemowe w ochronie zdrowia publicznego
System ochrony zdrowia powinien być zawsze skupiony na potrzebach pacjenta, na wynikach leczenia, na jakości opieki medycznej i dynamicznie rozwijających się innowacjach – wskazali eksperci w panelu dyskusyjnym Pracodawców RP podczas Termedia Forum „Priorytety w Ochronie Zdrowia 2024”.
Minister zdrowia powołała pełnomocnika ds. profilaktyki zdrowotnej
Damian Węgrzyński został 1 lutego powołany na pełnomocnika ds. profilaktyki zdrowotnej - ogłosiło Ministerstwo Zdrowia. Informacja o tym została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia.
Onkologia ma coraz więcej do zaoferowania pacjentom – ale nie zapominajmy o profilaktyce!
Onkologia dobrze się kojarzy? To możliwe. Warunkiem jest nasza świadomość oraz dalsze zmiany systemowe w onkologii. - Onkologia jest jedną z najnowocześniejszych gałęzi wiedzy w medycynie, a postęp jaki dokonał się zarówno immunoterapii, leczeniu ukierunkowanym molekularnie, czyli celowanym, jak i w leczeniu skojarzonym, jest niebywały. To, co było 20 lat temu, a to, co jest teraz to olbrzymia różnica i szansa na wyleczenie pacjenta jest nawet kilkadziesiąt razy większa. - podkreśla prof. Piotr Rutkowski, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.
Inflacja przestaje nakręcać spiralę strachu. Rośnie za to lęk przed utratą zdrowia i chorobami
Jak wynika z raportu pt. „Bieżące lęki i obawy Polaków", obecnie blisko 94% społeczeństwa boi się przynajmniej jednego spośród 37 możliwych wkrótce czarnych scenariuszy. Najwięcej rodaków obawia się chorób najbliższych osób. Drugie miejsce w rankingu ma własna choroba. Z kolei na trzeciej pozycji jest inflacja, w tym utrata wartości pieniądza. Co ciekawe, ten aspekt w poprzednich edycjach badania był numerem jeden. Aktualnie w pierwszej piątce widać też wzrost cen żywności w sklepach, a także podwyżkę kosztów energii elektrycznej i ogrzewania. Z kolei upadek wspólnoty kościelnej i wahania cen nieruchomości zamykają bieżącą listę lęków i obaw Polaków.
Pacjenci PZU Zdrowie samodzielnie ułożą zakres opieki medycznej dzięki nowemu konfiguratorowi pakietów
PZU Zdrowie udostępniło pacjentom nową opcję konfiguracji indywidualnych pakietów medycznych. Na etapie wyboru pakietu w portalu mojePZU, możliwa jest modyfikacja zakresu i dostosowania go do potrzeb pacjenta. To pierwsze takie rozwiązanie na rynku ogólnopolskich operatorów medycznych.
Stwardnienie rozsiane: potrzebni są koordynatorzy leczenia i psycholodzy
Każdego roku około 2,5 tys. osób w Polsce słyszy diagnozę stwardnienia rozsianego (SM). Najczęściej są to osoby młode, głównie dwudziesto-, trzydziestolatkowie, będący dopiero u progu dorosłego życia, pełni marzeń, planujący życie rodzinne i karierę zawodową. Rozpoznanie poważnej choroby jest dla nich szokiem, wiele osób nie przyjmuje początkowo tego faktu do wiadomości, co powoduje odroczenie rozpoczęcia leczenia.